Agencja Informacyjna: W Senacie Rzeczpospolitej Polskiej 5 marca 2025 r. odbyło się posiedzenie zatytułowane „Sztuka deregulacji” z udziałem kilku senackich zespołów: Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacji, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Budżetu i Finansów. Zostało one zwołane z inicjatywy i przy współpracy Centrum im. Adama Smitha i zaproszonych przedstawicieli przedsiębiorców. Prowadził je Krzysztof Kwiatkowski (przewodniczył obradom), Waldemar Pawlak i Kazimierz Kielnia.
Spis treści
Centrum Adama Smitha „Sztuka deregulacji”
Wprowadzenie do meritum posiedzenie przygotowało Centrum Adama Smitha, które przedstawił jego Prezydent – Andrzej Sadowski. W spotkaniu uczestniczył i głos zabrał Krzysztof Paszczyk – Minister Rozwoju i Technologii, który powołał własny zespół do spraw związanych z deregulacją przepisów. Trudno przedstawić wszystkie wątki kilkugodzinnej prezentacji problemów związanych z tytułowym zagadnieniem. Głos zabierali ministrowie, senatorowie, profesorowie, przedstawiciele rzemieślników, rolników i innych organizacji branżowych, biznesmeni, specjaliści z agencji badawczych i instytutów. Jak temat deregulacji jest ważny, iż na posiedzenie przyszedł niezapowiedziany Władysław Kosiniak-Kamysz – Wicepremier rządu Rzeczpospolitej Polskiej i jednocześnie Minister Obrony Narodowej, który również wygłosił swoje uwagi na temat posiedzenie. Obradom przysłuchiwał się z uwagą choćby Marek Sawicki – Marszałek senior X kadencji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.
Dlaczego Dariusz Janus zwrócił uwagę zebranych?
Uwagę zebranych zwróciła wypowiedź, którą wygłosił Dariusz Janus – Główny Ekonomista w Instytucie Biznesu. Jako wielce wymowną przestrogę przytoczył on niechlubne dzieje polskich opracowań i wynalazków – polska metoda pozyskiwania grafenu i prototyp polskiego niebieskiego lasera. Najpierw błysk genialnej myśli, a następnie koszmar urzędniczej nieudolności. – „Pogrzebaliśmy szanse na rewelacje o światowym wymiarze. A przecież w nowej Polsce można było wyciągnąć wnioski z uśmiercenia polskiego minikomputera K-202, stworzonego przez inż. Jacka Karpińskiego w 1970 roku.” – Skonstatował Dariusz Janus – Główny Ekonomista w Instytucie Biznesu.
Czemu ma służyć deregulacja?
„Deregulacja musi czemuś służyć by była skuteczna, jednak jako taka jest przyznaniem się do porażki. Oznacza bowiem iż poprzedzająca ją regulacja była wadliwa, nadmierna, nieskuteczna lub szkodliwa.” – Uważa Dariusz Janus – Główny Ekonomista w Instytucie Biznesu. – „Mówmy o deregulacji jednak w pakiecie powinna być też demonopolizacja oraz dywersyfikacja. Pamiętajmy iż ekspansję gospodarczą Stanów Zjednoczonych Ameryki, a początku XX wieku poprzedziła deregulacja a adekwatnie demonopolizacja. Tymczasem w Polsce działania władz prowadzą często do monopolizacji, która ogranicza konkurencję. jeżeli jest oczekiwanie aby gospodarka polska rosła w tempie wyższym niż 2 proc. potrzebna jest innowacja. W Europie 100 największych przedsiębiorstw ma więcej niż 50 lat, w Stanach Zjednoczonych Ameryki mniej niż 30. Już tylko to zestawienie danych powinno dawać pożywkę do refleksji i podjęcia działań. Bez promowania innowacji sana deregulacja kilka nam pomoże.” – Uważa Dariusz Janus – Główny Ekonomista w Instytucie Biznesu.
Jakie wyniki ujawnił panel badawczy „Ariadna”?
Dlatego te przestrogi i przykłady straconych szans przedstawione na opisywanym posiedzeniu „Sztuka deregulacji” muszą być brane pod uwagę w dalszych pracach Senatu i Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Tym bardziej, iż wyniki badań ogólnopolskiego panelu badawczego „Ariadna” (www.panelariadna.pl), przedstawione przez pana Andrzeja Sadowskiego – Prezydenta Centrum Adama Smitha i dr Tomasza Barana wyraźnie wskazywały na spadający poziom wolności gospodarczej. Ankietowani wyrazili wielce wymowny postulat: 30–50 proc przepisów należy zlikwidować. Z pewnością jest to cenny apel, zawsze jednak zagadką pozstaje o które przepisy chodzi, bo ważne jest aby „nie wylać, przysłowiowego, dziecka z kąpielą.” Przykładem może być postulat, rozważany na poważnie, aby wystawienie faktury, upoważniało wierzyciela do wystąpienia do komornika o przeprowadzenie windykacji dłużnika.
W badaniu ogólnopolskiego panelu badawczego „Ariadna” sprawdzono też znajomość, wśród ankietowanych, ustawy Mieczysława Wilczka – Ministra Gospodarki w 1988 roku. Wielu mówców powoływało się na nią i jej główny przekaz – „ Co nie jest zakazane, jest dozwolone” i „Pozwólcie działać”. Przypomnienie tej postaci wywołało burzę oklasków na sali Senatu.
Jakie postulaty były zgłaszane podczas posiedzenie „Sztuka deregulacji”?
Podczas posiedzenia „Sztuka deregulacji” w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej zgłoszono wiele celnych, prostych przekazów. Między innymi – „Czas zmienić system ochrony zdrowia, który niczym pojazd z lat 50. XX wieku, nie sprawdza się w w tej chwili zmieniającej się rzeczywistości”, a także „Przywrócić do życia „metryczkę administracyjną”, umieszczoną pod dekretem, zarządzeniem, przepisem prawnym, nakazem administracyjnym czyli, kto podpisał się pod nim, kto stworzył prawniczego potworka, wtedy będzie wiadomo do kogo mieć pretensję”.
Do urzędów skarbowych – „Znieść szkodliwe i podstępne działanie przy naliczaniu zaległości podatkowych. Podatnicy dużo tracą przy obecnej inflacji”, a system nie polega na ściąganiu podatków na potrzeby państwa, tyko na hodowaniu długów oraz zwiększaniu prowizji poborców skarbowych. „W procesach inwestycyjnych procedury są tworzone pod usprawiedliwianie opieszałości urzędników, co skutkuje wieloletnim wydłużaniem czasu inwestycji” – wniosek fachowców zajmujących się ekonomiką transportu. Wiele pracy przed komisjami zajmującymi się deregulacją, pracy potrzebnej, aby Polska przestała być krajem straconych szans.
Czego obawia się Juliusz Bolek
Deregulacja cieszy i martwi Juliusz Bolka – ekonomistę i laureata nagrody Finansista Roku, eksperta zarządzania. – „Onegdaj Jan Pietrzak śpiewał: „ile trzeba zmieniać, żeby nic się zmieniło” – to hasło przez cały czas wydaje się aktualne.” – Obawia się Juliusz Bolek.
Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości, opublikowane na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com
AI, gospodarka /DEC/ 5.03.2025, fotografia mat. prasowe