Inwestorzy i analitycy od blisko piętnastu lat próbują prognozować cenę Bitcoina oraz przyszłość aktywów cyfrowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się w ich analizach zdarzenie halvingu, które historycznie wynosiło kurs BTC na wcześniej niewidziane poziomy. Zdaniem analityka o pseudonimie BitQuant cena Bitcoina nie osiągnie szczytu przed nadchodzącym w 2024 r. halvingiem, natomiast z pewnymi zastrzeżeniami przebije wtedy historyczne maksima.
BitQuant: cena Bitcoina zaskoczy wszystkich
Jednym z podstawowych aspektów projektu Bitcoina jest kontrolowany mechanizm podaży, osiągany poprzez okresowe ucinanie nagród za wydobycie kolejnych bloków, zwane halvingiem. Mniej więcej co cztery lata liczba nowych Bitcoinów generowanych z każdym wydobytym blokiem jest zmniejszana o 50%. Wydarzenie to postrzegane jest przez uczestników rynku każdorazowo jako najważniejszy moment dla ceny Bitcoina.
Zgodnie z prognozą BitQuant, pseudonimowego komentatora w przestrzeni kryptowalutowej, Bitcoin jest gotowy do osiągnięcia nowego rekordu wszechczasów przed wydarzeniem halvingu w okolicach kwietnia 2024 roku. Prognoza analityka sugeruje, iż BTC może przekroczyć poziom 69 000 USD za monetę, pobijając poprzedni rekord ustanowiony w 2021 roku.
Jeszcze bardziej intrygująca jest prognoza BitQuanta dotycząca ceny Bitcoina już po halvingu. Komentator uważa, iż Bitcoin będzie kontynuował swoją trajektorię wzrostową i osiągnie oszałamiającą kwotę 250 000 USD za monetę po rozpoczęciu cyklu halvingu, zgodnie m.in. z modelem Stock-to-flow.
Opinia ta nie jest jednak jedyna. Niektórzy analitycy, tacy jak Jesse Myers i Filbfilb, preferują bardziej konserwatywne szacunki. Estymują oni, iż Bitcoin może osiągnąć poziom cenowy zaledwie około 35 000-46 000 USD do końca roku, a i być może do chwili przed samym halvingiem.
Prognozy analityków należy traktować ostrożnie
Warto nadmienić, iż cena Bitcoina jest pod silnym wpływem nastrojów rynkowych, które mogą się gwałtownie zmieniać w odpowiedzi na wiadomości, wydarzenia i percepcję publiczną. Pozytywne wydarzenia, takie jak zwiększona adopcja instytucjonalna, mogą spowodować wzrost cen, podczas gdy obawy regulacyjne lub negatywne wiadomości mogą mieć odwrotny skutek.
Co więcej, prognozy często zawierają zastrzeżenie „zakładając brak czarnego łabędzia”. Czarne łabędzie to nieprzewidywalne zdarzenia, które mogą mieć ogromny wpływ na rynki finansowe. Takie wydarzenia mogą zakłócić choćby najbardziej starannie opracowane prognozy. Co mogłoby być „czarnym łabędziem”? Z pozytywnych zdarzeń, uznanie Bitcoina za legalny środek płatniczy w kluczowym dla światowej gospodarki państwie, lub jednoczesne zatwierdzenie wszystkich wniosków o fundusze giełdowe typu ETF z BTC jako aktywem bazowym. Z negatywnych wiadomości- dotkliwe regulacje, kryzys ogólnoświatowy i/lub gwałtowne wyhamowanie adopcji instytucjonalnej, a także potraktowanie kryptowalut jako aktywa bardzo wysokiego ryzyka bez szans na szerokie zastosowanie.
Na moment powstawania tego tekstu cena Bitcoina wynosiła ok. 26 500 USD za sztukę i przez cały czas konsoliduje po falach naprzemiennych gwałtownych wzrostów i spadków. W przypadku braku pozytywnych newsów może dojść do przełamania psychologicznego poziomu wsparcia w rejonie ~25 000 dolarów i poszukiwania przez BTC dna w rejonach 22 500 – 23 000 USD.