Ceny zbóż na giełdach dołują. Czy może być gorzej?

5 miesięcy temu

Ceny zbóż na międzynarodowych giełdach zakończyły tydzień ze spadkami. Wyjątkiem okazała się pszenica na giełdzie w Chicago. Jakie są w tej chwili wartości kontraktów na poszczególne zboża?

Ceny zbóż na giełdach międzynarodowych wpadły w wyraźny trend spadkowy, który trwa od trzeciej dekady marca. Z drugiej strony w tym czasie na giełdzie CBoT nastąpiło odbicie cen pszenicy.

Ceny zbóż na giełdach europejskich

Giełdowe ceny zbóż wykazują spadki. Piątkowa sesja na Matif upłynęła przede wszystkim pod znakiem spadku cen pszenicy. Powróciła ona w pod koniec 14. tygodnia 2024 r. do poziomu 203 euro/t. To oznacza spadek t./t. o 0,2%, co pod względem wartości daje -0,50 euro. jeżeli natomiast podejmiemy się analizy miesięcznej, to wypada ona dużo lepiej. W tym przypadku mamy bowiem wzrost o 10,6%, czyli o 19,5 euro na tonie. Optymizm studzi jednak analiza roczna, wg której spadek wynosi 20,1%, a wartościowy -50,0 euro na tonie.

Obecna cena 203,0 euro/t związana jest z korektą kursową, jaka nastąpiła w obliczu gwałtownego ponownego umocnienia się euro wobec dolara.
Tymczasem 5.04.2024 r. na giełdzie francuskiej Matif cena kukurydzy spadła o 1,6% do 190,25 euro/t.

Cena zboża na brytyjskich giełdach

Kontrakty terminowe na pszenicę paszową w Wielkiej Brytanii na maj zamknęły się w ubiegłym tygodniu na poziomie 170,55 GBP/t. Oznacza to spadek o 0,85 GBP/t w porównaniu z wtorkowym zamknięciem. Kontrakty futures na nowe zbiory (listopad 24) zamknęły się na poziomie 193,10 GBP/t, co oznacza wzrost o 1,85 GBP/t.
Na ceny zbóż z ubiegłorocznych zbiorów na brytyjskim rynku wpłynęły ruchy cenowe na giełdzie w Paryżu.

Jakie ceny zbóż na giełdach amerykańskich?

Tymczasem za Oceanem ceny zbóż na giełdzie chicagowskiej wzrosły. Przy tym największy wzrost 5 kwietnia br. odnotowano w przypadku pszenicy, której cena osiągnęła 208,53 USD/t, co oznacza o 1,2% wyżej t./t. W tym przypadku sprzedaż 262 tys. ton z nowych zbiorów wsparła tę tendencję cenową. Analizując miesiąc do miesiąca, także w tym wariancie mamy do czynienia ze wzrostem o 4,0%. Jednakże w ujęciu rok do roku cena tego zboża spadła o 16,8%.

Niestety mimo tygodniowej sprzedaży ziarna kukurydzy na poziomie 948 tys. ton, piątkowa sesja na giełdzie w Chicago zamknęła się spadkiem ceny do 170,94 USD/t (-1,8%). Przy czym aktualna cena tony kukurydzy jest wyższa o 5,0% od tej sprzed miesiąca. Jednakże roczny spadek cen kukurydzy wyniósł 33,5%.

Co wpływa na obecne ceny zbóż na giełdach?

Na obecne ceny zbóż na giełdach wpływa zarówno obecny handel zbożami, jak i prognozy nowych zbiorów.
Szczególne znaczenie ma tutaj wysokie tempo eksportu rosyjskich zbóż. Eksport pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w marcu oszacowano na 6,0 mln ton. Tymczasem w lutym było to 4,9 mln ton. Z tego największą część eksportu stanowi pszenica. Jej wysyłki szacuje się na 4,9 mln ton, co stanowi największą ilość od września 2023 r. W obecnym sezonie do tej pory Rosja wyeksportowała 39,1 mln ton pszenicy.

Deszczowa pogoda jest przez cały czas powodem do niepokoju, zarówno we Francji, jak i w wielu krajach Europy Zachodniej. Niekorzystna aura wpływa na organizację wiosennych prac polowych oraz stan upraw.
Tymczasem w Rosji można spodziewać się dużych zbiorów pszenicy, które mają być nieznacznie wyższe od ubiegłorocznych. Wstępne szacunki Sov econ szacują zbiory pszenicy na 94 mln ton w 2024 r. Tymczasem IKAR, firma doradztwa rolniczego, szacuje tegoroczne zbiory pszenicy na nieco niższym poziomie — 93 mln ton.

Warto dodać, iż wstępne szacunki wskazują, iż łączne zbiory zbóż i roślin oleistych na Ukrainie prawdopodobnie spadną do 76,1 mln ton. Tymczasem w 2023 r. było to 82,6 mln ton. Według danych spadnie areał upraw kukurydzy kosztem wzrostu areału soi.

Źródło: e-WGT, AHDB

Idź do oryginalnego materiału