Chińska gospodarka zwalnia. Są nowe dane, banki tną prognozy

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Chińska gospodarka wzrosła w drugim kwartale o 4,7 proc. rok do roku - informuje Pekiński Urząd Statystyczny. To mniej niż zakładano. Zgodnie z prognozami wzrost miał wynieść 5,1 proc. Gorsze niż oczekiwano dane opublikowano tuż przed spotkaniem kierownictwa Partii Komunistycznej na temat polityki gospodarczej kraju.


Wielkość wzrostu chińskiej gospodarki była od kwietnia do czerwca niższa od dynamiki wzrostu w dwóch poprzednich kwartałach, kiedy osiągnięto odpowiednio 5,3 i 5,2 proc. Druga co do wielkości gospodarka świata miała ucierpieć z powodu słabego popytu konsumenckiego i przedłużającego się spowolnienia na rynku nieruchomości - twierdzą eksperci "Financial Times".


Słabnie sprzedaż, wzrasta produkcja


Najbardziej ucierpiała sprzedaż detaliczna, której wzrost wyniósł w czerwcu zaledwie 2 proc. Jednak o 3,9 proc. wzrosły w pierwszym półroczu inwestycje w środki trwałe. Oczekiwania przekroczyła też produkcja przemysłowa, która wzrosła w czerwcu o 5,3 proc. Reklama


W związku z problemami na rynku nieruchomości - sprzedaż 100 największych deweloperów spadła w 2023 r. o 27,5 proc. - ceny nowych domów i mieszkań potaniały w zeszłym miesiącu o 4,5 proc. rdr. - najwięcej od 9 lat. Zaś liczba rozpoczętych budów spadła niemal o jedną czwartą (23,7 proc.). - zapewnia Reuters. Niemal nie drgnęła inflacja. Ceny konsumpcyjne wzrosły w czerwcu zaledwie o 0,2 proc. rdr.
Kolejną oznaką słabego popytu jest spadek o 2,3 proc. importu. O 8,6 proc. w porównaniu do czerwca 2023 r. wzrósł zaś eksport. „Najnowsze dane dotyczące działalności w dalszym ciągu wskazują na silniejszy wzrost produkcji niż popytu. Słabnący popyt krajowy z nawiązką zrównoważył ożywienie eksportu, które prowadzi do spowolnienia wzrostu” – oceniają eksperci.


Partia wyznaczy kierunek


Publikacja danych zbiegła się z rozpoczęciem trzeciej sesji plenarnej Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Podczas czterodniowego spotkania, pierwszego od 2018 r., przywódcy kraju mają wyznaczyć kurs polityki gospodarczej. Jedną z decyzji będzie prawdopodobnie ulepszenie sektora produkcyjnego w takich obszarach, jak pojazdy elektryczne i sztuczna inteligencja.


Po opublikowaniu danych kilka banków obniżyło prognozy wzrostu gospodarczego Chin na 2024 r. Na przykład Goldman Sachs, według którego tegoroczne PKB wzrośnie tam nie 5 proc. tylko 4,9 proc. Większym pesymistą jest JP Morgan, który zmniejszył tegoroczny wzrost gospodarczy Pekinu z 5,2 proc. do 4,7 proc.
Idź do oryginalnego materiału