Chiński eksport biodiesla do UE spadł dzięki barierom celnym

2 godzin temu
Zdjęcie: Chiński eksport biodiesla do UE spadł dzięki barierom celnym


Według Eurostatu import biodiesla z Chin do Unii Europejskiej spadł w lipcu o 91% w porównaniu z poprzednim miesiącem w następstwie wprowadzenia ceł antydumpingowych przez Komisję Europejską (KE).

Lipcowy wynik importu był najniższy od kwietnia 2021 roku

Z analizy wynika, iż ​​chiński eksport biodiesla do UE spadł z 109,5 tys. ton w czerwcu do 9,8 tys. ton w lipcu, co stanowi najniższy poziom od kwietnia 2021 roku.

Za skokowe obniżenie importu chińskiego biodiesla odpowiadają cła antydumpingowe

W lipcu UE nałożyła tymczasowe cła antydumpingowe w wysokości od 12,8% do 36,4% na import biodiesla i hydrorafinowanego oleju roślinnego (HVO) z Chin, jak stwierdzono w raporcie z 27 września, powołującym się na dane Quantum Commodity Intelligence.

Dane KE i z Chin różnią się

Jednak dane dotyczące chińskiego eksportu nie pokrywają się z danymi dotyczącymi importu z UE: Chiny odnotowały eksport na poziomie 74,3 tys. ton w maju i 43,4 tys. ton w czerwcu, pisze Palm Oil Magazine. W raporcie stwierdzono, iż rozbieżności wzbudziły obawy dotyczące potencjalnych luk w certyfikacji zrównoważonego rozwoju, które zdaniem handlowców można wykorzystać do obejścia ceł antydumpingowych.

Problemem są możliwości obejścia ceł

Z euforią witając spadek importu biodiesla z Chin, sekretarz generalny Europejskiej Rady ds. Biodiesla (EBB), Xavier Noyon, który nalegał na wprowadzenie ceł, powiedział: „Najnowsze dane dotyczące importu pokazały, iż handel przebiega pomyślnie i przyniósł ulgę przemysłowi UE. Jednak możliwość uniknięcia ceł przez cały czas będzie dla nas problemem.” Noyon dodał, iż EBB zidentyfikowała „lukę” w przepisach, np. w zakresie stosowania procesu przychodzącego i bilansu masowego pomiędzy instalacjami do przechowywania biodiesla. Powiedział, iż EBB przedstawi ustawodawcom dowody na możliwość uniknięcia ceł i skontaktuje się z władzami na szczeblu krajowym i europejskim, aby dokładniej rozważyć tę kwestię.

Całkowity import biodiesla do UE również spadł w lipcu o 15,3% do 190,5 tys. ton, najniższego poziomu od marca 2024 r.

Źródło: oleoscope-com

Idź do oryginalnego materiału