Cena Bitcoina przebiła ATH! To nie żart, ale jest jeden haczyk

6 miesięcy temu

Cena Bitcoina „oficjalnie” wynosi ok. 51 500 dolarów za sztukę, ale to niepełny obraz dla obywateli kilkunastu państw na świecie. Jak się okazuje, w wyniku „wbudowanej stabilności” walut tradycyjnych (fiat) obywatele wielu państw trzymający swoje oszczędności w BTC zostawili poprzednie ATH z 2021 r. z tyłu jakiś czas temu.

fot. Coinbase

Cena Bitcoina przebiła maksima w kilkunastu krajach

Jak donoszą obywatele czternastu wybranych państw świata, w wyniku deprecjacji ich lokalnej waluty cena Bitcoina denominowana regionalnie bije już wszelkie rekordy. W niektórych z nich zostawiliśmy w tyle nie tylko poprzednie ATH- poprzednie maksima wyglądają już na wykresie z odpowiednim interwałem jak maleńka, niepozorna górka. Czy to samo czeka nas w krajach „zachodnich” już wkrótce?

Bitcoin has passed all-time highs in fourteen countries. pic.twitter.com/GjKF56J8qr

— Balaji (@balajis) February 22, 2024

Większość z analizowanych państw nie będzie specjalnie zaskoczeniem: Turcja, Argentyna, Kongo czy maleńkie kraje z podatną na spekulacje i niestabilność walutą od dawna borykają się z ogromną inflacją, spotęgowaną przez pandemię COVID-19. Na liście jest także Liban, który trawią problemy polityczne, geopolityczne i niepokoje społeczne. Lokowania kapitału w kryptowaluty to dla wielu „być albo nie być”, pozwalające nie tylko na utrzymanie wartości posiadanych dóbr, ale także potencjalną aprecjację.

fot. X

Dużym zaskoczeniem jest natomiast…Japonia, kraj ponad wszelką wątpliwość bardzo rozwinięty. Cena Bitcoina dominowana w jenie pokonała poprzedni szczyt w zasadzie „dopiero co”, hodlerzy z tamtego kraju mają zatem powody do zadowolenia.

fot. Google SCRB, cena Bitcoina denominowana w jenie

Dolar nie jest stabilną walutą

Myliłby się jednak ten, iż Bitcoin denominowany w dolarze amerykańskim czy euro jest na to zjawisko obojętny. Wiele osób przez cały czas nie zdaje sobie sprawy jak bardzo nasze oszczędności rozwadnia inflacja na przestrzeni lat, także w krajach z największymi gospodarkami na świecie.

Jak pokazuje poniższa infografika, dolar z 1913 roku posiadał identyczną siłę nabywczą co 26 (!) USD w roku 2020. Trzy lata później możemy spokojnie zakładać iż jest tylko gorzej.

Idź do oryginalnego materiału