Celon Pharma: MZ rozszerzyło refundację Zarixy do ok. 80% preskrypcji

2 tygodni temu

Warszawa, 05.12.2024 (ISBnews) – Celon Pharma otrzymał decyzję w sprawie objęcia przez ministra zdrowia refundacją produktu leczniczego Zarixa (Rivaroxabanum) kapsułki twarde 15 mg (op. 28 szt.) i 20 mg (op. 28 szt. i 56 szt.) tj. w całym zakresie objętym wnioskiem o objęcie refundacją i ustalenie ceny zbytu netto, podała spółka. Obecna decyzja refundacyjna dotyczy wskazań, które w ocenie spółki stanowią ok. 80% preskrypcji.

“Refundacja obejmie wskazania określone stanem klinicznym: profilaktyka udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny, wiek ≥75 lat, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zastoinowa niewydolność serca” – czytamy w komunikacie.

Termin wejścia w życie decyzji to 1 stycznia 2025 r, a okres obowiązywania decyzji – 2 lata.

O wprowadzeniu do obrotu produktu leczniczego Zarixa spółka informowała w kwietniu 2024 r., a o objęciu przez ministra zdrowia refundacją kapsułek twardych 10 mg, 15 mg i 20 mg w innych wskazaniach tam określonych – czerwca 2024 r., przypomniano.

“Otrzymanie kolejnej pozytywnej decyzji refundacyjnej stanowi istotny element strategii sprzedażowo-promocyjnej leku Zarixa i może być jednym z elementów kształtujących pozycję leku na rynku, w szczególności ze względu na to, iż obecna decyzja refundacyjna dotyczy wskazań, które w ocenie spółki stanowią ok. 80% preskrypcji” – czytamy dalej.

W listopadzie prezes Celon Pharmy Maciej Wieczorek informował, iż spółka spodziewa się, iż przychody ze sprzedaży wprowadzonego w br. leku Zarixa mogą zrównać się ze sprzedażą flagowego leku generycznego spółki – Salmex – w połowie 2025 r. i będą przez cały czas miały potencjał wzrostowy.

Prezes zwrócił wówczas uwagę, iż w tej chwili Zarixa jest refundowana w relatywnie wąskich wskazaniach, które stanowią ok. 10-15% preskrypcji tego leku. Wskazywał, iż “wszystko wskazuje” na to, iż stycznia Zarixa oraz inne leki z tej klasy będą refundowane w tym najważniejszym wskazaniu, które stanowi ok. 80% preskrypcji – w tzw. migotaniu przedsionków. Według niego, rozszerzenie refundacji leku od stycznia 2025 r. spowoduje znaczący wzrost jego przepisywalności.

Spółka szacowała, iż w efekcie cena tego leku dla pacjentów powinna oscylować w granicach 15 zł do 20-kilku zł.

Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2016 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału