Były CEO Celsius oskarżony o defraudacje i oszustwa trafi przed sąd!

1 rok temu

Śledczy z Commodity Futures Trading Commission (CFTC – Komisja Handlu Kontraktami Towarowymi Futures) doszli do wniosku, iż zbankrutowany pożyczkodawca kryptowalutowy Celsius Network i jego były dyrektor generalny znacząco naruszyli amerykańskie przepisy, jeszcze przed upadkiem firmy.

Jeśli większość komisarzy CFTC zgodzi się z tym wnioskiem, agencja może wnieść sprawę do sądu federalnego jeszcze w tym miesiącu. Prawnicy z jednostki egzekucyjnej ustalili, iż Celsius wprowadził inwestorów w błąd i powinien był zarejestrować się we właściwym rejestrze. Były dyrektor generalny Alex Mashinsky również złamał przepisy.

CFTC odmówiła komentarza. Przedstawiciele i prawnicy Celsius nie odpowiedzieli na kilka próśb o komentarz drogą mailową i telefoniczną. Mashinsky i jego prawnik również nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Alex Mashinsky Źródło: https://assets.bwbx.io

W międzyczasie, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz federalni prokuratorzy z Manhattanu prowadzą również dochodzenie w sprawie Celsiusa, zgodnie z dokumentami złożonymi w sądzie upadłościowym. Przedstawiciele SEC i Biura Prokuratora Stanowego w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku odmówili komentarza w sprawie stanu tych dochodzeń.

Celsius – szybki sukces, szybki upadek

Popularność Celsiusa gwałtownie wzrosła podczas pandemii. Firma oferowała pożyczki i wypłacała oprocentowanie od lokat wirtualnych tokenów, które było wyższe niż w tradycyjnym sektorze finansowym. Jednocześnie Mashinsky regularnie przedstawiał oferty jako tak samo bezpieczne jak te dostępne w bankach.

Jednak upadek w zeszłym roku popularnego tokena TerraUSD i ogólny spadek na rynku kryptowalut sprawiły, iż ryzykowne zakłady firmy nie powiodły się. Mimo iż firma stanowczo zaprzeczała, iż walczy z dużymi stratami, z Celsiusa masowo odchodzili klienci. W czerwcu 2022 roku firma zamroziła wypłaty klientów, a miesiąc później złożyła wniosek upadłościowy.

Mashinsky pomógł założyć Celsius w 2017 roku. Firma pozyskała środki finansowe poprzez ofertę monet i rozwinęła się w miliardowy biznes, oferując klientom oprocentowanie za pożyczenie ich kryptowalutowych tokenów.

Przeczytaj również: Kolejne chińskie miasto dopuszcza opłaty w CBDC! Dokąd zmierza cyfrowy yuan?

James vs Mashinsky

Sensacyjne załamanie Celsiusa spowodowało już podjęcie działań prawnych. W tym zarzuty ze strony Prokuratora Generalnego stanu Nowy Jork, Letitii James, iż Mashinsky wprowadzał w błąd inwestorów co do bezpieczeństwa platformy kryptowalutowej oraz co do pogarszającej się sytuacji finansowej firmy. W pozwie z stycznia James twierdziła, iż Mashinsky oszukał setki tysięcy inwestorów, w tym ponad 26 000 mieszkańców Nowego Jorku, wyłudzając miliardy dolarów.

I'm suing the former CEO of cryptocurrency platform @CelsiusNetwork for defrauding investors out of billions of dollars.

Alex Mashinsky lied to people about the risks of investing in Celsius, hid its deteriorating financial condition, and failed to register in New York.

— NY AG James (@NewYorkStateAG) January 5, 2023

Mashinsky starał się o odrzucenie zarzutów Nowego Jorku, argumentując, iż pozew „demonstruje fundamentalne niezrozumienie działalności Celsiusa i jego roli”. Jego prawnicy również twierdzili, iż James wybrała wybiórczo wypowiedzi, które Mashinsky zamieścił w sieci, aby poprzeć swoje stanowisko. A także, iż oferty Celsiusa nie mogą być traktowane jako papiery wartościowe lub towary, ponieważ pożyczkodawca zawsze oferował ustaloną z góry stopę procentową niezależnie od wyników firmy.

Federalne postępowanie egzekucyjne przeciwko Celsiusowi i Mashinsky’emu byłoby najnowszym przypadkiem szeregu spraw wszczętych w tym roku przez amerykańskie władze. CFTC jako pierwsza złożyła pozew przeciwko Binance oraz jej dyrektorowi generalnemu Changpengowi Zhao. SEC również pozwała Binance i Coinbase. Obie firmy twierdzą, iż nie popełniły żadnych przestępstw.

Idź do oryginalnego materiału