Współczesne centra logistyczne mają znaczny wpływ na procesy zarówno produkcji, jak i dystrybucji produktów. Czym jest centrum logistyczne? Jak działa taki obiekt? Jakie funkcje spełnia centrum logistyczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Centrum logistyczne – co to?
W odpowiedzi na to pytanie pomóc może definicja centrum logistycznego. Wynika z niej, iż centrum logistyczne to jeden z elementów infrastruktury wykorzystywanej w procesie logistycznym. Pod względem technicznym jest to obiekt, który jest przestrzennie funkcjonalny oraz ma własną infrastrukturę i organizację. W centrum logistycznym odbywa się m.in. magazynowanie i wydawanie towarów, realizowane są też usługi towarzyszące. Co istotne, usługi te są świadczone przez podmioty niezależne od nadawcy i odbiorcy.
Centrum logistyczne a magazyn logistyczny – na czym polega różnica?
Magazyn logistyczny, jako obiekt przeznaczony do składowania towarów, wchodzi w skład centrum logistycznego. Odwrotnie jednak ta zależność nie zachodzi – centrum logistyczne to znacznie więcej niż magazyn. Usługi realizowane przez magazyn oferuje również centrum logistyczne. Ale nie tylko – obiekt tego drugiego rodzaju proponuje również szereg usług dodatkowych, których przykładami mogą być spedycja czy wynajem kontenerów. To z kolei wiąże się również z dodatkowym wyposażeniem oraz odpowiednio dużym zespołem.
Szukasz magazynu? Zacznij do podstaw – poznaj rodzaje magazynów.
Jakie są główne funkcje centrum logistycznego?
Poszczególne centra logistyczne mogą różnić się zakresem działalności. Jednak w każdym centrum logistycznym wyróżnić można trzy rodzaje funkcji – są to: funkcje logistyczne, funkcje pomocnicze i funkcje dodatkowe. W konsekwencji klient, który ma zapotrzebowanie np. na magazyn e-commerce, może zdecydować się na współpracę z centrum logistycznym i wybrać usługę fulfillment.
Funkcje centrum logistycznego:
- Funkcje logistyczne. Do funkcji logistycznych świadczonych przez centra logistyczne zalicza się: transport, magazynowanie, kompletacja zamówień i pakowanie. Centrum logistyczne może też zarządzać zamówieniami i zapasami oraz dokonywać przeładunków na terminalu kontenerowym.
- Funkcje pomocnicze. W ramach funkcji pomocniczych centra logistyczne mogą oferować m.in. obsługę celną, ubezpieczenia, wynajem kontenerów i palet, usługi informatyczne oraz usługi z zakresu promocji i marketingu.
- Funkcje dodatkowe. Pod tym terminem kryją się choćby: techniczna obsługa pojazdów, sprzedaż paliw i akcesoriów, naprawa kontenerów i usługi telekomunikacyjne. Centrum logistyczne może też oferować usługi gastronomiczne, hotelarskie czy księgowo-rachunkowe.
Jak działa centrum logistyczne?
Centra logistyczne stanowią odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw. Współcześnie przykładają one dużą wagę nie tylko do optymalizacji kosztów, ale również do wysokiego poziomu obsługi klienta, który jest postrzegany jako sposób na zyskanie przewagi konkurencyjnej. Centra logistyczne oferują kompleksowe usługi logistyczne (magazynowanie towarów czy ich transport) oraz szereg dodatkowych usług, np. zarządzanie zapasami, obsługę celną i wsparcie informatyczne.
Aby centrum logistyczne spełniało swoją funkcję, musi zostać odpowiednio zorganizowane i wyposażone. W konsekwencji na jego terenie znajdują się budynki zarówno administracyjne, jak i magazynowe. Te drugie są wyposażone choćby w systemy składowania oraz urządzenia do załadunku i wyładunku. W skład infrastruktury tworzącej centrum logistyczne wchodzi też panel komunikacyjny. Systemy WMS czy OMS pozwalają na szybką wymianę informacji oraz rejestrują wykonywane czynności.
Przeczytaj również: Huby i parki logistyczne: centra nowoczesnego łańcucha dostaw.
Rodzaje centrów logistycznych
Centra logistyczne można sklasyfikować, biorąc pod uwagę różne kryteria. Przykładowym kryterium jest zasięg oddziaływania. Uwzględniając ten parametr, wyróżnia się: centra logistyczne międzynarodowe, centra logistyczne regionalne i centra logistyczne lokalne. Centra te różnią się jednak nie tylko wspomnianym zasięgiem oddziaływania – zajmują one też różną powierzchnię i oferują różną paletę usług.
Poszczególne centra logistyczne mogą pełnić różne funkcje. To kolejne kryterium, w oparciu o które można dokonać ich podziału. W ten sposób wyróżnia się choćby:
- Centra rozdziału towarów. W takim centrum logistycznym świadczone są przede wszystkim usługi dystrybucyjne. Sprawdź też, czym jest magazyn dystrybucyjny.
- Centra transportu towarowego. Niektóre produkty są dostarczane do odbiorcy wieloma środkami transportu. Centrum transportu towarowego pośredniczy choćby między transportem morskim a transportem drogowym.
- Centra miejskie. Jak wskazuje nazwa, powstają w centrach miast i mają na celu zmniejszenie natężenia ruchu drogowego.
Nie zawsze centrum logistyczne jest scentralizowane – niekiedy charakteryzuje się decentralizacją. Sposób rozmieszczenia infrastruktury tworzącej centrum to kolejne kryterium podziału. Co ciekawe, rozproszone centra logistyczne są spotykane zdecydowanie rzadziej niż skupione.
Przeczytaj również: Ile kosztuje wynajem magazynu?
Lokalizacja centrów logistycznych
Pod budowę centrum logistycznego wybiera się obszary z dobrym dostępem do infrastruktury transportowej. Nie zawsze mowa wyłącznie o drogach – równie dobrze centrum logistyczne może powstać w pobliżu portu morskiego czy lotniska. I chociaż ten czynnik jest kluczowy, to inwestorzy biorą pod uwagę również inne kwestie. O czym mowa? Optymalna lokalizacja centrum logistycznego zapewnia:
- Dostęp do pracowników. Centra logistyczne często znajdują się w pobliżu ośrodków miejskich – pracownicy mogą dotrzeć do pracy komunikacją miejską, własnym lub zorganizowanym środkiem transportu.
- Możliwość ekspansji. W okolicy musi być wystarczająco dużo przestrzeni, aby w razie konieczności centrum logistyczne mogło zostać rozbudowane.
- Zwrot inwestycji w założonej perspektywie czasowej. Grunt pod budowę centrum logistycznego musi być dostępny w atrakcyjnej cenie. Inaczej mówiąc, inwestycja musi być opłacalna.
Centra logistyczne w Polsce i w Europie
Magazyny do wynajęcia w Warszawie czy innych dużych miastach Europy nie są jedyną ofertą dla przedsiębiorców – mogą oni też nawiązać współpracę z centrami logistycznymi. W Polsce większość z nich jest zlokalizowana w sąsiedztwie dużych ośrodków miejskich.
Jak centra logistyczne wyglądają w innych krajach europejskich? Ich przewaga jest zauważalna, gdy mowa o zajmowanym terenie – mogą one wykorzystywać obszar choćby 250 ha. Jest ich też więcej, a powstawać zaczęły w ubiegłym wieku. Przykładowo we Włoszech centra logistyczne zaczęto budować w połowie lat 70. ubiegłego wieku, podczas gdy m.in. w Niemczech powstawały one w latach 80. ubiegłego wieku.