Chiny już piąty miesiąc z rzędu kupują duże ilości złota

1 rok temu

Chiny już piąty miesiąc z rzędu kupują duże ilości złota – marcu 18 ton

Apetyt Chin na złoto pozostaje nienasycony. Najnowszy komuniukat Ludowego Banku Chin ujawnia, iż w zeszłym miesiącu Chiny kupiły 18 ton złota.

Szał zakupów złota w Chinach

Szał zakupów złota w Chinach trwa już piąty miesiąc z rzędu. Krishan Gopaul, starszy analityk rynku europejskiego, bliskowschodniego i azjatyckiego, powiedział, iż od listopada państwo środka kupiło 120 ton złota.

„Całkowite rezerwy złota Chin wynoszą w tej chwili 2068 ton”, powiedział w swoim komentarzu na Twitterze.

Data from the People's Bank of China shows an 18 tonne increase in its official #gold reserves March. Now five consecutive months of buying, totalling 120 tonnes. Total gold reserves now amount to 2,068 tonnes. pic.twitter.com/wjTxJb3Qvm

— Krishan Gopaul (@KrishanGopaul) April 7, 2023

Dominująca pozycja Chin na rynku metali szlachetnych całkowicie zmienia krajobraz inwestycyjny na świecie. Państwo to tworzy solidną wartość dla inwestorów.

Nowe rekordy na złocie to kwestia czasu

Bob Minter – dyrektor ETF Investment Strategy w abrdn, uważa, iż w obecnych warunkach, iż jest tylko kwestią czasu, zanim ceny złota osiągną nowe rekordy. Dodał, iż przy tak dużej niepewności panującej na rynkach finansowych posiadanie przeważonej pozycji w złocie jest dobrą polisą ubezpieczeniową.

Najnowsze dane o chińskich zasobach złota zostały ogłoszone, po ponad 7 % wzroście cen w zeszłym miesiącu. Najwidoczniej do rekordowych cen mocno przyczynia się popyt instytucjonalny banków centralnych. A Chiński Bank Ludowy jest czołowym kupcem szlachetnego metalu.

Analitycy oczekują, iż Chiny będą przez cały czas zwiększać swoje oficjalne rezerwy złota. I budować tym międzynarodową wiarygodność juana. Chiny przez cały czas robią ważne postępy, konkurując z dolarem amerykańskim jako światową walutą rezerwową.

Dedolaryzacja wspiera ceny złota

W niedawnym wywiadzie dla Kitco News, Paul Wong, strateg rynkowy Sprott, powiedział, iż trend dedolaryzacji nie zniknie w najbliższym czasie i zapewnia on długoterminowe wsparcie dla złota. Zauważył, iż kraje muszą postrzegać sprawy strategiczne a dywersyfikując swoje rezerwy nie mogą po prostu wyrzucić wszystkich posiadanych dolarów amerykańskich.

„Kiedy wchodzisz do różnych bloków ekonomicznych i napięcia przekraczają spektrum polityczne to chcesz pozbyć się aktywów w dolarach amerykańskich. Wtedy jedynym wyborem jest zakup złota”.

Globalne rezerwy złota wzrosły w lutym o 52 tony, rosnąc jedenasty miesiąc z rzędu, poinformowała WGC w zeszłym tygodniu.

Od początku roku zakupy netto banków centralnych wynoszą 125 ton.

„To najsilniejszy początek roku od co najmniej od 2010 roku. Wtedy to banki centralne stały się nabywcami netto w ujęciu rocznym” – powiedział Gopaul w raporcie.

Idź do oryginalnego materiału