Chainalysis: FTX to nie jedyny problem

1 rok temu

Firma analityczna Blockchain Chainalysis próbowała spojrzeć na upadek FTX z dystansu — porównując szczytowe tygodniowe straty po upadku giełdy z poprzednimi poważnymi załamaniami kryptowalut w 2022 roku.

Raport z 14 grudnia wykazał, iż spadek wartości Terra USD (UST) w maju przyniósł tygodniowe straty sięgające 20,5 miliarda dolarów, podczas gdy późniejszy upadek Three Arrows Capital i Celsjusza w czerwcu przyniósł tygodniowe straty sięgające 33 miliardów dolarów.

Chainalysis porównuje straty

Dla porównania, tygodniowe zrealizowane straty podczas sagi FTX osiągnęły najwyższy poziom 9 miliardów dolarów w tygodniu rozpoczynającym się 7 listopada i od tego czasu co tydzień spadają.

1/ Our data suggests that FTX’s demise hasn’t been crypto investors’ biggest issue this year. Both the depegging of Terra’s UST token & the collapse weeks later of Celsius & Three Arrows Capital (3AC) drove much bigger realized losses. https://t.co/tWpX9qjY6o pic.twitter.com/TI2eJSVXaW

— Chainalysis (@chainalysis) December 14, 2022
Nasze dane sugerują, iż upadek FTX nie był największym problemem inwestorów kryptowalutowych w tym roku. Zarówno depegowanie tokena UST Terry, jak i załamanie się kilka tygodni później Celsjusza i Three Arrows Capital (3AC) przyniosły znacznie większe zrealizowane straty.

Chainalysis powiedział, iż dane sugerują, iż do czasu klęski FTX w listopadzie, inwestorzy zostali już dotknięci „najcięższymi” wydarzeniami związanymi z branżą krypto w tym roku.

Blockchain Chainalysis obliczyła całkowite zrealizowane straty, przyglądając się osobistym portfelom i mierząc wartość aktywów w momencie ich nabycia i odejmując wartość tych aktywów w momencie ich wysłania w inne miejsce.

Jednak dane mogły przez cały czas przeszacowywać zrealizowane straty, ponieważ liczyły każdy ruch z jednego portfela do drugiego jako zdarzenie sprzedaży. Chainalysis zauważyła również, iż dane nie uwzględniają innych statystyk, takich jak środki użytkowników przechowywane na giełdzie FTX, które są zamrożone.

„Nie możemy zakładać, iż jakakolwiek kryptowaluta wysłana z danego portfela musi zostać zlikwidowana, więc myślimy o tych liczbach jako o górnej granicy zrealizowanych zysków z danego portfela” – wyjaśnił.

Inne dane – te same wnioski

Podczas gdy dane Chainalysis obejmują zrealizowane straty, platforma analityczna CryptoQuant udostępniła niedawno dane na temat wpływu niezrealizowanych strat netto na Bitcoin (BTC) po upadku FTX.

Okazało się, iż niezrealizowane straty dla BTC wyniosły maksymalnie -31,7% po upadku FTX w porównaniu z upadkiem 3AC/Celsius i Terra Luna, które osiągnęły szczyt zaledwie -19,4%.

Firma analityczna Glassnode zwróciła również uwagę na wysoki poziom niezrealizowanych strat po upadku FTX w tweecie z 17 listopada, porównując go do szczytowego poziomu -36% odnotowanego podczas bessy w 2018 roku.

#Bitcoin Long-Term Holders are currently experiencing acute financial stress, holding an average of -33% in unrealized losses.

This is comparable to the lows of the 2018 bear market, which saw a peak unrealized loss of -36% on average.

Chart: https://t.co/qIGAxtSyGZ pic.twitter.com/BBtbOtApy1

— glassnode (@glassnode) November 17, 2022
Długoterminowi posiadacze #Bitcoin doświadczają w tej chwili ostrego stresu finansowego, utrzymując średnio -33% niezrealizowanych strat.Jest to porównywalne z dołkami z rynku niedźwiedzia w 2018 r., w którym szczytowa niezrealizowana strata wyniosła średnio -36%.

Zyski lub straty związane z inwestycją uznaje się za niezrealizowane do momentu sprzedaży inwestycji. Akt sprzedaży realizuje te straty lub zyski. Niezrealizowane straty są również znane jako straty papierowe.

Idź do oryginalnego materiału