Cena tony rzepaku w lutym, w jego 8. tygodniu nieco wzrosła po spadkach z poprzednich dni. To m.in. zasługa danych wskazujących na spodziewany spadek produkcji rzepaku w nadchodzącym sezonie.
Cena tony rzepaku w lutym spadała w ślad za spadającymi cenami soi, która na światowym rynku powoli wypiera rzepak z pozycji głównej rośliny oleistej. Jednakże w ostatnich dniach widać niewielki wzrost cen rzepaku na giełdzie. Poza prognozami za ten wzrost może w niewielkim stopniu odpowiadać blokada granicy polsko-ukraińskiej, która niemalże zatrzymała dostawy rzepaku z Ukrainy do Niemiec i państw bałtyckich.
Jaka jest cena tony rzepaku w lutym na MATIF?
Europejskie notowania rzepaku wzrosły w ciągu tygodnia w związku z ograniczeniem dostaw z Ukrainy. Ponadto były pod presją niższych cen rzepaku w Kanadzie. W związku z tym majowe kontrakty terminowe na rzepak na paryskiej giełdzie MATIF w ciągu tygodnia wzrosły o 1,9% do 426,75 EUR/t. Jednakże przez cały czas pozostają na niskim poziomie. Pomimo tych wzrostów w skali miesiąca spadek wynosi 1,6%.
Tymczasem rok temu średnia cena tony rzepaku w lutym wynosiła 554 EUR/t. Jak widać cena w tym okresie spadła na MATIF-ie o niemalże 30%.
Jak na europejskie ceny rzepaku wpływają ceny za oceanem?
Marcowe kontrakty terminowe na rzepak na giełdzie w Winnipeg spadły w ubiegłym tygodniu o 5,8%. Jednakże w piątek wzrosły one już o 2,7% do 578 CAD/t (428 USD/t). Mimo to spadek w skali miesiąca wynosi 10%. Jest to przede wszystkim skutkiem spadku cen soi i oleju sojowego w USA. A ten jest głównym surowcem wykorzystywanym tam do produkcji biodiesla.
Jak na ceny rzepaku w lutym wpływają prognozy dla oleistych na świecie?
Presję na notowania rzepaku zwiększają wyższe zbiory soi w Ameryce Południowej i prognozy wzrostu areału soi w USA.
W lutowym raporcie eksperci AAFC obniżyli swoją prognozę eksportu rzepaku na 2023/24 FY o 0,7 mln t do 7 mln t. Byłoby to o 1 mln t mniej niż szacunki na 2022/23 FY 2022.
Spadek cen kanadyjskiego rzepaku do 420–430 USD/tonę będzie sprzyjał jego dostawom do UE. Tu ceny wzrosły w przeliczeniu do 460–470 USD/tonę. A to wzmocni konkurencję z australijskim i ukraińskim rzepakiem na rynku europejskim.
Tym samym perspektywy dla rodzimych producentów rzepaku mogą być nieciekawe. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku cena tony rzepaku w lutym spadła o prawie 26%. w tej chwili też widać wyraźny trend spadkowy.
To nie jedyne niepokojące dane odnośnie do ceny płodów rolnych
Źródło: kaack-terminhandel