ChatGPT zdobył niesamowitą popularność na świecie. Nie jest to pierwszy raz, gdy oprogramowanie typu freeware okazuje się na tyle dobre, iż zaczyna generować problemy dla płatnych odpowiedników. Pierwszy raz jednak odbyło się to w tak spektakularnym tempie. Amerykańska spółka technologiczna Chegg zajmuje się pomocą w rozwiązywaniu prac domowych, korepetycjami i innymi usługami z zakresu edukacji dla studentów. W marcu 2020 roku miała ponad 3 miliony subskrybentów. Jeszcze w 2021 roku firma za prawie pół miliarda dolarów przejmowała spółkę Busuu – platformę do nauki języków obcych – podobną do Duolingo.
ChatGPT zdobył światową popularność w rekordowym tempie. Zdobycie pierwszego miliona użytkowników zajęło Netflixowi 3.5 roku. Facebook zrobił to już w 10 miesięcy, Spotify w 5 miesięcy, a Instagram w 2,5 miesiące. Rosnąca powszechność Internetu pozwoliła na to, aby ChatGPT pierwszy milion użytkowników zdobył w… 5 dni.
Jak gwałtownie ChatGPT zdobył pierwszy milion użytkowników?
Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.
DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach
ChatGPT ryzykiem dla firm
Na dziś ChatGPT to w dużym stopniu narzędzie mocno humanistyczne. Zwłaszcza pod kątem kreatywności udzielanych odpowiedzi. Aby uzyskać dobrą odpowiedź na zagadnienie matematyczne, czy programistyczne, o ile nie należy ono do prostych, trzeba albo bardzo dobrze zadać ChatGPT pytanie, albo prowadzić konwersację doprecyzowując kolejne aspekty zadania.
Większość zadawanych prac domowych czy prowadzonych korepetycji nie należy jednak do wybitnie złożonych, czy skomplikowanych i spokojnie mogłaby być prowadzona przez gotowe algorytmy. To świetna informacja dla użytkowników i fatalna informacja dla spółki Chegg, która właśnie opublikowała swoje wyniki za pierwszy kwartał 2023 roku. Te nie należą do najlepszych.
Przychody spółki spadły o 7% r/r, zysk netto spadł o 62% r/r, a CEO firmy Dan Rosensweig wprost mówi, iż ChatGPT ma wpływ na wzrost liczby klientów dla Chegg. Przyszłość podmiotu jest na tyle trudna do określenia, iż spółka odważyła się wyłącznie na podanie prognoz wynikowych dla drugiego kwartał 2023. Na takie słowa inwestorzy zareagowali, przeceniając akcje o blisko 50% w jeden dzień z 18 USD do 9 USD.
Notowania spółki Chegg od maja 2022 do maja 2023
Czy taka przecena jest słuszna? Raczej nie. Chegg to dalej firma, która generuje gotówkę i ma jej wystarczająco dużo, żeby spłacić całe swoje zadłużenie. ChatGPT jest dopiero na początku drogi i mimo wszystko często podaje błędne odpowiedzi. Tymczasem studenci i uczniowie raczej nie mogą sobie pozwolić na błędne odpowiedzi.
Sztuczna inteligencja przełomem, ale dopierto na początku drogi
Pierwszy kwartał 2023 jest jednak pierwszym pełnym okresem, gdy ChatGPT wszedł do powszechnego użycia. Naturalne wydaje mi się, iż to okres zachłyśnięcia się użytkowników nową technologią, która ma jeszcze sporo do poprawy. Ponadto ChatGPT nie będzie jedyną formą konwersacyjnego AI, która będzie dostępna dla użytkowników.
Równie prawdopodobne, co upadek Chegg na skutek rozwoju AI jest wykorzystanie przez spółkę modeli AI i dedykowanie ich pod pomoc w rozwiązywaniu prac domowych, czy w prostym szkolnictwie. O obecnym poszukiwaniu takich możliwości mówi również sam CEO. Zarówno ryzyko, jak i potencjał są tutaj niesamowite. Zwłaszcza, iż chatGPT w wersji 4 potrafi już osiągać w niektórych testach wyniki bliskie 90%.
Wyniki osiągane przez kolejne wersje ChatGPT w wybranych egzaminach
Rozwój sztucznej inteligencji, której synonimem jest dziś dla ogółu społeczeństwa ChatGPT, to bez wątpienia jedna z większych innowacji współczesnych czasów. Jestem przekonany, iż będzie ona w stanie ekstremalnie zwiększyć produktywność ludzi. Wciąż myślę, iż to inwestycyjny hit tej dekady. Na obstawianie jednak dziś spółek, które chatGPT lub jego odpowiednik zmiotą z biznesowej powierzchni jest o wiele za wcześniej. Równie dobrze każda z tych spółek może wykorzystać AI do zwiększenia swoich przychodów i zysków.
Do zarobienia,
Piotr Cymcyk