Chiny zmierzają ku dominacji w produkcji półprzewodników

2 miesięcy temu

Wartość zagranicznych maszyn i urządzeń do produkcji chipów i innych komponentów półprzewodnikowych nabytych w tym roku przez chińskich producentów może przekroczyć poziomi 50 mld USD (ok.192 mld PLN). Tylko w pierwszym półroczu zakupili oni tego typu maszyny za rekordową sumę ponad 25 mld USD (ok. 96 mld PLN), co przewyższa łączne wydatki firm z tej branży z Tajwanu, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

Wielkość zakupów wyraźnie dowodzi, iż Chiny usilnie pracują nad lokalizacja produkcji półprzewodników, aby zmniejszyć zależność od zagranicznych dostawców.

W 2023 roku Chiny wydały na sprzęt do produkcji chipów prawie 37 mld USD (ok. 142 mld PLN). Stanowiło to ponad 34% wartości zakupów takich maszyn w skali całego świata. Ogromny skok wydatków jest zgodny z szerszą strategią chińskiego rządu (na poziomie centralnym i lokalnym), w ramach której w sektor produkcji półprzewodników inwestuje się dziesiątki miliardów dolarów. Cel tych inwestycji jest jasny: Chiny chcą osiągnąć do przyszłego roku 70% samowystarczalność w produkcji chipów. Chińscy producenci są skutecznie odcięci od najbardziej zaawansowanych maszyn litograficznych EUV (Extreme Ultraviolet), wymaganych do produkcji najnowocześniejszych półprzewodników, ale ograniczenie takie sprawiło, iż wykorzystują zakupione wcześniej maszyny niższej generacji (Deep Ultraviolet – DUV) do produkcji chipów 7 nm, a choćby 5 nm. To rozwiązanie ma wady – wykorzystanie maszyn starszej generacji sprawia, iż produkcja zaawansowanych procesorów jest mniej wydajna, zarazem bardziej kosztowna.

Chińscy producenci w większości koncentrują się na produkcji starszej generacji chipów używanych w motoryzacji, sprzęcie AGD, telefonach, zastosowaniach przemysłowych itd. W efekcie rośnie potencjał produkcyjny, który pozwala nie tylko zaspokoić popyt wewnętrzny, ale także rozwijać eksport. Układy scalone Made in China pozyskały już blisko 30 % udziału w globalnym rynku.

Zwiększone inwestycje Chin wynikają z potrzeby zapewnienia stabilnych dostaw kluczowych układów scalonych dla przemysłu. W latach 2024-2025 zostanie uruchomionych 18 nowych fabryk produkujących układy scalone. W rezultacie tak ci najwięksi producenci, jak

  • ShangHai Integrated Circuit Manufacturing Co., Ltd. (chin. 上海中芯国际集成电路制造有限公司), czy
  • Hua Hong Semiconductor Co., Ltd., (chin.华虹半导体有限公司),

czy średnie i małe przedsiębiorstwa działające na terenie całego kraju tworzą największy na świecie rynek sprzętu do produkcji chipów. Chiny są jedynym rynkiem, na którym pomimo globalnego spowolnienia gospodarczego wydatki na maszyny do produkcji układów scalonych wciąż się zwiększają.

To z kolei oznacza, iż Chiny są największym i najwartościowszym rynkiem dla większości wiodących producentów tego rodzaju maszyn. Chińscy klienci odpowiadają za lwią część ich przychodów. W drugim kwartale bieżącego roku było to na przykład:

  • Applied Materials 32%,
  • Lam Research 39%,
  • Tokyo Electron Ltd. 44%,
  • ASML Holding NV 49%.

Najbardziej uzależniony od rynku chińskiego jest holenderski ASML – dominujący na świecie producent zaawansowanych maszyn litograficznych, będący zarazem najwartościowszą firmą technologiczną w Europie. W tym roku co druga maszyna przez ASML nabywana była przez klientów z Chin. Tylko w lipcu br. wartość sprzedaży holenderskiego producenta do Chin przekroczyła wartość 2 mld EUR (ok. 8,6 mld PLN). Nic dziwnego, iż prezes AMSL ostrzegał w wypowiedziach publicznych, iż jakiekolwiek rozszerzenie ograniczeń eksportu maszyn do produkcji chipów do Chin poważnie zagrozi dzialalnosci jego firmy. Twierdzi, iż amerykańskie dążenie do ograniczenia tego eksportu są motywowane politycznie, a nie ekonomicznie, iż nie maja nic wspólnego z zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego. Ostrzegał, iż dalsze próby wprowadzania kolejnych restrykcji i ograniczeń spotkają się zdecydowanym sprzeciwem producentów maszyn do produkcji półprzewodników. Kondycja ekonomiczna, ale i umiejętności finansowania prac badawczo-rozwojowych tych firm zależą od jakości ich relacji z najważniejszymi klientami, a są nimi firmy chińskie.

Agencja japońska Nikkei poinformowała pod koniec lipca br., iż według opinii Hiroharu Shimizu, prezesa TechanaLye, firmy zajmującej się badaniami półprzewodników z siedzibą w Tokio, aktualny poziom technologiczny Chin w produkcji układów scalonych jest tylko o trzy lata za największym na świecie producentem najbardziej zaawansowanych chipów, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. (TSMC, chin. 台灣積體電路製造股份有限公司). Amerykańskie restrykcje tylko nieznacznie spowolniły postęp technologiczny Chin, zarazem dały impuls dla rozwoju branży w Chinach, której priorytetem strategicznym jest uzyskanie samowystarczalności w produkcji półprzewodników. W dłuższej perspektywie oznacza to kolejne zagrożenie konkurencyjne ze strony Chin.

Na podstawie:

  • asia.nikkei.com;
  • finance.sina.com.cn;
  • baijiahao.baidu.com;
  • bloomberg.com;
  • citigroup.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału