Prezydent USA Donald Trump w środę powiadomił Brazylię o objęciu jej cłem w wysokości 50 proc. od 1 sierpnia. W odpowiedzi prezydent tego kraju Luiz Inacio Lula da Silva oświadczył w czwartek, iż nałoży na Stany Zjednoczone cła odwetowe.
Sok pomarańczowy drożeje gwałtownie. Efekt nałożenia przez Trumpa ceł na Brazylię
W efekcie kolejnej odsłony wojny handlowej pomiędzy oboma krajami sok pomarańczowy drożał w piątek o 6,03 proc. - zauważyli eksperci DM BOŚ. Skąd tak nerwowa reakcja? Wszystko dlatego, iż ponad połowa soku pomarańczowego sprzedawanego w USA pochodzi z Brazylii. "Rynek zakłada, iż jeżeli nowe cła zostaną potwierdzone 1 sierpnia 2025 r., to wówczas może to wywołać lawinowe wstrzymanie nowych dostaw brazylijskich surowców typu 'soft'" - skomentował Michał Pietrzyca.Reklama
Główny analityk techniczny w DM BOŚ zauważył, iż w ostatnich latach Stany Zjednoczone stały się bardziej zależne od importu soku pomarańczowego ze względu na gwałtowny spadek krajowej produkcji spowodowany chorobą upraw cytrusowych, huraganami, a także okresami ujemnych temperatur.
Jak wynika z danych Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zbiory pomarańczy w okresie 2024/25 osiągną najniższy poziom od 88 lat, przez co produkcja soku pomarańczowego spadnie do rekordowo niskiego poziomu.
Nowe cła wstrząsnęły rynkiem kawy, trzciny cukrowej i kukurydzy
Notowania soku pomarańczowego wzrosły do poziomu 263,85 dolara za funt. Eksperci prognozują, iż może to oznaczać początek dłuższego trendu wzrostowego, czyli tzw. rynku byka. Przemawia za tym m.in. odwrócenie wcześniejszego trendu spadkowego.
Zanim jednak ceny osiągną nowe szczyty, mogą napotkać techniczny opór w przedziale 285-316 dolarów - to zakres, w którym wcześniej wielu inwestorów decydowało się realizować zyski. W przypadku korekty w dół, istotnym poziomem wsparcia może okazać się bariera 209 dolarów, która już w przeszłości hamowała spadki.
Nowe cła w wysokości 50 proc. zapowiedziane przez administrację Trumpa na import z Brazylii mocno wpłynęły nie tylko na światowy rynek soku pomarańczowego, ale także kawy, etanolu z trzciny cukrowej i kukurydzy.