Były właściciel drużyny NFL skazany na 6 lat więzienia za shadow banking z użyciem kryptowalut

1 rok temu

Były właściciel drużyny NFL, Reggie Fowler został skazany na 6 lat więzienia za „bankowość w cieniu” (shadow banking) dla firm kryptograficznych. Prokurator Damian Williams ocenił, iż kłamstwa byłego współwłaściciela Minnesota Vikings naraziły amerykański system finansowy na poważne ryzyko.

Były właściciel drużyny NFL usłyszał wyrok

Reginald Fowler, były właściciel drużyny NFL, usłyszał wyrok sześciu lat więzienia za shadow banking dla sektora kryptograficznego. Nielegalne praktyki obejmowały ponad 700 milionów dolarów w nieuregulowanych transakcjach w ciągu 10 miesięcy w 2018 roku. Oznacza to koniec trwającej pięć lat sprawy, która rozpoczęła się w 2019 roku, gdy Fowler usłyszał zarzuty i został aresztowany. Fowler początkowo nie przyznał się do wszystkich zarzutów w 2020 roku. Kiedy dowody zaczęły wychodzić na jaw i zaczęły go pogrążać, zmienił strategię. W kwietniu 2022 roku przyznał się do winy. W swoim oświadczeniu prokurator USA Damian Williams powiedział, iż ciąg kłamstw umożliwił Fowlerowi wprowadzenie w błąd i oszukanie kilku banków: Reginald Fowler uniknął prawa federalnego, przetwarzając setki milionów dolarów z nieuregulowanych transakcji w imieniu giełd kryptowalut jako równoległy bank. Zrobił to, okłamując legalne amerykańskie instytucje finansowe, co naraziło amerykański system finansowy na poważne ryzyko. Fowler realizował nielegalną działalność za pośrednictwem założonej przez niego firmy GTS (Global Trading Solutions). GTS nie posiadała licencji potwierdzającej, iż jest instytucją finansową.

Former co-owner of Minnesota Vikings sentenced to 75 months in prison for providing shadow banking services to cryptocurrency exchangeshttps://t.co/Nc2PVhEajw

— US Attorney SDNY (@SDNYnews) June 5, 2023

Dotkliwa kara dla Fowlera

Ujawnione prowadzenie nielicencjonowanej firmy, zajmującej się przesyłaniem pieniędzy oraz oszustwa bankowe, to nie jedyne grzechy Reginalda Fowlera. Jego oszustwa i działalność doprowadziły również do bankructwa AFF (Alliance of American Footbal) w 2019 roku. W trakcie przejmowania pakietu większościowego w związku, oszukał kierownictwo AFF. Twierdził, iż środki finansowe zgromadzone na kontach GTS pochodzą z inwestycji w nieruchomości i kontraktów rządowych. W rzeczywistości GTS współpracował z bankiem cieni z Panamy Crypto Capital Corp., którego działalność budzi wiele wątpliwości. Oprócz kary sześciu lat więzienia, Fowlerowi skonfiskowano 740 milionów dolarów i nakazano zapłacenie ponad 53 milionów dolarów odszkodowania dla AFF.

Idź do oryginalnego materiału