Utrata dokumentów - paszportu lub dowodu - zawsze jest kłopotliwa, niezależnie czy doszło do tego w kraju, czy za granicą. Jednak kiedy stanie się to na terenie Polski, zwykle wiemy, jak postąpić - należy zastrzec dokument np. w banku lub gminie, a o ile dowód został skradziony, trzeba powiadomić o tym policję.
Utrata dowodu lub paszportu za granicą. Co zrobić?
Sprawa komplikuje się w przypadku utraty lub kradzieży dokumentów podczas pobytu za granicą. Co należy w takiej sytuacji zrobić. Reklama
W przypadku utraty albo zniszczenia dowodu lub paszportu za granicą:
powiadom najbliższy konsulat (listownie, faksem, osobiście),wypełnij formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dokumentu,w przypadku uszkodzenia przygotuj zniszczony dowód lub paszport,zastrzeż dokument.
W przypadku kradzieży dokumentów za granicą:
zgłoś sprawę policji w celu uzyskania potwierdzenia zgłoszenia,powiadom konsulat o kradzieży,zastrzeż dowód lub paszport.
Przekroczenie granicy po zgubieniu dowodu. Czy mObywatel zostanie uznany?
W sytuacji utraty lub kradzieży dokumentów i nieposiadania innych konsulat może wystawić podróżnemu tzw. Emergency Travel Document - (ETD). Zaświadczenie to pozwala na jednorazowe przekroczenie granicy, ale wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Inną możliwością jest wyrobienie tymczasowego dokumentu w konsulacie, co wiąże się z dodatkowymi opłatami oraz koniecznością zrobienia zdjęcia do dokumentów. Dobrym pomysłem jest ściągnięcie przed podróżą fotografii paszportowej na telefon. W razie zgubienia lub kradzieży paszportu czy dowodu pozwoli to na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy.
Posiadacze aplikacji mObywatel powinni pamiętać, iż elektroniczny dowód jest akceptowany wyłącznie na terenie Polski. Nie można na jego podstawie przekroczyć granicy. Nie zostanie również uznany w innym kraju za dokument służący do potwierdzenia tożsamości.
Czytaj także: Zarezerwowali wakacje w Hiszpanii i Turcji. Teraz mają problem
Schowanie dokumentów w sejfie w hotelu. Czy to bezpieczne?
Aby uniknąć stresów związanych z koniecznością wyrobienia tymczasowego paszportu za granicą najlepiej dobrze pilnować dokumentów. Większość hoteli oferuje możliwość schowania cennych przedmiotów w sejfie na recepcji lub znajdującym się w pokoju. W drugim przypadku to gość ustawia szyfr służący do otwarcia skrytki. Czy ta forma zabezpieczenia jest skuteczna? W 2023 roku pewien TikToker pokazał, jak otwiera sejf bez znajomości kodu. Następnie wyjaśnił, iż większość tego typu urządzeń można otworzyć uniwersalnym szyfrem awaryjnym "0000". Niektóre serwisy podają, iż jeżeli wymieniona kombinacja nie działa, trzeba spróbować "1234".
O tym, iż hotelowe sejfy w pokojach nie są zbyt bezpieczne, informował już w 2018 roku serwis niebezpiecznik.pl. Redakcja serwisu przetestowała awaryjne otwieranie skrytki. W tym przypadku udało się to zrobić po wpisaniu nie czterech zer, a sześciu. Jak wyjaśniono w artykule, było to możliwe, gdyż hotel nie zmienił tzw. masterkey i pozostawił ten ustawiony przez producenta. Dlatego przed skorzystaniem z usługi sejfu w pokoju lepiej zapytać recepcję, czy zmienili kod na taki, który znają tylko oni i - jak wskazał niebezpiecznik.pl - czy jest to bardziej skomplikowana kombinacja.
Gdzie schować paszport lub dowód w hotelu? Kup kłódkę
Zostawianie dokumentów w sejfie nie jest jedyną opcją na ich zabezpieczenie. Dowód lub paszport można również przechowywać w bagażu zamkniętym na kłódkę. Niektóre walizki są wyposażone w zamek z szyfrem, ale zakup dodatkowego zabezpieczenia będzie lepszym rozwiązaniem. Jest to niewielki wydatek. Najprostsze kłódki bez szyfru kosztują około 10 zł.
Owszem walizkę można zniszczyć, ale złodziej musiałby mieć przy sobie narzędzia, które pomogłyby mu w rozcięciu walizki lub kłódki. choćby jeżeli je ma przy sobie, to taka "operacja" trochę trwa, a w tym czasie gość może wrócić do pokoju. o ile rabuś już się na to zdecyduje, to pozostawi po sobie dowód, a obsługa hotelu nie będzie mogła powiedzieć, iż gość zgubił daną rzecz. Z kolei wyniesienie walizki przykuje uwagę osób postronnych i może zostać zarejestrowane przez kamery monitoringu.