Cena złota silnie wzrasta, ponieważ inwestorzy uciekają do bezpiecznych aktywów w obliczu eskalacji wojny między Izraelem a Hamasem.
Złoto odnotowało silny wzrost w związku z rosnącymi napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie i nadziejami, iż Rezerwa Federalna nie podniesie stóp procentowych w tym roku.
Dlaczego cena złota poszybowała do góry?
Metal szlachetny umocnił się po tym, jak ożywił się po gwałtownym ruchu w czwartek, w wyniku opublikowania w USA raportu o wskaźniku cen konsumpcyjnych (CPI) za wrzesień. Dokument ten wykazał inflację zasadniczą powyżej oczekiwań. Żółty metal gwałtownie odreagował, ponieważ zakłady traderów na niezmienioną decyzję Fed w sprawie stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej stały się jeszcze bardziej wyraźne. Wynikało to z faktu, iż odczyt inflacji bazowej CPI złagodniał. Inflacja zasadnicza okazała się wyższa od konsensusu, ponieważ wyższe ceny ropy naftowej na świecie zwiększyły wskaźnik cen.
Na wzrost ceny złota wpływ miała również wypowiedź Patricka Harkera, prezesa Banku Rezerwy Federalnej w Filadelfii. Stwierdził on, iż w najnowszych danych żadnych obaw o trwałą inflację nie widać, co pozwoliło bankowi centralnemu utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Wskaźniki dolara amerykańskiego i rentowności obligacji również poszły do góry, ponieważ utrzymujące się dane o inflacji zwiększyły szanse na jedną dodatkową podwyżkę stóp procentowych przez Fed do końca 2023 roku.
Wojna i jej wpływ na rynek
Tymczasem atrakcyjność złota rośnie wraz ze wzrostem ryzyka geopolitycznego z powodu pogłębiających się napięć na Bliskim Wschodzie. Izraelskie wojsko poprosiło ponad milion osób w północnej Strefie Gazy o ewakuację swoich domów, sygnalizując potencjalną intensyfikację wojny na tym obszarze. W międzyczasie inwestorzy skupiają się na zaplanowanym na przyszły tydzień wystąpieniu prezesa Fed Jerome’a Powella, które dostarczy wskazówek na temat prawdopodobnych działań w zakresie polityki pieniężnej.
Zgodnie z danymi CME FedWatch, traderzy widzą w tej chwili 92 proc. szans na to, iż Fed utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie od 5,25 do 5,50 peoc.. Szanse na jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych na którymkolwiek z dwóch pozostałych posiedzeń dotyczących polityki pieniężnej w 2023 r. wynoszą około 30 proc.