Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (41/2022/3)

2 lat temu

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Według najnowszego zarządzenia Ministerstwa Handlu (chin. 商务部), Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (chin. 公安部) oraz Generalnej Administracji Ceł (chin. 海关总署) 14 prowincji i miast po raz pierwszy uzyskało prawo do eksportu samochodów używanych. Wcześniej tego rodzaju handel z zagranicą był zakazany. Wśród regionów uprzywilejowanych przez wspomniane 3 instytucje znalazły się: LiaoNing 辽宁, FuJian 福建, HeNan 河南, SiChuan 四川, ShiJiaZhuang 石家庄 (stolica prowincji HeBei 河北), HohHot (stolica Regionu Autonomicznego Wewnetrznej Mongolii 内蒙古自治区(呼和浩特), HunChun 珲春 (prowincja JiLin 吉林), HaErBin 哈尔滨 (stolica prowincji HeiLongJiang 黑龙江省, SuZhou 苏州 (prowincja JiangSu 江苏), WenZhou 温州 (prowincja ZheJiang 浙江), WeiFang 潍坊 (prowincja ShanDong 山东), GuiYang 贵阳 (stolica prowincji GuiZhou 贵州), KunMing 昆明 (stolica prowincji YunNan 云南), prefektura BorTala 博尔塔拉 (Xinjiang Uygur Region Autonomiczny 新疆维吾尔自治区).

Źródło:

Opublikowano dane dotyczące chińskiego handlu zagranicznego w okresie 11 miesięcy tego roku (styczeń-listopad), jak i w samym listopadzie br. Te pierwsze są relatywnie dobre. Drugie zmuszają do poważnej refleksji. W listopadzie odnotowano najsłabsze obroty w handlu zagranicznym od marca 2022 roku. Z pewnością przyczyniły się do tergo ograniczenia covidowe. Wprawdzie w ciągu 11 miesięcy tego roku wolumeny i obroty związane z handlem zagranicznym wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym to jego dynamika znacznie się zmniejszyła, zarówno w relacji miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku.

Nie ma też znaczenia, czy zastosowany zostanie przelicznik w RMB czy w USD.

Stała jest pierwsza trójka największych partnerów handlowych Chin. A są nimi:

      1. kraje ASEAN (Azji Południowo – Wschodniej),
      2. Unia Europejska i
      3. Stany Zjednoczone.

W obrotach z tymi partnerami tendencje są zbieżne z trendem ogólnym.

Ponad 50% handlu zagranicznego Chin to zasługa działalności firm prywatnych. Wciąż, niezmiennie od początku roku, utrzymuje się dominujący udział w eksporcie chińskim towarów wysoko przetworzonych (m.in. urządzenia mechanicznych, maszyn, sprzęt elektronicznych czy urządzenia dla energetyki). W listopadzie było to 57,1% całego eksportu.

Nie mniej jednak najnowsze dane mogą niepokoić. Na słabnącą dynamikę chińskiego handlu zagranicznego składa się wiele przyczyn, jak wysoka globalna inflacja, rosnące stopy procentowe, pogorszenie się koniunktury światowej – w tym na produkty z Chin, które są przecież „fabryką świata”. Czynniki wewnętrzne mogą wzmocnić handel z zagranicą, bo widać już wyraźnie rozluźnianie restrykcji covidowych, pobudzanie konsumpcji krajowej, które mogą stymulować import, a zapowiadane są działania promujące eksport i różnego rodzaju ulgi dla eksporterów. Nie wiadomo jednak, czy działania te będą skuteczne. Przeszkodą stojącą na drodze wzmocnienia konsumpcji jest niepewność, która skłania do oszczędzania, do ostrożności. Z kolei stymulacja chińskich eksporterów nie wpłynie na popyt na rynkach zagranicznych, z których coraz silniej docierają sygnały potwierdzające nadchodząca recesję.

Handel zagraniczny to ważna część chińskiej gospodarki, przyczynia w ponad 25% do wzrostu PKB Chin. I to ten silnik gospodarki pod koniec roku dostaje zadyszki.

Dane: Generalna Administracja Celna Chin (中国海关总署)

Dane: Generalna Administracja Celna Chin (中国海关总署)

Źródło:

Od stycznia do końca listopada całkowite obroty handlowe między Chinami i Rosją wyniosły 172,41 mld USD (ok. 771,08 mld PLN). To wzrost o 32 % r/r. W całym ubiegłym roku obroty handlowe między oboma państwami osiągnęły poziom ponad 140 mld USD (ok. 626,15 mld PLN). W samym listopadzie br. było to 18,26 mld USD (ok. 81,66 mld PLN). Chiński eksport do Rosji w okresie styczeń-listopad br. osiągnął wartość 67,33 mld USD (ok. 301,14 mld PLN), co oznacza wzrost o 13,4% r/r, a import z Rosji z kolei wart był 105,07 mld USD (ok. 469.91 mld PLN), – wzrost o 47.5% r/r. Import z Rosji to przede wszystkim surowce i minerały takie jak ropa, gaz, węgiel, ruda żelaza, a także produkty rolnicze, m.in. olej roślinny, jęczmień, wieprzowina i inne.

