Były dyrektor generalny Celsiusa pozwany!

1 rok temu

Dyrektor generalny Celsiusa – Alex Mashinsky

Były dyrektor generalny Celsiusa – Alexa Mashinsky został pozwany przez Letitia James, czyli jednego z prokuratorów Nowego Yorku. Celem Celsiusa było umożliwienie użytkownikom pożyczenia lub wypożyczenia cyfrowych aktywów za pośrednictwem platformy, takiej jak np. kryptowaluty lub tokeny. Protokół Celsius umożliwiał użytkownikom uzyskanie pożyczki lub wynajęcie swoich aktywów bez konieczności ich sprzedaży, co pozwalało zachować ich wartość i umożliwiało dalsze inwestowanie.

Bankructwo Celsiusa

W czerwcu 2022 roku firma zawiesiła wypłaty użytkowników, powołując się na trudne warunki na rynku. Większa część rynku jednak już wiedziała, w jaki sposób kończą się takie ogłoszenia – bankructwem i utratą środków. Nie długo trzeba było czekać, bo tylko do lipca tego samego roku, kiedy to Celsius złożył wniosek o bankructwo. Sam Mashinsky zrezygnował z roli dyrektora generalnego firmy we wrześniu. Chodzą słuchy, iż na 3 tygodnie przed wstrzymaniem wypłat klientom, sam wypłacił kwotę 10 milionów USD z protokołu.

Dyrektor generalny pozwany

Zarzuca się Alexemu składanie wiele fałszywych twierdzeń na temat liczby użytkowników oraz strategii inwestorów i charakteru tego, w co inwestował. Jego wypowiedzi często ukazywały inwestycję jako bezpieczne o niskim ryzyku, co oczywiście nie było prawdą. Nie raz powtarzał, iż protokół Celsius jest bezpieczniejszy niż bank. Obiecywał doprowadzić inwestorów do wolności finansowej, co bardziej kojarzy się ze „sprzedawcą marzeń” niż poważną firmą inwestycyjną. Prokuratura chce zakazać Mashinsky’emu prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście bez blokowania możliwości domagania się odszkodowania poszkodowanym inwestorom.

Sprawa upadłościowa

Sąd upadłościowy w Nowym Yorku, wydał orzeczenie w kwestii depozytów firmy. Sędzia wydał wyrok na niekorzyść klientów i stwierdził, iż to firmie przysługuje prawo do przechowywania i zarządzania środkami. Możliwe, iż wyrok został wydany na podstawie deklaracji firmy, która zapewniała, iż zwróci jak największą część środków klientom Celsiusa. Wyrok może dziwić, ponieważ teoretycznie firma i tak już w dużych problemach, może w słaby sposób zarządzić kapitałem i narazić inwestorów na jeszcze większe straty. Już wcześniej w okolicach września 2022 r., firma starała się uzyskać zgodę na upłynnienie stabelecoinów, co nie wygląda jak chęci oddania klientom ich środków. Teraz firma będzie mogła przeprowadzać takie operacje bez pytania, co może spowodować jeszcze większe obawy o środki inwestorów protokołu.

Idź do oryginalnego materiału