Cena złota tąpnęła informacjach zza oceanu. Podzielone opinie ws. dłuższej perspektywy

11 miesięcy temu

Po tym, jak pojawiły się lepsze niż przewidywano doniesienia dotyczące amerykańskiej gospodarki za styczeń, cena złota w piątek raptownie tąpnęła. Do końca dnia zaczęły jednak odzyskiwać większość strat – mimo faktu, iż presja na sprzedaż pod wpływem danych nie zniknęła.

Nagły spadek spowodowany był informacjami na temat rynku pracy w USA. Okazało się, iż w styczniu 2024 roku, wg tamtejszego Biura Statystyki Pracy (Bureau of Labor Statistics) poziom zatrudnienia wzrósł o 353 tys. osób. Ogólna suma była dalece bardziej optymistyczna od przewidywań, zakładających wzrost o 187 tys. zatrudnionych.

Wynik ten, nie uwzględniający zatrudnienia w rolnictwie, obejmował głównie stanowiska w handlu detalicznym, biznesie, produkcji, ochronie zdrowia oraz budżetówce i administracji. Spadło natomiast zatrudnienie w sektorze wydobywczym i naftowym. Bez zmiany pozostawało budownictwo, transport czy finanse.

Co ciekawe, pomimo lepszego większego niż zakładano wzrostu stopa bezrobocia pozostała w USA na tym samym poziomie, 3,7%. Uniknięto natomiast jej podwyżki do 3,8% – spodziewanej w kontekście ogólnie nieprzesadnie entuzjastycznej koniunktury z końca ubiegłego roku.

Nacisk rynku pracy na złoto

Informacje te przełożyły się na sumaryczny wzrost wynagrodzeń. Pociągnęło to za sobą wzrost dolara i presję na sprzedaż kruszcu. W związku z tym, w piątek po południu cena złota osiągnęła lokalne minimum na poziomie 2028 dolarów za uncję.

Źródło: bullionbypost.eu/

Warto odnotować jednak, iż informacje te wywołały jedynie tymczasowy spadek. Do końca dnia kurs złota odzyskał nieomal połowę strat. I tak też może dziać się w daleko dłuższej perspektywie – i to z uwagi na te same czynniki, które spowodowały tąpnięcie.

Zdaniem niektórych ekonomistów, długofalowy wzrost wynagrodzeń przekłada się na groźbę zaistnienia presji inflacyjnej. To z kolei może zmusić FED do długiego utrzymywania wyższych stóp procentowych. W logiczny sposób generowałoby to popyt na bezpieczną lokatę kapitału, którą w warunkach zwiększonej inflacji powszechnie bywa kruszec.

W konsekwencji, polityka FED ma wszelkie szansę sprawić, by cena złota utrzymywała się w pierwszych miesiącach 2024 roku stabilnie powyżej 2000 dolarów za uncję.

Idź do oryginalnego materiału