Buterin chwali konkretne rozwiązanie i sam z niego korzysta. „Prywatność jest normalna”

1 tydzień temu

Railgun, protokół dbający o prywatność w świecie kryptowalut, zaprzeczył, iż jest wykorzystywany przez Koreę Północną czy inne podmioty objęte sankcjami USA do prania pieniędzy. Platforma Railgun, która niedawno zbliżyła się do osiągnięcia łącznej wartości transakcji na poziomie 1 miliarda dolarów, zyskała dodatkowy poklask. Wszystko po tym, jak współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, pochwalił protokół na platformie X.

Railgun w obliczu oskarżeń

Firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchain, Elliptic, określiła Railgun jako „główną alternatywę dla Tornado Cash„, po tym jak rząd USA nałożył na niego sankcje. Railgun wykorzystuje kryptografię zero-knowledge (ZK) do maskowania sald portfeli, historii transakcji oraz pozostałych szczegółów, umożliwiając użytkownikom korzystanie ze zdecentralizowanych aplikacji (DApps) na Ethereum czy innych wspieranych łańcuchach, zachowując przy tym prywatność.

Railgun stanowczo zaprzeczył oskarżeniom o świadomy udział w szemranych interesach, twierdząc, iż są one bezpodstawne. Podkreślili, iż wdrożyli system „Private Proofs of Innocence” ponad rok temu, blokując dostęp do systemu dla niepożądanych grup. Użytkownicy, którzy chcą wpłacić swoje środki, muszą wygenerować specjalny rodzaj dowodu kryptograficznego, zwanego dowodem zero-knowledge. Ten ma za zadanie potwierdzić, iż ich środki nie znajdują się na liście transakcji, które są uznane za niepożądane. To zabezpieczenie ma na celu uniemożliwienie prania pieniędzy czy innych nielegalnych działań dzięki tego protokołu.

Privacy is normal.

Railgun uses the privacy pools protocol ( https://t.co/DekkatsMR5 ) which makes it much harder for bad actors to join the pool without compromising users' privacy.https://t.co/MG0huDzpAu

— vitalik.eth (@VitalikButerin) April 15, 2024

Buterin oferuje wsparcie

W obronę Railgun wziął sam Buterin, argumentując, iż „prywatność jest normalna”. Dodał, iż protokół privacy pools utrudnia niepożądanym użytkownikom dołączenie do puli. Buterin przez cały czas aktywnie uczestniczy w rozwijaniu dyskursu na temat prywatności w technologii blockchain. Podkreśla znaczenie tych funkcji dla ogólnego bezpieczeństwa i prywatności użytkowników.

Mało tego. Railgun dodatkowo zyskał na wartości 15 kwietnia. Wszystko po tym, jak doniesiono, iż wcześniej tego dnia Buterin wysłał do nich 100 ETH o wartości 325 000 dolarów.

Skutki dla Railgun

Wolumen transakcji Railgun zbliża się do 962,8 miliona dolarów, a całkowita zablokowana wartość na Ethereum przekroczyła 25 milionów dolarów. Dodatkowo, wartość tokena Railgun (RAIL) znacząco wzrosła, notując 86,3% wzrost w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Takie wydarzenia rzucają światło na rosnące znaczenie i wpływ protokołów prywatności w ekosystemie kryptowalut. Także na wyzwania, jakie stawiają przed nimi regulacje i opinia publiczna.

Idź do oryginalnego materiału