Główną ścieżką tematyczną IV Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego CETEF’24, które odbędzie się w dniach 18 i 19 listopada 2024 roku w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, będą problemy międzynarodowej współpracy naukowej i przemysłowej we wschodzących i przełomowych technologiach.
Europa wniosła szczególny wkład do rozwoju nauki i technologii. To w tej części świata odbywały się pierwsze rewolucje przemysłowe, to w Europie rodziły się rewolucyjne teorie będące fundamentem współczesnej nauki. W ostatnich dziesięcioleciach obserwujemy jednak przesuwanie się frontu badań technologicznych do innych części świata. Dalszy rozwój zaawansowanych technologii i przemysłu wysokiej techniki wymaga ogromnej koncentracji kapitału intelektualnego, materialnego i finansowego, przekraczającej możliwości wielu małych, a choćby średnich europejskich gospodarek narodowych. Nieodzownym warunkiem utrzymania przez Europę czołowego miejsca, w szczególności w naukach technicznych, jest rozwój współpracy naukowej i technologicznej oraz finansowej państw Unii, tworzenie międzynarodowych zespołów badawczych, w szczególności w technologiach warunkujących osiągnięcie celów transformacji cyfrowej i energetycznej.
Nad tym jak umocnić i uczynić bardziej efektywną europejską współpracę naukowo-techniczną, jak zwiększyć w niej udział państw Europy środkowo-wschodniej, dyskutować będą w trakcie dwudniowych obrad CETEF’24 politycy, menedżerowie, naukowcy i technolodzy reprezentujący te kraje. Jestem głęboko przekonany, iż obrady CETEF’24 wniosą cenny wkład do doskonalenia instrumentów europejskich programów rozwoju innowacji i badań oraz przyczynią się do rozszerzenia międzynarodowej współpracy i nawiązania wielu osobistych kontaktów.
Jerzy Buzek
Przewodniczący Komitetu Sterującego CETEF`24