Do połowy 2023 r. płatności w kryptowalutach będą regulowane przez prawo w Brazylii. Peter Jensen, CEO RocketFuel, jednej z firm, które pojawią się w tym kraju w celu obsługi tego typu operacji w sklepach, uważa, iż „rządy nie pozwolą na żadną kryptowalutę, jeżeli nie będą miały pewnej kontroli”.
Jensen zapewnił, iż formalne wejście Brazylii w biznes płatności kryptowalutowych „znaczy wiele dla branży i dla samego kraju ”. W listopadzie Kongres zatwierdził ustawę regulującą płatności kryptowalutami. Następnie prezydent Jair Bolsonaro złożył podpis na ustawie pod koniec grudnia.
Podobnie też widzi to Mónica Taher, wiceprezes firmy z Doliny Krzemowej. Twierdzi, iż adopcja w tym kraju przyciągnie miliony ludzi do branży. W kraju trwa już 180-dniowy okres, w którym firmy muszą przeszkolić i przygotować oprogramowanie niezbędne do otrzymywania kryptowalut.
Wyjaśniając, iż generalnie nie lubi regulacji i iż jako biznesmen zawsze preferuje jak najwięcej swobody, CEO RocketFuel stwierdził, iż w tym wypadku „trzeba mieć jakieś zasady”.
Jeśli nie, byłaby anarchia, nikt by nie ufał i nikt nie używałby kryptowalut. Nigdy nie będziemy mieli w pełni zdecentralizowanego sektora prywatnego. Idealiści chcą, żeby kryptowaluty były jak gotówka, żeby rządy się nie angażowały. Ale tak się nie stanie, bo rządy na to nie pozwolą. Gotówka jest wykorzystywana do wszelkiego rodzaju nielegalnych rzeczy. Nie chcemy zastępować go inną formą pieniędzy, którą można wykorzystać do nielegalnych celów.Jeśli chodzi o zalety płatności kryptowalutowych, Jensen i Taher zauważyli, iż „sprawiają, iż gospodarka jest bardziej przyjazna”, umożliwiając ludziom szybkie przenoszenie pieniędzy bez opłat. Tak było chociażby w przypadku przekazów pieniężnych otrzymywanych przez Salwadorczyków z zagranicy.
Z drugiej strony płatności kryptowalutowe „ułatwiają życie ludziom, którzy nie mają kont bankowych ani kart kredytowych”, co zdarza się wielu ludziom w Brazylii, mówi Jensen.
Zakres kryptowalut, którymi można płacić za towary i usługi, jest ogromny. Podczas gdy niektóre mają pewną zmienność wartości rynkowej, takie jak bitcoin i ether (ETH), istnieją inne aktywa, tzw. stablecoiny, które zmniejszają tę zmienność poprzez powiązanie z wartością aktywów, takich jak waluty krajowe.
Według szacunków RocketFuel opartych na danych od klientów w różnych krajach, 60% bieżących operacji odbywa się w bitcoinach , 30% w eterze. Jednak Peter Jensen uważa, iż w przyszłości te mniej zmienne kryptowaluty będą przeważać. „Stablecoiny to przyszłość dla dużej liczby ludzi”. Według jego wizji 90% użytkowników wybierze ten rodzaj kryptowaluty, co doprowadzi do śmierci wielu „niestabilnych wirtualnych pieniądzy”.