Cena Bitcoina zanurkowała, spekulanci stracili fortunę. Co się stało i dokąd prowadzi korekta?

10 miesięcy temu

Bitcoin zaczął poważny ruch spadkowy po tym, jak sięgnął 53 tys. USD. Według danych Coinglass prawie 300 milionów dolarów pozycji zostało zlikwidowanych. Bez zaskoczenia, około 70% zamkniętych pozycji stanowiły pozycje długie. Około 100 000 traderów zostało zlikwidowanych w ciągu ostatniej doby. Większość altcoinów jest również mocno na minusie. Bitcoin wciąż notowany jest ok. 25% powyzej poziomów sprzed kilku tygodni, gdy poziom 40,000 USD rynek przyjmował z euforią.

Nowe, rekordowe poziomy niewidziane od 2021 roku nie utrzymały się zbyt długo. Niedźwiedzie gwałtownie przejęły inicjatywę ruch i zepchnęły ceny na południe. Kapitalizacja całego rynku wynosi jednak wciąż pona 2 biliony dolarów, a szereg analityków wskazuje, iż wczorajsze spadki nie są niczym innym, niż realizacją zysków… Która przeniosła się z 'tradycyjnego’ rynku giełdowego, na kryptowaluty.

#Bitcoin Short-term holders are starting to increase, while long-term holders are starting to decrease. pic.twitter.com/KwCWq5T5va

— Mister Crypto (@misterrcrypto) February 21, 2024

Niemniej jednak od dłuższego czasu Glassnode wskazuje, iż długoterminowy posiadacze zaczynają się wyprzedawać, w czasie gdy… Rośnie liczba krótkoterminowych (nowych) nabywców Bitcoina. Takie zachowanie rynku historycznie stanowiło istotną charakterystykę każdego, poprzedniego rynku byka. Oznacza to, iż starzy (w znakomitej większości zyskowni) inwestorzy przekazują swoje BTC, nowym inwestorom dopiero wchodzącym na rynek. Pytanie brzmi: Kto w tym cyklu kupi najdrożej? A może taki ktoś już się znalazł?

Korekta przez… Dwa czynniki ryzyka

Wydaje się, iż nie można oderwać obserwowanej korekty kryptowalut od dwóch, zaplanowanych dzisiaj wydarzeń. Zatem mowa o wynikach finansowych Nvidia i protokole z ostatniego posiedzenia Fed. Słabsze od prognoz wyniki mogą zatrząść akcjami technologicznych spółek. Z kolei ostatni Fed 'minutes’ może zawierać kilka jastrzębich komentarzy. Oraz sygnalizować, iż Rezerwa Federalna pozostanie zachowawcza, w odniesieniu do oczekiwanego luzowania polityki. Taka komunikacja co do zasady nie sprzyja wycenom aktywów ryzykownych, ponieważ wspiera rentowności obligacji (wyższe yieldy, z aktywów o minimalnym ryzyku i stałym zwrocie). Gdzie szukać dołka?

„Istnieje znany wszystkim kanał trendu wzrostowego, który pozostawia ścieżkę najmniejszego oporu wyżej (…) 57 691 USD to kolejny najważniejszy poziom oporu, który należy obserwować (…) Spodziewamy się przynajmniej pewnego skoku zmienności, jeżeli ceny Bitcoina spadną mniej więcej do 50 000 USD”, przekazał założyciel Sevens Report Research Wydaje się, iż do raportu Nvidia Bitcoin może utrzymać poziom 50,000 USD i w zależności od nastrojów Wall Street dynamicznie wrócić powyżej 52,000 USD lub tąpnąć w okolice 45,000 USD, gdzie mniej więcej w tej chwili znajduje się średnia cena nabycia inwestorów krótkoterminowych.

#Bitcoin Bull Market Signal is flashing! 🔥👇 pic.twitter.com/Xy4kbhhtvN

— Crypto Rover (@rovercrc) February 21, 2024

Sentyment rynku crypto odwrócił się ostatnio na byczy. Inwestorzy coraz częściej rezygnują z pozycji opartych wyłącznie na Bitcoinie na rzecz Ethereum, oraz innych bardziej ryzykownych altcoinów, według analityków z firmy Glassnode zajmującej się analizą rynku. Kiedy inwestorzy zaczynają 'wskakiwać w altcoiny’, jest to zwykle oznaką dużej poprawy nastrojów związanych z ryzykiem na rynku kryptowalut i tłem szerszych zysków wśród aktywów cyfrowych.

Idź do oryginalnego materiału