Chiński gigant wciąż sygnalizuje popyt na złoto. Będzie niedługo liderem?

1 rok temu

Chińskie złoto: opowieść o dwóch połowach

Chiny osiągnęły najwyższy poziom importu złota od 2018 roku, z łącznym importem szlachetnego kruszcu wynoszącym 1 343 tony w 2022 roku, co stanowi wzrost o 64% w porównaniu z rokiem 2021. Chiny są w tej chwili największym na świecie konsumentem tego metalu, a popyt na złoto rośnie już od drugiej połowy zeszłego roku, kiedy to rząd tego kraju złagodził niektóre obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

Światowa Rada Złota opisała ten scenariusz jako „opowieść o dwóch połowach”: z pierwszą połową, która charakteryzowała się tłumionym popytem i importem ze względu na lockdowny, oraz drugą połową gdzie zanotowano wzrost importu ze względu na łagodzenie środków ostrożności i obostrzeń przeciwko COVID i wzrost lokalnych premii za złoto.

Get the latest insights on China's gold market from Senior Analyst, Ray Jia. His recent blog covers the PBoC's #gold purchase in January, consumer buying during the Chinese New Year and more. Read it here: https://t.co/uVou2Z5qIV pic.twitter.com/4p80UD7rMY

— World Gold Council (@GOLDCOUNCIL) February 14, 2023

Według raportu Światowej Rady Złota (World Gold Council, WGC, przyp. red.), siła na chińskim rynku złota utrzymała się w styczniu bieżącego roku wraz ze wzrostem popytu na kruszec, który poskutkował łagodnym wzrostem premii za złoto na rynku Szanghaj-Londyn, zatrzymując tym samym trend spadkowy w tej kategorii trwający od października 2022 r. Ożywienie chińskiej gospodarki po odejściu od covidowych obostrzeń znacznie pomogło w napędzeniu ożywienia na rynku złota, co wynikało z prostego faktu, iż nastąpiło ożywienie chińskich aktywności gospodarczych w tym samym czasie.

People's Bank of China buys another 15 tonnes of gold in January.

This is the third month of buying.

The times are changing…

— Gold Telegraph (@GoldTelegraph_) February 7, 2023

Według Chińskiego Stowarzyszenia Złota, w ciągu 15-dniowego okresu od chińskiego Nowego Roku do Święta Wiosennych Latarni chińska konsumpcja złota wzrosła o 18% rok do roku. Wypłaty złota z Szanghajskiej Giełdy Złota wyniosły 140 ton w styczniu, z niewielkim spadkiem miesięcznym o 2 tony w stosunku do grudnia 2022 r. i o 25% niższym poziomem niż w styczniu 2022 roku. Wynikało to głównie ze względu na Chiński Nowy Rok 2023, który ograniczył styczniowy okres handlu tylko do 16 dni. Jednak w porównaniu do styczniowych miesięcy Chińskiego Nowego Roku w latach wcześniejszych, całkowity poziom wypłat w tegorocznym styczniu był o 12% wyższy niż średnia dziesięcioletnia.

Gold Reserves (in metric tons)

1.US: 8,133.47
2.Germany: 3,355.14
3.Italy: 2,451.84
4.France: 2,436.50
5.Russia: 2,298.53
6.China: 1,948.31
7.Switzerland: 1,040.00
8.Japan: 845.97
9.India: 768.80
10.Netherlands: 612.45

Watch: https://t.co/uJBLm3y3N8 pic.twitter.com/mFYAttOLvc

— World Index (@theworldindex) February 15, 2023

Bank centralny gromadzi zapasy złota. Ile ton ma nieoficjalnie?

Chiński Bank Ludowy wznowił oficjalne zakupy złota w listopadzie 2022 r., kontynuując je do stycznia br. i dodając kolejne 15 ton szlachetnego kruszcu do swoich rezerw. Złoto stanowi teraz 3,7% całkowitych rezerw Chin. Bank centralny tego kraju zgromadził w sumie łącznie 1 448 tony złota między 2002 a 2019 rokiem, a spekuluje się, iż Chiny posiadają o wiele więcej złota niż oficjalnie ujawniają.

For the 3rd month in a row, China has reported an increase in their gold reserves.

Prior to November 2022, China had not reported their gold holdings since 2019.

Why are they reporting now all of a sudden?#gold pic.twitter.com/mhELpsKK2m

— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) February 8, 2023

Jeśli ten wyraźny wzrost chińskiego rynku złota będzie się utrzymywał w 2023 roku, to napędzi on ogólny światowy popyt na złoto. Zapotrzebowanie na ten kruszec wzrosło globalnie o 18% do 4 741 ton w 2022 roku, co jest najwyższym poziomem popytu od 11 lat.

Kurs złota rósł zarówno wobec chińskiego juana jak i dolara

Raport Światowej Rady Złota informuje również o zachowaniu cen tego aktywa w 2023 roku. Ceny złota rozpoczęły rok silnie, przy czym zarówno indeks SHAUPM (Shanghai Gold Price Benchmark – przyp. red.) denominowany w chińskim jenie (popularna nazwa na oficjalną nazwę walutą kraju którą jest RMB, skrótowiec od słowa Renminbi oznaczającego walutę ludową – przyp. red.), jak i LBMA Gold Price AM w dolarze amerykańskim kontynuowały swój rajd z końca 2022 roku.

Źródło: World Gold Council

Zdaniem analityków oczekiwania uczestników rynku co do wolniejszego wzrostu stóp procentowych były kluczowym czynnikiem podtrzymującym cenę złota na głównych rynkach. Relatywna słaba siła ceny złota denominowanego w CNY w porównaniu z ceną w USD wynikała głównie z siły waluty chińskiej, ponieważ w styczniu RMB umocnił się o ponad 2% w stosunku do dolara na fali słabszej kondycji dolara i optymizmu dotyczącego ponownego otwarcia gospodarki Chin.

Rezerwy złota Chin w styczniu rosną
$XAUUSD#Chiny pozbywają się amerykańskich papierów, a potem kupują #złoto.

Zauważalna podwyższona produkcja (CGA + 13.09% w 2022).

Konsumpcja złota i popyt na biżuterię w dół.

Analiza https://t.co/swt9ik0mIv

— bigshortbets news (@bigsb_news) February 8, 2023

Rosnący popyt na złoto ze strony kluczowych graczy, rosnące ryzyko niewypłacalności rządu Stanów Zjednoczonych, wolniej hamująca inflacja oraz ogólna sytuacja makroekonomiczna to czynniki wyraźnie sprzyjające temu kruszcowi. Nadchodzące miesiące będą z pewnością interesujące dla całego rynku złota.

Idź do oryginalnego materiału