Cena złota już przy swoich historycznych szczytach, obawy przed recesją napędzają popyt
Wygląda na to, iż złoto na dobre przebiło okrągły poziom 2000 USD za uncję i zadomowiło się w pobliżu swojego historycznego szczytu. Obawy przed recesją napędzają nastroje rynkowe.
Kontrakty wskazują kierunek
Czerwcowe kontrakty terminowe na złoto Comex były ostatnio na poziomie 2037 USD za uncję. Wcześniej pozostawały bez zmian w ciągu dnia, po osiągnięciu dziennego maksimum na poziomie 2049 USD – najwyższego poziomu od 12 miesięcy.
„Ceny złota przez cały czas rosły, zbliżając się do historycznego maksimum osiągniętego latem 2020 roku. Wtedy to niepewność wywołana pandemią popchnęła inwestorów w stronę bezpiecznego metalu szlachetnego” – powiedział starszy analityk ActivTrades, Ricardo Evangelista.
„Tym razem przyczyny obaw inwestorów można przypisać obawom przed spowolnieniem gospodarczym”.
Inwestorzy boją się recesji
Nasiliło się ryzyko recesji, a najnowsze dane wskazują na spowolnienie gospodarki. Raport ADP National Employment ujawnił, iż prywatni pracodawcy w USA utworzyli w marcu mniej miejsc pracy, niż oczekiwano. Nowa liczba miejsc pracy zwiększyła się o 145000. Stało się tak po tym, jak liczba ofert pracy w USA spadła w lutym poniżej dziesięciu milionów – według badania Job Openings and Labour Turnover Survey, najniższego poziomu od prawie dwóch lat.
Usługi zwalniają tempa
Również sektor usług w USA zwolnił w marcu, a Instytut Zarządzania Podażą (ISM) pokazał, iż PMI poza przemysłem spadł do 51,2 w zeszłym miesiącu.
Na początku tego tygodnia rynki przetrawiły spadek zamówień w fabrykach i spowolnienie produkcji.
„Kryzys bankowy z marca uwydatnił negatywny wpływ agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne na gospodarkę realną. Dane gospodarcze od czasu publikacji wykazały spowolnienie aktywności i zaufania, wraz z niedawnym ogłoszeniem przez OPEC plus zamiaru ograniczenia produkcji. Co prawdopodobnie wpłynie na inflację i przyczyni się do dalszego pogorszenia nastrojów inwestorów” – powiedział Evangelista.
Następne podwyżki stóp nie takie pewne
Mimo iż niektórzy mówcy Fed wciąż dyskutują o kolejnych podwyżkach, rynki wyceniają szansę na obniżkę stóp procentowych w tym roku. Według narzędzia CME FedWatch istnieje około 50% szans na obniżkę stóp procentowych w lipcu.
„Warunki rynkowe działają na korzyść złota, a metal szlachetny jest dodatkowo wspierany przez osłabienie dolara amerykańskiego, w stosunku do którego złoto zwykle ma odwrotną zależność. Dodajmy do tego prawdopodobieństwo, iż w nadchodzących miesiącach skończy się główny zastój złota, rosnące stopy procentowe Fed, a krótko- i średnioterminowy kurs na aktywa bezpiecznej przystani wydaje się usprawiedliwiony – powiedział Rupert Rowling, analityk rynku Kinesis Money.
Loretta Mester, prezes Banku Rezerw Federalnych w Cleveland, powiedziała we wtorek, iż stopy procentowe powinny wzrosnąć powyżej 5% i pozostać na tym poziomie przez jakiś czas. Jednak rynki ignorują tego typu jastrzębią retorykę.
„Pomimo rosnącej popularności tych opinii, iż światowa gospodarka może zmierzać w kierunku poważnego skurczenia się. Banki centralne przez cały czas lekceważą obawy, skupiając się na walce z utrzymującą się wysoką inflacją poprzez coraz wyższe stopy procentowe. W tym kontekście możliwe są dalsze wzrosty cen złota” – zauważył Evangelista.
Rynek czeka na dane z USA w piątek
Wszystkie oczy zwrócone są na dane o zatrudnieniu poza rolnictwem, które zostaną opublikowane w piątek. Oczekiwania rynkowe przewidują, iż gospodarka USA doda 240 000 miejsc pracy po 311 000 w lutym.
„Kwiecień będzie niestabilny, ponieważ dane o zatrudnieniu w końcu „pękają”. Odzwierciedlą tym samym wskaźniki recesji na innych rynkach” – powiedział Nicky Shiels, strateg ds. metali w MKS PAMP.
„Kryzys na Wall Street prawdopodobnie przekształci się w kryzys na Main Street, Zmusi Fed do zmiany polityki w tym roku. Słabe NFP = brak majowej podwyżki.”