Zdecentralizowany ekosystem finansowy (ang. Decentralized Finance, DeFi – przyp. red.) blockchainu Cardano ($ADA) wykazał się ogromną odpornością na zawirowania pośród chaosu spowodowanego działaniami regulacyjnymi w branży kryptowalut. Pomimo początkowych spadków ekosystem DeFi Cardano nie tylko nie spowolnił ale wręcz przyspieszył, pokonując pod względem liczby zablokowanych tokenów wszystkie główne sieci blockchain i pobijając swój własny rekord.
Cardano z rekordowym TVL w czasie ataku na kryptowaluty
W następstwie pozwu amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchanges Commission – SEC – przyp. red.) przeciwko wiodącym giełdom kryptowalut Binance i Coinbase, ekosystem DeFi Cardano spotkało tymczasowe tąpnięcie, w wyniku którego utracono ponad 50 milionów dolarów.
Jednak, co świadczy o jego sile lub fanatyzmowi maksymalistów $ADA, całkowita wartość zablokowana (TVL) DeFi Cardano denominowana w USD błyskawicznie się odbiła, przewyższając pod względem liczby zablokowanych tokenów wszystkie konkurencyjne blockchainy.
Według platformy do analityki na blockchainie DeFiLlama, TVL Cardano w projektach DeFi wzrosło ostatnio o 17%, osiągając całkowity poziom 157 milionów dolarów. Temu wzrostowi TVL towarzyszył znaczny wzrost dziennego wolumenu obrotu, który w tej chwili wynosi 6,5 mln USD.
Jednym z najważniejszych osiągnięć Cardano jest nowy rekord wszech czasów jego rodzimej waluty, $ADA, pod względem TVL. 25 czerwca przekroczono 534,8 mln zastakowanych tokenów $ADA, umacniając swoją pozycję lidera w tej dziedzinie. Pęd do stakowania tokenów Cardano jest obcy wszystkim konkurencyjnym łańcuchom bloków, w tym Ethereum, Solana, Polygon czy Avalanche.
Nie uszło to uwadze społeczności Twittera.
Cena Cardano rośnie i ma ku temu powody poza TVL
Ożywieniu i wzrostom w ekosystemie DeFi sieci Cardano towarzyszyła także aprecjacja samej kryptowaluty $ADA. Choć tokeny są w tej chwili notowane poniżej czerwcowego szczytu na poziomie 0,381 USD, inwestorzy spodziewają się wybicia potencjalnie do przedziału 0,4 USD i 0,5 USD. Na moment powstawania tego tekstu cena Cardano wynosi ok. 0,285 dolara za sztukę.
Cardano zyskało niedawno uznanie w Indonezji, czwartym najbardziej zaludnionym kraju na świecie. Indonezyjski rząd zatwierdził ($ADA) do obrotu klasyfikując token jako towar (commodity), a nie jako papier wartościowy. Duża część populacji tego kraju znajduje się poza tradycyjnym sektorem bankowym, co stanowi teoretycznie dobry grunt pod adopcję krypto.
Analityk kryptowalut Dan Gambardello, założyciel funduszu Crypto Capital Venture, wyraził podekscytowanie wsparciem regulacyjnym zapewnionym dla Cardano przez rząd Indonezji i rozwijającym się ekosystemem Cardano DeFi. Zdaniem Gambardello $ADA jest niedowartościowana w stosunku do Ethereum i postrzega aktualny moment na rynku jako szansę na reewaluację miejsca Cardano w szerokiej ofercie kryptowalut.