Chiny obiecały pożyczyć więcej, aby wesprzeć gospodarkę i wzmocnić banki

biegowelove.pl 3 godzin temu

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Po prostu zarejestruj się Chińska gospodarka myFT Digest – dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.

Chiny oświadczyły w sobotę, iż wyemitują więcej długu, aby pobudzić rynek nieruchomości, dokapitalizować banki i pomóc samorządom pozbawionym gotówki, w związku z tym, iż Pekin stara się zapewnić inwestorów o swoich wysiłkach na rzecz ożywienia gospodarki.

Ogłaszając te środki na konferencji prasowej w Pekinie, minister finansów Lan Fuan podał kilka szczegółów na temat wielkości finansowania, ale wskazał, iż rząd planuje dalsze środki stymulacyjne w celu wsparcia wzrostu.

„Nasza korekta antycykliczna wykracza daleko poza to, o czym wspomniałem” – powiedział Lan reporterom, dodając, iż omawiane są dalsze kroki. „Rząd centralny, jeżeli chodzi o zwiększanie deficytu i zwiększanie długu, mamy duże pole do popisu”.

Rynki czekają na sygnały, iż Pekin zwiększy wydatki fiskalne w celu wsparcia planów stymulacji monetarnej, w obliczu utrzymujących się wątpliwości co do siły drugiej co do wielkości gospodarki na świecie.

Giełdy w Chinach spadły w tym tygodniu po konferencji prasowej na temat gospodarki, którą planiści stanowi odbyli, ale nie podali szczegółów dotyczących silniejszego wsparcia fiskalnego.

Lan powiedział, iż Pekin wyemituje obligacje, aby umożliwić samorządom lokalnym odkupienie niezamieszkanych gruntów od deweloperów, a także niektórych z milionów niesprzedanych nowych domów w Chinach. Rząd wyemituje także obligacje celowe, aby pomóc dużym bankom w uzupełnieniu kapitału, co zwiększy ich zdolność kredytową.

Lan powiedział, iż Pekin zapewni także większą pomoc grupom takim jak studenci i osoby o niskich dochodach.

Ministerstwo Finansów nie może ogłosić konkretnych kwot dodatkowych zachęt finansowych, dopóki nie zostaną one automatycznie zatwierdzone przez chiński parlament lub Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych. Oczekuje się, iż w nadchodzących tygodniach zostanie utworzony kolejny stały komitet.

Rządowe wysiłki stymulacyjne wynikają ze spadku zaufania gospodarstw domowych i rynków akcji w związku z przedłużającym się spowolnieniem w sektorze nieruchomości oraz represjami rządu wobec sektorów takich jak handel elektroniczny i finanse.

Po miesiącach dodatkowych środków wspierających pogarszający się popyt krajowy, pod koniec września Pekin nagle zmienił kurs, a bank centralny uruchomił największy w Chinach program stymulacyjny od czasu pandemii.

Działania te, obejmujące szerokie wsparcie dla rynków akcji i nieruchomości, spowodowały wzrost referencyjnego indeksu CSI 300 o 24 procent przed tygodniowym świętem. Jednak rynki ponownie spadły, gdy zostały ponownie otwarte w tym tygodniu po rozczarowaniu na odprawie planistów stanowych.

Alicia Garcia Herrero, główna ekonomistka Natixis na region Azji i Pacyfiku, stwierdziła, iż ​​trudno zrozumieć, dlaczego Pekin nie działał bardziej agresywnie lub nie zapewnił większej przejrzystości planów wydatków. „Nie sądzę, iż znacząco podniesie to rynek” – powiedziała po sobotnim przemówieniu Lan.

Raymond Yeung, główny ekonomista ds. Wielkich Chin w ANZ, powiedział, iż polityka Ministerstwa Finansów mająca na celu redukcję zadłużenia samorządów lokalnych i stabilizację rynku nieruchomości jest słuszna z makroekonomicznego punktu widzenia, ale rynek domaga się więcej.

„Myślę, iż rynek będzie rozczarowany” – powiedział Young. „Wszyscy szukali numeru, ale Minister Finansów nie dał nam numeru”.

Dodał, iż ministerstwo mogło przedstawić proponowaną wysokość wydatków do zatwierdzenia Ogólnochińskiemu Kongresowi Ludowemu.

Heron Lim, ekonomistka z Moody’s Analytics, stwierdziła, iż ​​ratowanie samorządów lokalnych pomoże im wydawać więcej, co pobudzi gospodarkę.

Dodał, iż bez danych dotyczących pakietu stymulacyjnego rządu centralnego inwestorzy mogą cofnąć się o krok, dopóki nie będą całkowicie pewni kierunku, w jakim podąży wsparcie fiskalne.

Jednak Andy Rothman, strateg inwestycyjny w Matthews Asia Fund, powiedział, iż seria konferencji prasowych planistów gospodarczych zasygnalizowała „fundamentalną zmianę” w gospodarce dokonaną przez chińskiego przywódcę Xi Jinpinga.

Xi zdaje sobie sprawę, iż reakcja polityczna musi być znacząca, jeżeli ma przywrócić zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw. . . To zajmie trochę czasu [but] Rothman powiedział, iż na horyzoncie można spodziewać się zmiany zaufania.

Lan powiedział, iż jednym z najważniejszych obszarów nowych wydatków będzie redukcja zadłużenia samorządów lokalnych. Dochody wielu z nich w dużym stopniu opierały się na nieruchomościach i branżach pokrewnych.

„Ta nadchodząca polityka będzie jedną z najważniejszych w ostatnich latach w zakresie przeciwdziałania ryzyku zadłużenia” – powiedział Lan, dodając, iż zwiększy zaufanie, pomagając samorządom lokalnym w płaceniu pensji i innych rachunków.

Ekonomiści oszacowali, iż Chiny będą musiały wydać do 10 bilionów RMB (1,4 biliona dolarów) w ciągu dwóch lat na dodatkowe środki stymulacyjne w celu ożywienia gospodarki, dodając, iż duża część tej kwoty powinna zostać skierowana do gospodarstw domowych w celu wsparcia popytu wewnętrznego.

Idź do oryginalnego materiału