Chińskie akcje na dnie. To dobry czas na inwestowanie!

1 rok temu

Chińskie akcje szorują wycenami po dnie. W tym samym czasie giełdy europejskie zaliczają nowe szczyty wszechczasów. Giełda amerykańska zbliża się do szczytów z końcówki 2021 roku, a polski rynek zalicza najlepszy rok od ponad dekady. Pomimo tej wielkiej dysproporcji, ja uważam, iż czas najwyższy spojrzeć w stronę chińskich akcji!

Gdy tworzyłem materiał o tym, w co zainwestować na trzeci kwartał 2023 roku, to ponownie do portfela postanowiłem dorzucić częściowo rynek chiński. Od tego czasu minął miesiąc, a gdybym mógł, to dziś jeszcze bardziej zwiększyłbym udział Chin w tym portfelu.

Dlaczego pomimo fatalnego zachowania się chińskich akcji od w zasadzie wielu już lat jestem dziś w stanie podjąć taką decyzję? Dlaczego coraz śmielej patrzę na ten rynek? Na te pytania odpowiadam w tym materiale.

Czas kupować chińskie akcje! Duże zmiany w polityce Chin.

Inwestować w chińskie akcje lub fundusze ETF na rynek chiński możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do choćby 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Chińskie akcje w 2023 roku są na dnie

Chiński rynek akcji ma paradoksalnie naprawdę wiele wspólnego z naszą GPW. jeżeli porównać sobie zachowanie się naszego indeksu WIG z MSCI China, to w skali ostatnich 20 lat da się zauważyć rażąco dużo podobieństw. Na wykresie przedstawiającym stopę zwrotu z MSCI China, a S&P500 oraz WIG za ostatnie 10 lat, zdecydowanie więcej podobieństw znajdziemy pomiędzy rynkiem polskim i chińskim, niż amerykańskim

Nie ma w tym nic zaskakującego o tyle, iż oba rynki są klasycznymi reprezentantami tzw. rynków wschodzących. Oczywiście Chiny to kompletnie inna skala, ale podobnie jak my:

  • długo nie mieli przedstawicieli nowych technologii notowanych na rynku
  • są mocno uzależnieni od zagranicznych walut i kondycji zagranicznych rynków
  • wchodzą w etap słabnącej demografii

To tylko kilka z rynkowych podobieństw. Nie zamierzam robić skrótu myślowego, iż Polska to Chiny, ale jest wiele wspólnych mianowników dla gospodarek się rozwijających.

Chińskie akcje mocno odstają od reszty rynków w 2023 roku

https://stooq.pl/

Mimo wszystko, jednak, rozjazd w kierunku podążania polskiej i chińskiej giełdy jest w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponadprzeciętnie silny. Podczas gdy światowe akcje od października 2022 lecą w górę, chińskie akcje nie radzą sobie tak dobrze. Załapały się na pierwsze odbicie i późniejsze wspomaganie wywołane krótkoterminowym ożywieniem gospodarczym po całkowitym zniesieniu lockdownów. Rynek nie znajduje się jednak istotnie powyżej swojego październikowego dołka.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Lekkie ożywienie gospodarcze powraca

Chińczycy długo walczyli ze stagnacją gospodarczą, utrzymując lockdowny w kraju. Gospodarka od 2020 roku mniej lub bardziej znajdowała się pod ciągłą presją, z której uwolniono ją dopiero w grudniu 2022.

Reopening Composite Index dobrze pokazuje jak ogromna zmiana zaszła w grudniu 2022. Mocno podskoczył wówczas ruch miastach, liczba lotów, zatłoczenie na ulicach, czy w portach, a choćby wydatki na wizyty w kinach. Wszystko z raptem odchyliło się od swojej średniej istotnie na plus.

Impet gwałtownie jednak przygasł w maju i czerwcu, co zbiegło się z kolejną falą wyprzedaży na rynku chińskim. Obecnie jednak znowu możemy mówić o budzeniu się Chińskiej gospodarki do życia.

China Reopening Composite Index

Ta gospodarcza pobudka rozpoczyna się, gdy Chińczycy mają nagromadzone w materacach i na kontach bankowych horrendalne kwoty oszczędności. jeżeli spojrzymy na trendy w konsumpcji, dochodzie rozporządzalnym oraz oszczędnościach dla chińskich gospodarstw domowych, to widać dość wyraźnie, iż tylko oszczędności pozostają istotnie powyżej linii trendu sprzed wybuchu pandemii. Konsumpcja pozostaje daleko w tyle. Nie ma co się dziwić. W końcu jak wydawać gotówkę, gdy połowa gospodarki jest zamknięta?

Oszczędności, konsumpcja i dochód rozporządzalny dla chińskich gospodarstw domowych

Ten problem jednak już nie obowiązuje, a Chińczycy powoli zaczynają uruchamiać swoje zaskórniaki. Swoją drogą interesujący jest rozjazd pomiędzy stopą oszczędności w Chinach, a w krajach rozwiniętych. Zachód zwiększa swoje oszczędności, gdy zaczyna pojawiać się niepewność i problemy. Chińczycy od lat niezmiennie odkładają około 30% swojego dochodu rozporządzalnego.