Źródło:

Motoryzacja (汽车)

W listopadzie Tesla ShangHai Co., Ltd. (特斯拉(上海)有限公司) pobiła swój miesięczny rekord produkcji. W minionym miesiącu z taśm montażowych w Szanghaju zjechało ponad 100 000 aut, o 40% więcej w relacji m/m i o 89% w relacji r/r. W ciągu jedenastu miesięcy tego roku fabrykę opuściło już 650 tysięcy samochodów elektrycznych amerykańskiej spółki.

Auta Tesla produkowane w Chinach już w 95% montowane są z części wyprodukowanych przez chińskich dostawców. Ten poziom osiągnięto zaledwie w 3 lata – tyle liczy sobie historia gigafabryki w Szanghaju. Cel: 99,9% części i komponentów „Made in China”.

Źródło:

Technologie (技术)

ABB Group, znana szwajcarska korporacja technologiczna, otworzyła w Szanghaju mega fabrykę robotów przemysłowych nowej generacji. Zakład zajmuje powierzchnię 67 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdują się tu zarówno linie produkcyjne z towarzyszącymi im przestrzeniami magazynowymi, ale również ośrodek badawczo-rozwojowy. Roboty produkowane w szanghajskiej fabryce ABB będą przeznaczone głównie na rynek chiński, a także rynki państw Azji i Pacyfiku. Szwajcarzy zainwestowali w stworzenie tego zakładu 150 mln USD (ok. 665,51 mln PLN). Chiński rynek to 29% wszystkich dochodów ABB z robotów i automatyki.

Państwo Środka jest największym globalnie rynkiem robotów przemysłowych – w 2021 roku stanowił 51% światowego. W tym samym roku wyprodukowano w Chinach 366 tysięcy robotów przemysłowych. w tej chwili przypada 246 takich maszyn na 10 tysięcy osób zatrudnionych w fabrykach.

Najwięksi światowi producenci robotów przemysłowych, czyli KUKA, Fanuc, Yaskawa i ABB mają w Chinach swoje fabryki. KUKA stanowi kapitałowo własność chińskiej korporacji Midea (produkcja AGD).

W Azji 3 z 4 pracujących robotów pochodzi z Chin. W samych Chinach najwięcej robotów zainstalowano w szanghajskich fabrykach, jest ich tu 260 szt. Na każde 10 tysięcy pracowników produkcyjnych.

W kluczowych dziedzinach gospodarki w mieście proporcja ta pozostało większa, bo sięga choćby 383 maszyn na 10 tysięcy robotników. Znacznie przewyższa ta średnią w Niemczech czy Korei Południowej. Szanghaj może pochwalić się specjalną strefą, czyli ZhangJiang Robot Valley (张江机器人谷), która stanowi krajową bazę produkcji i rozwoju robotyki przemysłowej.

Źródło:

Finanse (财政), Banki (银行), Kapitał (资本)

W listopadzie br. chińskie rezerwy złota przekroczyły największą wielkość w skali trzech ostatnich lat. Wynoszą one aktualnie 63,67 mln uncji, czyli 1980 ton. W październiku br. rezerwy te wynosiły 62,64 mln uncji.

Źródło:

Ludowy Bank Chin (中国人民银行) i Państwowa Administracja Wymiany Walut (国家外汇管理局) poinformowały, iż na koniec listopada br. rezerwy walut zagranicznych wynosiły 3,117 bln USD (ok. 13,96 bln PLN). To wzrost o 2,13% m/m.

Źródło:

Ministerstwo Finansów (财政部) jeszcze w tym miesiącu wyemituje na rynku finansowym Hong Kongu kolejną i zarazem ostatnią transzę obligacji skarbowych o wartości 5 mld RMB (ok. 3,21 mld PLN). W sumie w tym roku wyemitowano tych obligacji na sumę 23 mld RMB (ok. 14,76 mld PLN).

Źródło:

Społeczeństwo (社会)

Według statystyk BeiJing Business Aviation Association (北京商务航空协会), z końcem 2021 roku w Chinach było 200 prywatnych odrzutowców zarejestrowanych jako jedno z narzędzi do prowadzenia działalności biznesowej. Aż 55% tych samolotów należy do deweloperów.

Źródło:

Prowincje (省份), Regiony (地区), Wiadomości Lokalne (地方要闻)

Szanghaj 上海:

Od lipca spada tu sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym. W listopadzie odnotowano spadek o 2,10% m/m, ale był to zarazem wzrost o 6,89% w stosunku rocznym. W ciągu 11 miesięcy tego roku dokonano w mieście 147 300 transakcji dotyczących kupna/sprzedaży lokali mieszkalnych. To spadek o 43,38% r/r. Średnia cena mieszkania na szanghajskim rynku wtórnym wynosiła w tym czasie 3 mln RMB (ok. 1,92 mln PLN). Znacznie większą popularnością w Szanghaju w tym okresie cieszyły się mieszkania oferowane na rynku pierwotnym. W listopadzie sprzedaż ich zwiększyła się o… 91% m/m i 47% r/r.

W ciągu 11 miesięcy br. wartość transakcji wzrosła o 7% w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale jednocześnie ich liczba spadła o 7% r/r.

Średnia cena mieszkania nabytego na rynku pierwotnym w Szanghaju w tym roku wynosiła 7,22 mln RMB (ok. 4,63 mln PLN).

Szanghaj należy do czołówki chińskich miast, które przyciągają inwestorów zainteresowanych nabycie nieruchomości. W tej czołówce od lat, niezmiennie, znajduje się również Pekin, Kanton i ShenZhen.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału