Chętnych do debiutu na GPW nie widać, za to kolejny skandal wisi w powietrzu. KNF i UOKiK już działają. Znowu piramida finansowa?

1 rok temu

GPW nie odnotowała żadnego debiutu od długich miesięcy. Choć było blisko. Dr Irena Eris, firma z branży kosmetycznej, w zeszłym tygodniu ogłosiła już choćby pierwszą ofertę publiczną, a kilka dni później całkowicie wycofała się z pomysłu. W międzyczasie mogliśmy obserwować tajemnicze, a zarazem szalone wzrosty akcji Elektrociepłowni Będzin, co zainteresowało organy nadzoru. Ta kwestia nie została jeszcze wyjaśniona, a już mamy kolejną podejrzaną sprawę, z Aforti Holding w roli głównej. Czy to kolejna piramida finansowa?

Kolejny skandal z udziałem spółki notowanej na GPW?

Na GPW od miesięcy brakuje debiutu. Było blisko, ale kosmetyczny gigant Dr Irena Eris w ostatniej chwili zrezygnował z przygody na giełdzie. Za to nie brakuje nam, szczególnie w ostatnich dniach, nienaturalnych wzrostów i małych skandali. Bohaterem jednego z nich jest spółka Aforti Holding i jeżeli przypuszczenia się potwierdzą, to ten skandal wcale taki mały nie będzie. Grupa oferowała „komplementarne usługi finansowe dla klientów o szerokim spektrum portfelowym”. W artykule Wojciecha Czuchnowskiego, na wyborcza.pl, możemy przeczytać, iż w produkty finansowe spółki 3 tys. klientów zainwestowało choćby pół miliarda zł. Początkowo wszystko szło dobrze, ale od jakiegoś czasu ani nie płaci odsetek, ani nie oddaje pieniędzy. W czerwcu GPW zawiesiła notowania akcji na rynku New Connect. To był już poważny sygnał ostrzegawczy. Jednak okazuje się, iż organy państwowe wzięły Aforti pod lupę znacznie wcześniej.

Kolejna po GetBack i Amber Gold piramida finansowa. 'Gdzie były służby?' https://t.co/zSv7XtNAub

— wojciech czuchnowski (@czuchnowski) June 30, 2023

Pierwsze sygnały ostrzegawcze były już na początku roku

Aforti Holding wzbudzała podejrzenia państwowych organów znaczniej wcześniej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, iż postępowanie przeciwko firmie Aforti Holding prowadzone było od lutego 2023 roku. UOKiK zagroził spółce karą do 10% obrotu firmy, za oferowanie klientom weksli w celu pozyskania kapitału. Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) 31 maja 2016 roku w całości cofnęła zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej przez Aforti Securities SA. Z informacji, do których dotarł portal Business Insider wynika, iż miało to związek z istotnym i długotrwałym naruszeniem przez spółkę przepisów prawa zawierających normy adekwatności kapitałowej. Co interesujące od 2017 r. Aforti sponsorowała ekstraklasową drużynę Lecha Poznań. kooperacja zakończyła się przed sezonem 2020/2021 i to właśnie w tym czasie, zdaniem Wojciecha Czuchnowskiego, miał się rozpocząć wątpliwa działalność Aforti, która zdaniem dziennikarza przypomina piramidę finansową, podobną do GetBack i Amber Gold.

Idź do oryginalnego materiału