Stopa oszczędności w Chinach oraz gopodarkach rozwiniętych

https://www.haver.com/
Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Gospodarka nie wygląda wspaniale

No dobrze, ale czy to wszystko ma aż takie znaczenie, skoro chińskie PKB ewidentnie ma problemy z powrotem na ścieżkę wzrostową? Oto jedna z najszybciej niegdyś rosnących gospodarek na świecie, dziś zalicza wzrosty rzędy kilka ponad 6% r/r i wcale nie wygląda, jakby miała istotnie przyspieszać. Tymczasem dla Chin wzrosty o 6% r/r, to praktycznie jakby stali w miejscu. Szczęśliwie Partia nie jest w stanie przejść obojętnie obok takiego stanu rzeczy.

Tempo wzrostu chińskiego PKB

Zachód od dobrych kilku kwartałów mocno ogranicza inwestycje w Chinach, co na pewno również niespecjalnie pomaga gospodarce. Bilans bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Chinach od połowy 2022 sięgnął netto prawie minus 100 miliardów dolarów.

Bilans bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Chinach

Czemu w takim razie chcę inwestować w rynek, gdzie gospodarka jest w ewidentnej stagnacji, kapitał zagraniczny lekko odpływa, a ryzyko polityczne mimo wszystko wciąż jest podwyższone? Dlatego iż nie wierzę, aby chińscy oficjele uznali, iż ten stan rzeczy ich satysfakcjonuje. W ostatnim tygodniu lipca odbyło się spotkanie Politburo, czyli Biura Politycznego Centralnego Komitetu Chińskiej Partii Komunistycznej. To wydarzenie, które regularnie nadaje ton dla potencjalnych zmian chińskiej polityce.

Chińskie akcje uratują decyzje Partii

Przywódcy Chin zasygnalizowali większe wsparcie dla borykającego się z problemami sektora nieruchomości, a także zobowiązali się do zwiększenia konsumpcji. Nie ogłoszono jeszcze bodźców na dużą skalę w celu wsparcia spowolnienia ożywienia gospodarczego, ale sam obstawiam, iż to jedynie kwestia czasu..

Chiński sektor nieruchomości ma od dłuższego czasu problemy, które w dużym stopniu wygenerowała sama Partia przez ograniczenia w zakresie dźwigni finansowej na tym rynku. O tym, iż chiński sektor nieruchomości może doprowadzić do deflacji, pisałem dokładnie rok temu. Minął rok, a w Chinach mamy deflację.

W oficjalnym komunikacie padają słowa o stawianiu popytu krajowego przed polityką przemysłową. Wprost sugeruje to, iż Chiny planują zachęcić Chińczyków do konsumpcji i tym samym ponownie rozpędzić gospodarkę. Chiny najprawdopodobniej będą przez cały czas obniżać stopy procentowe, przyspieszyć emisję obligacji infrastrukturalnych i luzować więcej polityk dotyczących nieruchomości. Wszystko to mocne wsparcie dla gospodarki.

Oczekiwane obniżki stóp procentowych w Chinach uratują chińskie akcje

https://www.bloomberg.com/

Tak samo odebrały to rynki. Chińskie akcje we wtorek 25 lipca, niedługo po ogłoszeniu tych rewelacji zanotowały najlepszy dzień od prawie ośmiu miesięcy. Do tego umocniła się chińska waluta. Tylko zagraniczne fundusze, tylko we wspomniany wtorek nakupowały chińskich akcji za prawie trzy miliardy dolarów (19 miliardów juanów).

Chińskie akcje zaliczają największy napływ kapitału zagranicznego od 2021

https://bloomberg.com/

Tymczasem obstawianie spadków w Chinach dalej pozostaje trzecim najbardziej popularnym „tradem” wśród profesjonalnych zarządzających. Wszystko to napawa mnie mocnym optymizmem na chiński rynek na najbliższe kwartały.

Najbardziej zatłoczone inwestycje w lipcu 2023

https://www.bankofamerica.com/

Jak można zainwestować w chińskie akcje?

Sposobów na rozegranie tego pomysłu na rynku jest cała masa. Zaczynając od klasycznych funduszy ETF na cały chiński rynek akcji, po bardziej agresywne specjalistyczne sektorowe ETF, gdzie zmienność w przypadku sprawdzenia się hipotezy będzie o wiele większa. Jednym z takich jest chociażby Kraneshares CSI China Internet ETF (KWEB.US).

Ciekawymi pomysłami będą też dedykowane spółki, na które ekspozycje najłatwiej uzyskać przez kupno tych, które jednocześnie notowane są na rynku w USA.

Jeśli ten pomysł inwestycyjny Ci się podoba, to wszystkie instrumenty możesz nabyć dzięki brokera Freedom24. Zakładając konto we Freedom24 wspierasz również rozwój naszego portalu i dajesz nam możliwości tworzenia jeszcze lepszych treści. Do tego zyskujesz oprocentowanie niewykorzystanych do inwestycji środków do choćby 3% w skali roku.

Daj mi znać co Ty sądzisz o chińskich akcjach? Czy to już czas na szerszą ekspozycję i wyjście poza USA?

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Inwestować w chińskie akcje lub fundusze ETF na rynek chiński możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do choćby 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Pamiętaj, iż przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji. W razie potrzeby możesz zawsze zasięgnąć niezależnej opinii od certyfikowanych specjalistów.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
55
3
Idź do oryginalnego materiału