Bitcoina pokonał 21 500 USD
Kryptowaluty odnotowały dynamiczne odbicie z dwóch powodów. Pierwszy to potężna skala wyprzedania z ostatnich dni. Nastroje były tak fatalne, iż obniżyć mogłaby je wyłącznie kolejna kaskada likwidacji. Po drugie – byki odczytały wiadomości do których dotarł Bloomberg za pozytywne. Czego dowiedzieli się dziennikarze od trzech, anonimowych osób zaznajomionych ze sprawą?
Rezerwa Federalna ma rozważać zabezpieczenie depozytów w SVB, również tych powyżej 250 000 USD (stanowią ponad 7%), które nie są teoretycznie objęte gwarancjami rządowymi? Po co mieliby to zrobić? By zapobiec panice sektora finansowego. Inicjatywę tą mają omówić urzędnicy w Departamencie Skarbu, Rezerwy Federalnej oraz FDIC.
Janet Yellen puszcza bykom oko?
Szefowa Departamentu Skarbu wczoraj wskazała, iż regulatorzy nie dofinansują całego Sillicon Valley Banku. USA nie wykupi go i nie uratuje przed upadkiem. Ale regulatorzy będą pracować nad pomocą dla depozytariuszy, których środki są zagrożone. Kto korzystał z banku?
- Funudsze venture capital
- Private Equity
- Wiele startupów
- Bogaci Amerykanie
- Niektóre firmy z Doliny Krzemowej
- Sporo ludzi związanych z branżą technoligczną
Podobno kupnem SVB nie są zainteresowane największe banki. Prawdopodobnym kupcem będzie inny regionalny bank. Dlaczego? W naszej ocenie giganci nie chcą brać na siebie ryzyka drugiego runu. Inwestorzy mogliby taki bank widzieć jako potencjalnie 'skażony’. Wytykaliby go palcami, a gdy kryzys rozlałby się dalej… Prawdopodobnie masowo wypłacaliby z niego pieniądze. To nie dziwne, ze ofert kupna wciąż brak.
Yellen dała wywiad telewizji CBS. Przekazała w nimi, iż sytuacja znacząco różni się od kryzysu 2008. Masowego wykupu banków nie będzie, choć regulatorzy martwią się o depozytariuszy. Pozytywne dla rynków, Sekretarz Skarbu USA przekazała, iż efektu domina o upadku SVB nie będzie. Rynek po prostu lubi i chce wierzyć w moc sprawczą tych słów. Według Yellen, system bankowy jest bezpieczny, odporny i dobrze skapitalizowany. Według niej głównym powodem bankructwa były:
- Rosnące stopy procentowe (walka z inflacją)
- To przez nie obligacje czy papiery wartościowe SVB zabezpieczone hipoteką traciły wartość wraz ze wzrostem stóp
- Jego klienci, w dużej mierze firmy technologiczne potrzebowały gotówki i zaczęły wycofywać depozyty
- To przez to SVB musiał sprzedać obligacje ze stratą – by pokryć wypłaty
Wiele możliwości
Yellen przekazała, iż amerykańskie instytucje posiadają wiele możliwości wyjścia z sytuacji. Ale najkorzystniejszy mógłby być wykup. Tylko do tej pory nikt się nie zgłosił. Według regulatorów z FDIC przyczyną upadku był 'run’ na wypłaty. Przez niego SVB nie zdążył choćby przedstawić oferty sprzedaży na rynku. Musi zrobić to teraz. Senator McCarthy przekazał, iż regulatorzy zintensyfikują pracę – chcą zdążyć przed poniedziałkowym otwarciem na Wall Street. Wyraził też nadzieję, iż w końcu znajdzie się kupiec na SVB. Z kolei senator Mark Warner przekazał, iż regulatorzy nie chcą kolejnej fali upadków regionalnych banków.
Będą chcieli podtrzymać zaufanie do nich i pokażą, żę mogą pomóc. Rynki odczytały te komentarze jako zapowiedź pomocy. Takiej czy innej – inwestorzy uważają, iż jest co świętować. Stąd wzrosty kryptowalut i ryzykownych aktywów. Poniedziałkowa sesja pokaże jak trwałe okażą się wzrosty. Oraz czy rynek uwierzy w to, co powiedziała Yellen. Gubernator Kalifornii, Gavin Newsom również pomógł Wall Street swoim komentarze. Według niego trzeba zrobić wszystko by pomóc gospodarce i systemowi technoligicznych innowacji. W końcu to on ją napędzał. Inwestorom spodobały się słowa 'tak gwałtownie jak to możliwe’.
Ale pamiętajmy, cokolwiek się stanie Gary Gensler nie zmieni zdania. Tu możecie przeczytać jego pełne oświadczenie: https://bithub.pl/kryptowaluty/sec-wypowiada-wojne-kryptowalutowym-oszustom-to-oswiadczenie-garyego-genslera/
Jak my to widzimy?
Po pierwsze uważamy, iż bailoutu tj. wykupienia przez regulatorów nie będzie. Pojawiają sie spekulacje o ofercie Elona Muska. Ale prawdopodobnie nie wyjdą jutro. Nabwycy mogą chcieć poczekać na całą wycenę aktywów banku. Poczekać czy nie będzie efektu domina. Nie spodziewamy się, iż oferta wykupu wpłynie szybko. Jeśli rząd zabezpieczny wszystkie depozyty banku i zwróci je… Oznacza to uruchomienie linii kredytowej Fed. To rynek może odebrać jako miękki pivot. Uważamy, iż zwrot depozytów przez rząd zostanie 'klepnięty’. Dlaczego? jeżeli tak by się nie stało, istnieje ryzyko runu na pozostałe banki. Wówczas szczególnie oberwałyby te z największym odsetkiem depozytów powyżej 250000 USD. Są to m.in. Signature Bank, First Republic Bank, BNY Mellon, Citigroup oraz… State Street.