Ceny paliw w lutym 2024. Będą podwyżki?

11 miesięcy temu

Ceny paliw w lutym, mimo stabilizacji średnich cen detalicznych, mogą przez cały czas wzrastać. Jakie czynniki stoją za takim ruchem cen?

Ceny paliw w lutym różnią się pomiędzy stacjami paliw na terenie całego kraju. Jednakże w tym momencie są one niższe niż przed rokiem. Na przykład olej napędowy kosztuje w tej chwili ponad 11% mniej, zaś popularna PB 95 jest średnio tańsza o 4%. O prawie 10% tańszy jest też autogaz.

Ile kosztuje paliwo 95 dzisiaj?

Według e-Petrol.pl ceny paliw w lutym są niższe niż przed rokiem, ale w tendencji wzrostowej. Mianowicie w połowie 6. tygodnia 2024 benzyna Pb 95 kosztowała w lutym (na stacjach paliw średnio 6,36 zł/l. Tymczasem olej napędowy kosztował 6,55 zł/l. Tym samym cena tych dwóch najważniejszych paliw wzrosła w ciągu tygodnia o 1–2 grosze na litrze.

Warto odnotować, iż cena oleju napędowego w Polsce była na początku ubiegłego tygodnia jedną z najniższych w Europie i wynosiła, w przeliczeniu 1,52 euro/l. U naszych bezpośrednich sąsiadów w Unii tańszy był jedynie w Czechach (1,49 euro/l), zaś najtańszy był w Bułgarii (1,34 euro/l). Tymczasem benzyna kosztowała u nas 1,48 euro/l i była droższa niż na Litwie (1,45 euro/l). Zaś na Słowacji kosztowała ona 1,60 euro/l. Znacznie tańszą benzyną mogli cieszyć się mieszkańcy Bułgarii (1,32 euro/l), Rumunii (1,39 euro/l) i Słowenii (1,40 euro/l).

Jakie czynniki wpływają na ceny paliw lutym?

Na wzrost ceny paliw wpłyną przede wszystkim rosnące notowania ropy Brend. W dostawach na kwiecień na początku ubiegłego tygodnia kosztowała ona niemalże 78 dolarów. Jednakże w ciągu kilku następnych dni podrożała i w czwartek po południu kosztowała ona już 80 dolarów za baryłkę. Na te wzrosty wpłynęła przede wszystkim obecna sytuacja na Morzu Czerwonym. Konieczność omijania przez statki Kanału Sueskiego przyczyniła się do wzrostu kosztu transportu i wydłużenia jego czasu.

Ponadto obawy budzi możliwość rozprzestrzenienia się konfliktu na Bliskim Wschodzie. Gdyby do tego doszło, mogłoby to doprowadzić do blokady Cieśniny Ormuz przez Iran. A przez ten region przepływa 30% światowych wolumenów ropy.

Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na ceny paliw w lutym, jest kurs złotego w stosunku do dolara amerykańskiego. Jednakże w hurtowych cennikach Orlenu nie widać jeszcze tej zależności.

Ceny paliw — prognozy

Prognoza cen paliw na 8. tydzień roku (12–19 lutego) opublikowana przez e-Petrol.pl wskazuje na możliwe podwyżki. Olej napędowy może kosztować 6,54–6,66 zł/l, zaś benzyna Pb 95 od 6,31 do 6,42 zł/l. Tymczasem cena autogazu może wynieść 2,91–2,97 zł/l.

Chcesz wiedzieć więcej na temat paliwa rolniczego? Koniecznie zajrzyj tutaj.

Źródło: Business Insider; e-WGT

Idź do oryginalnego materiału