Cena oleju napędowego rolniczego. Będzie tylko drożej

5 miesięcy temu

Cena oleju napędowego rolniczego od początku br. wyraźnie wzrosła. A ponieważ na rynku światowym rosną ceny surowców, można spodziewać się, iż to nie koniec podwyżek.

Jakie są aktualne ceny detaliczne i hurtowe rolniczego oleju napędowego w Polsce w pierwszej dekadzie kwietnia 2024 r.? Jakie są tendencje i prognozy na światowym rynku ropy naftowej? Sprawdzamy.

Jak kształtują się ceny detaliczne na stacjach benzynowych?

Według e-Petrol.pl w pierwszym tygodniu kwietnia 2024 r. za benzynę 95-oktanową trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 6,56 zł/l, a za olej napędowy 6,69 zł/l. Wobec poprzedniego tygodnia benzyna podrożała o 5 gr/l, zaś średnia cena oleju napędowego nie zmieniła się. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, benzyna Pb95 jest o niecałe 3% tańsza, a diesel jest tańszy o niespełna 1%. Aktualne ceny, mimo ostatnich podwyżek, przez cały czas są również dużo niższe od swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku, tj. 8,08 zł/l ON (październik 2023) i 7,95 zł/l Pb95 (czerwiec 2023). Ale to się może niedługo zmienić. Bowiem przewidywania na nadchodzące tygodnie nie są optymistyczne.

Cena hurtowa rolniczego oleju napędowego zbliżona do ceny benzyny

Wprawdzie w marcu 2024 r. wzrost cen benzyny Pb95 w hurcie wynosił 23 gr/l (bez VAT), podczas gdy cena diesla nie zmieniła się w skali miesiąca, to już w pierwszym tygodniu kwietnia 2024 r. w cenniku hurtowym PKN Orlen nastąpiły podwyżki. Mianowicie cena netto benzyny Pb95 wzrosła o 5 gr/l do 5,30 zł/l. Z kolei cena diesla zwiększyła się o 4 gr/l do 5,29 zł/l. Podwyżki cen hurtowych są dużo wyraźniej widoczne, gdy weźmiemy pod uwagę okres od początku 2024 r. Ściśle mówiąc, w tym czasie wynoszą 60 gr/l dla benzyny i 32 gr/l dla diesla (bez VAT).

Aktualne ceny hurtowe paliw PKN Orlen obowiązujące od 6.04.2024.

Produkt Cena (zł/1000 l)
benzyna bezołowiowa Eurosuper 95 5319
benzyna bezołowiowa Super Plus 98 5854
olej napędowy ekodiesel 5366
olej napędowy Arktyczny 2 5721
olej napędowy grzewczy Ekoterm 4357

Wysokie ceny na światowym rynku ropy naftowej

Zmiany notowań na polskim rynku hurtowym to efekt kilku czynników, m.in. sezonowego spadku popytu na olej opałowy. Jednak największy wpływ na ceny paliw ma mocno drożejąca ropa naftowa na światowym rynku. Bowiem w ubiegłym tygodniu na rynku naftowym wyraźnie wzrosły ceny tego surowca. Notowania ropy Brent na giełdzie w Londynie pobiły tegoroczne rekordy cenowe. Pierwszy raz od października 2023 r. osiągnęły poziom powyżej 90 USD/baryłkę. Wprawdzie początek bieżącego tygodnia przyniósł nieznaczną korektę cen (wykres). Ale przez cały czas utrzymują się one na wysokim poziomie i raczej nie należy się spodziewać kontynuacji spadków.

Wykres. Aktualne ceny ropy naftowej na światowym rynku

fot. zrzut ekranu/bankier.pl

Prognozy mówią o dalszym wzroście światowych cen ropy naftowej. Przemawiają za tym m.in. trwające konflikty na Bliskim Wschodzie i Ukrainie, utrzymujące się ograniczenia w podaży surowca oraz oczekiwany wzrost popytu na paliwa w związku ze zbliżającym się sezonem letnich wyjazdów. Ściśle mówiąc, w związku z izraelskim atakiem na irańską placówkę dyplomatyczną w Syrii, powróciły obawy związane z eskalacją bliskowschodniego napięcia. Szczególnie iż władze w Teheranie zapowiedziały odwet. Do tego OPEC+ podjął w tym tygodniu decyzję o utrzymaniu przyjętych limitów i dobrowolnych ograniczeń wydobycia. Sytuację podażową na globalnym rynku paliw skomplikowały także ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie. Bowiem według agencji Reutera, doprowadziły one do wyłączenia na koniec marca choćby 14% mocy przerobowych w Rosji. Kombinacja tych niekorzystnych czynników daje analitykom solidne podstawy do prognozowania dalszych wzrostów cen na globalnych giełdach naftowych.

Ceny oleju napędowego rolniczego będą rosły

Światowe ceny ropy wzrosły na początku kwietnia br. do rekordowych poziomów. Jednak odczuwalną presję na wzrost cen paliw w krajowym hurcie złagodził korzystny kurs dolara. Mianowicie w tym czasie spadł on o ok. 2,5 gr do 3,96 zł/USD. Relatywnie stabilne ceny diesla w marcu br. i wolniejsze tempo wzrostu cen oleju napędowego w porównaniu z cenami benzyny wynikały również z ciepłej pogody. Bowiem ograniczyła ona popyt na olej opałowy. Jednak na rynku międzynarodowym dominują czynniki stymulujące wzrost cen ropy naftowej. Zwyżkowe tendencje na globalnym rynku będą się przekładać na ceny paliw gotowych w naszym kraju. Wprawdzie w ostatnim tygodniu podwyżki dotyczyły przede wszystkim benzyny. Ale jednak w nadchodzących dniach analogiczny ruch nastąpi prawdopodobnie również w cenach oleju napędowego.

Źródło: ewgt.com.pl, e-petrol.pl, orlen.pl, bankier.pl

Idź do oryginalnego materiału