Centrum Technologii Kosmicznych Radmoru z Grupy WB ma umowę o współpracy z Thorium Space

4 dni temu

Działające w ramach spółki Radmor Centrum Technologii Kosmicznych Grupy WB oraz Thorium Space podpisały porozumienie o współpracy, podały spółki. Dotyczy ono konstrukcji i rozwoju różnych platform satelitarnych, wchodzących w ich skład sensorów, oprogramowania, systemów kryptograficznych i łączności.

„Centrum Technologii Kosmicznych jest wspólnym fundamentem dla wielu polskich podmiotów do realizacji ambitnego zadania, jakim jest zdolność do samodzielnej produkcji narodowych systemów satelitarnych. Własne satelity zapewnią Polsce niezależność w komunikacji i rozpoznaniu z kosmosu. Cieszę się, iż pierwszą firmą, z którą wspólnie będziemy budować polską suwerenność technologiczną w branży satelitarnej jest właśnie wrocławska Thorium Space” – powiedział prezes Radmor Bartłomiej Zając, cytowany w komunikacie.

„Porozumienie umożliwia Thorium rozwój w dwóch kluczowych wymiarach – z jednej strony zyskujemy dostęp do rozwiązań Grupy WB, jak kompozyty, systemy kryptografii czy bezpiecznej transmisji danych. Z drugiej strony, otwieramy nowe możliwości dla naszych systemów, jak anteny macierzowe i technologie łączności satelitarnej, również w aplikacjach związanych z bezzałogowcami” – dodał prezes Thorium Space Paweł Rymaszewski.

Pierwszym etapem projektów podejmowanych przez Centrum Technologii Kosmicznych będzie zapewnienie ciągłego dostępu do danych z obserwacji powierzchni Ziemi bez względu na pogodę, 24 godziny na dobę. Wymaga to wprowadzenia na orbitę konstelacji satelitów rozpoznania, wykorzystujących radary ze sztuczną aperturą. Rozwijany przez Centrum Technologii Kosmicznych system obserwacyjny będzie to światowej klasy rozwiązanie połączone z unikalną polską kryptografią. W ramach projektu powstanie także stacja kontroli naziemnej, umożliwiająca zarządzanie misją i niezakłócony odbiór danych, podano także.

Grupa WB jest zatrudniającym ponad dwa tysiące pracowników w ponad 20 spółkach polskim producentem nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych. Podmiot, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności. Jest jednym z największych na świecie producentów systemów bezzałogowych.

Radmor to centrum kompetencyjne Grupy WB w radiokomunikacji militarnej. Gdyńska spółka to największy w Polsce producent i dostawca nowoczesnych środków łączności radiowej. Prowadzi działalność na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, wytwarza radiostacje wojskowe.

Thorium Space jest spółką z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej. Projektuje nowatorskie rozwiązania w zakresie pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i obronności. Wyroby Thorium kierowane są do szeroko pojętego przemysłu, w którym komunikacja satelitarna odgrywa najważniejsze znaczenie.

Utworzone we wrześniu 2024 roku Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) to inicjatywa polskiego przemysłu, której celem jest zdolność do wprowadzania na orbitę okołoziemską satelitarnych systemów obserwacyjnych i komunikacyjnych. Celem jest uzyskanie suwerenności technologicznej w branży kosmicznej i integracja podmiotów specjalizujących się w tym obszarze.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału