Cena Bitcoina zależna od reakcji Rosji? W kontekście rosnącej popularności kryptowalut rosyjski ekonomista Alexander Razuvaev przewiduje, iż wprowadzenie cyfrowego rubla oraz innych cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) może doprowadzić do spadku znaczenia Bitcoina na rynku. Jego zdaniem, choć kryptowaluty nie znikną całkowicie, mogą stać się zjawiskiem marginalnym.
Cena Bitcoina spadnie przez działania państw?
Razuvaev zauważył, iż w tej chwili rynek kryptowalut jest „mocno przegrzany”, co wskazuje na skokowy i niezrównoważony popyt. Przewiduje on, iż ceny Bitcoina i innych kryptowalut mogą jeszcze wzrosnąć w krótkim terminie. Jednak pojawienie się nieprzewidywalnych wydarzeń po kwietniu może zmienić sytuację. Jego komentarze prawdopodobnie odnoszą się do nadchodzącego wydarzenia Halvingu Bitcoina.
Podkreśla, iż inwestowanie w Bitcoina jest ryzykowne, ponieważ nie można go wycenić tradycyjnymi metodami. Choćby takimi jak przepływy pieniężne stosowane w przypadku akcji czy obligacji. „Krypto zależy od popytu. jeżeli jest popyt, rośnie w cenę. jeżeli nie, tanieje,” stwierdza ekonomista, dodając, iż lepszy świat dla inwestorów nadejdzie wraz z wprowadzeniem cyfrowych rubli, dolarów i euro.
Porównuje obecny boom na kryptowaluty do manii tulipanowej z XVII wieku w Holandii. Wówczas ceny cebulek tulipanów bez wyraźnego uzasadnienia osiągnęły niebotyczne wartości. Podobnie jak w przypadku inwestycji w „piramidy finansowe”, takie jak niesławny rosyjski MMM, ekonomista uważa, iż rynek kryptowalut nie zniknie całkowicie, ale stanie się zjawiskiem marginalnym.
Zobacz także: Rekordowe wypłaty BTC z giełd. Cena Bitcoina zostanie uwolniona na dobre?
Cyfrowy Rubel kontra Bitcoin
Razuvaev twierdzi, iż trend adopcji CBDC, takich jak cyfrowy rubel, będzie się tylko nasilał wraz z postępem technologicznym. Przewiduje on, iż Moskwa ostatecznie zmusi emerytów do akceptowania płatności w cyfrowym rublu, co ma stanowić impuls dla planów CBDC Moskwy. Szczególnie w obliczu sankcji nałożonych przez USA i UE.
Mimo ambitnych planów, rosyjski Bank Centralny podkreśla, iż cyfrowy rubel znajduje się jeszcze w fazie testów pilotażowych i jego wprowadzenie nie nastąpi przed rokiem 2025. Przewidywania Razuvaeva dotyczące przyszłości Bitcoina i roli CBDC w globalnym systemie finansowym wywołują dyskusję na temat wpływu cyfrowych walut banków centralnych na zdecentralizowane kryptowaluty.
Może Cię również zainteresować: