Cena Bitcoina rośnie! Co spowodowało zmianę sentymentu?

1 rok temu

Stany Zjednoczone ujawniły dzisiaj, 28.09.2023 bardzo wyraźnie wyczekiwane dane gospodarcze dotyczące produktu krajowego brutto (PKB) za drugi kwartał oraz z rynku pracy, wywołując fale zarówno na tradycyjnych rynkach finansowych, jak i w sferze kryptowalut. Kiedy tylko dane trafiły do sieci, cena Bitcoina, dotychczas znajdująca się w sporym marazmie, natychmiast wystrzeliła w górę.

Cena Bitcoina reaguje na dane z USA

Gospodarka Stanów Zjednoczonych odnotowała w drugim kwartale 2023 r. stopę wzrostu na poziomie 2,1%, nieznacznie przekraczając oczekiwania analityków określone na poziomie 2%. Wzrost PKB, powszechnie uważany za jeden z najważniejszych wskaźników ekonomicznych, był z niecierpliwością wyczekiwany przez inwestorów zarówno na rynku tradycyjnym, jak i kryptowalutowym. Zgodne z oczekiwaniami dane zapewniły rynkowi pewien niezbędny wzrost zaufania, mimo iż skromny.

Poza danymi dotyczącymi kondycji gospodarki USA wpadły też dane o bezrobociu. Nowe wnioski o ubezpieczenie dla bezrobotnych w drugim kwartale 2023 r. wpłynęły w wysokości 204 tys., minimalnie wyższym niż przewidywane 201 tys. Niektórzy eksperci uznają je za dowód, iż utrzymują się obawy dotyczące uwarunkowań na rynku pracy i trajektorii wychodzenia z konsekwencji pandemii COVID-19, natomiast generalny konsensus traktuje ww. dane pozytywnie.

Po opublikowaniu statystyk Bitcoin zareagował błyskawicznie, a jego kurs wystrzelił z poziomu ok. 26 500 USD za token w rejony 27 200 dolarów amerykańskich. W momencie powstawania tego artykułu trwa korekta, a cena Bitcoina oscyluje w okolicach 26 900 USD. Warto zauważyć, iż BTC „wspinał” się już wcześniej w ciągu dnia. Rynek spodziewał się więc, iż dane mogą okazać się lepsze niż dotychczas sądzono.

Cena Bitcoina, źródło: CMC

Amerykański rząd pod ścianą

To jednak nie koniec kłopotów. Trwają bowiem obawy przed potencjalnym „zamknięciem się” amerykańskiego rządu (ang. government shutdown – przyp. red.) w wyniku debat nad budżetem i jego potencjalnym negatywnym wpływem na rating kredytowy kraju oraz sytuację gospodarczą. Warto zauważyć, iż cena długu USA pobija lokalne maksima i już przy okazji pandemii COVID-19 wybiła się z długoterminowego kanału spadkowego.

Oprocentowanie amerykańskich „dziesięciolatek”, źródło: Financial Times

Republikański marszałek Izby Reprezentantów Kevin McCarthy wyraził sceptycyzm wobec senackiej ustawy o finansowaniu, stwierdzając: „Nie widzę poparcia w Izbie”. Tymczasem senator Chuck Schumer, prominentny Demokrata, zasugerował, iż kolejne głosowanie proceduralne nad ustawą budżetową odbędzie się w czwartek.

Idź do oryginalnego materiału