Ekonomiści twierdzą, iż wkolejnych kwartałach będziemy obserwować wzrosty cen nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Okres po pandemii przyniósł silny wzrost cen nieruchomości w Polsce. Tempo wzrostu zwolniło jednak znacząco w wyniku zarówno wyższych stóp procentowych, jak i obniżenia się zdolności kredytowej wskutek implementacji rekomendacji KNF w 2022 roku. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło.
Znów są chętni do zakupu mieszkań
W ostatnim czasie Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację, która zwiększa zdolność kredytową w przypadku zobowiązań hipotecznych zaciąganych na stałą stopę. Z kolei Narodowy Bank Polski rozważa obniżki stóp procentowych, a rząd wdrożył program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Do tego wszystkiego dochodzi również niższa inflacja, która w połączeniu z wciąż odpornym rynkiem pracy ma pozytywnie stymulować dochody realne.
– Zauważmy, iż wszystkie wymienione czynniki wspierają stronę popytową, a nie podażową. W takich okolicznościach spodziewam się, iż po krótkiej stabilizacji cen powrócimy do wzrostów cen mieszkań w kolejnych kwartałach – stwierdził ekonomista mBanku Arkadiusz Balcerowski..
Podobną opinię wyraził ekspert ekonomiczny Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. – Rynek nieruchomości jest na fali wznoszącej, choć jesteśmy jak na razie na wczesnym etapie ożywienia. Kombinacja poprawy sentymentu konsumentów, relatywnej przeceny mieszkań (ich realne, tj. skorygowane o inflację lub wynagrodzenia, ceny wzrosły), ustabilizowania się stóp procentowych i perspektywy wsparcia rynku przez rządowy program dopłat do kredytów sprawiły, iż na rynek wrócili kupujący – ocenił.
Jak podkreślił ekspert, od marca br. rośnie wartość udzielanych kredytów, składanych przez potencjalnych kredytobiorców wniosków kredytowych oraz sprzedaż nieruchomości. Fragmentaryczne informacje wskazują na to, iż w lipcu sprzedaż znacząco wzrosła, a rynek został wydrenowany z mieszkań, na co wskazują dane z portali z ogłoszeniami).
– Wszystko to jednak odbywa się po stronie popytowej i nie widzimy reakcji podażowej. Wręcz przeciwnie, jeszcze w czerwcu liczba rozpoczętych budów mieszkań i pozwoleń na budowę spadały w tempie 35-40 proc. rok do roku. Reakcja po stronie podażowej naszym zdaniem nastąpi, ale dopiero w średnim okresie, co oznacza, iż znaczące nominalne wzrosty cen mieszkań są bardzo prawdopodobne. Jednocześnie, póki co nie widać podstaw do takiego wzrostu aktywności zakupowej, jaki miał miejsce w latach 2020-21 – uważa Bartkiewicz.
Rynek nieruchomości zyska na „Bezpiecznym Kredycie”
Zbliżone przewidywania sformułował również ekonomista PKO Banku Polskiego Wojciech Matysiak. – Oceniamy, iż ceny mieszkań do końca roku pozostaną w trendzie wzrostowym. Przyczyną takiej prognozy jest przede wszystkim wyraźny spadek oferty w konsekwencji zamrożenia wielu nowych inwestycji deweloperskich w ubiegłym roku w ślad za obserwowanym wtedy spadkiem popytu. Po stronie popytowej rynku widzimy z kolei wyraźne symptomy ożywienia. Wzrost sprzedaży mieszkań to efekt przede wszystkim zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i pojawienia się oczekiwania na obniżki stóp wśród inwestorów. W pierwszym półroczu wzrost sprzedaży dotyczył w większym stopniu – nieco faworyzowanego wśród kupujących inwestycyjnie – rynku pierwotnego. Jednak uruchomienie programu dopłat do rat kredytów podgrzeje prawdopodobnie również sprzedaż na rynku wtórnym – podsumował ekspert.