Ceny najmu w Polsce wzrosły w 2022 o ponad 50 procent

2 lat temu

Ceny najmu w Polsce w okresie luty – wrzesień wzrosły choćby o 50%! Skala wzrostów cen najmu w największych polskich miastach jest przytłaczająca. Na dane za październik trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale spadków cen jeszcze raczej nie będzie widać. Zwłaszcza w tak gorącym sezonie, jak ostatni kwartał, gdy popyt robią studenci. Sporo wskazuje na to, iż poziomy cen zaczęły się stabilizować. Wpływ czynników, które doprowadziły do tego wzrostu również zaczął słabnąć.

Źródło: https://www.pkobp.pl/

Wzrost cen najmu mieszkań

Źródło: https://www.money.pl/

Wojna spowodowała wzrost cen najmu

Za tak gigantycznym wzrostem cen stoi przynajmniej kilka czynników. Jednym z nich jest wojna. Liczba dostępnych mieszkań na wynajem jest ograniczona, więc każdy silny wzrost popytu musi skutkować silnym wzrostem cen. Tak się właśnie stało na rynku mieszkaniowym, gdzie setki tysięcy imigrantów z Ukrainy mocno zmniejszyło dostępność oferty. Od 24 lutego do Polski przybyło i wciąż zostało w Polsce około 1,8 miliona Ukraińców.

Źródło: https://www.pkobp.pl/

Napływ tak wielkiej liczby osób wprost przełożył się na ceny najmu. Dobrze widać, iż to właśnie w okolicy marca dynamika cen przyśpieszyła. W teorii im mniejsze miasto, tym większy powinien być wpływ tej migracji, ale większość Ukraińców w pierwszej kolejności napływała jednak do największych miejscowości.

Ibidem

Wysokie stopy procentowe zmniejszają popyt na własne mieszkanie

Coraz wyższe stopy procentowe mocno uderzają w popyt na kupno mieszkania. Gdzieś jednak mieszkać trzeba. Walka z inflacją jest może koszmarem dla kredytobiorców, a dodatkowo wysokie raty kredytów hipotecznych nie zachęcają do zakupu własnego „M”. To częściowo wypycha konsumentów na rynek najmu. Częściowo również wpływało to na zwiększenie popytu na najem.

Jednocześnie podwyższone stopy i wyższe koszty obsługi kredytów w przypadku mieszkań kupowanych pod wynajem znajdują swoje odzwierciedlenie w wyższych stawkach czynszu. Niektórzy część tych podwyżek rat będą starali się przenosić na najmujących. Zwłaszcza iż w wytłumaczeniu pomoże im rosnąca inflacja.

ibidem

Inflacja częściowo napędza ceny

Rekordowo wysoka inflacja w Polsce również wpływa na stawki. Odczyty inflacji bliskie 18% ułatwiają uzasadnienie do trzymania podwyższonych wcześniej migracją cen. Nie będzie to oczywiście uzasadnienie, która zadziała w nieskończoność. Zakładając, iż ceny mieszkań będą spadać również w Polsce, wynajmujący w końcu również „się ugną”. To ugięcie nie będzie raczej oznaczać spadku cen najmu, a po prostu trwałe zahamowanie cen na dotychczasowych poziomach.

Inflacja ma jednak to do siebie, iż choćby jak wynosi 2%, a nie 20%, to ceny dalej rosną. Do silnego spadku cen najmu potrzeba byłoby gigantycznego spadku popytu. prawdopodobnie w przypadku końca wojny, część migrantów wróciłaby odbudowywać Ukrainę, ale sporo z nich pewnie zostanie w Polsce na zawsze, a być może choćby ściągnie pozostałą część rodziny tutaj. Na spadki cen w tym wypadku raczej nie ma co liczyć. Nie zmienia to jednak faktu, iż opłacalnośc mieszkań na wynajem przy ostatnich wzrostach stóp procentowych i tak ekstremalnie spadła choćby uwzględniając wzrost cen najmu.

Inflacja w Polsce w ostatnim roku

Źródło: https://www.money.pl/

Do zarobienia,
Karol Badowski

113
6
Idź do oryginalnego materiału