Jak to się mówi: Święta, Święta i po Świętach. W związku z tym przybliżymy “świąteczną” strategię wykorzystującą aż 6 opcji. Jest to tak zwane Christmas Tree. Strategia jest nieco podobna do Iron Condor, ale do jej użycia potrzeba znacznie więcej “elementów”. Nazwa pochodzi od luźnego podobieństwa układu opcji do kształtu choinki na wykresie opcji. Jak każda strategia ma swoje wady i zalety. Dzisiaj przybliżymy wspomnianą strategię i zobaczymy jakie ma wady i zalety.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: CZYM SĄ OPCJE? WPROWADZENIE
Jak tworzy się Christmas Tree?
Strategia wykorzystuje 6 opcji tego samego typu (call, albo put) z tą samą datą wygaśnięcia. Jednak do jej zastosowania trzeba wybrać trzy ceny wykonania i ułożyć opcje według schematy: 1-3-2.
Typowa strategia Christmas Tree wykorzystuje opcje call i ma następujący wygląd:
- zakup opcji call będącej ATM lub ITM,
- wystawienie 3 opcji call OTM,
- zakup 2 opcji będących jeszcze bardziej OTM (tj. o niższej delcie, czyli wyższej cenie wykonania).
Przy korzystaniu z opcji call ważne jest, aby zbudować strategię następująco: wybieramy 4 wyceny będące w równej odległości od siebie. Posłużmy się przykładem. Poniżej znajduje się option chain dla spółki Meta (właściciel m.in. Facebook i Instagrama). w tej chwili spółka jest wyceniana na 585$.
Źródło: Saxo Bank
Zgodnie ze strategią inwestor musi wybrać ciąg cen wykonania w równych odległościach, przy czym „opuszcza się” drugą cenę ciągu. Ja wybrałem początkowo 4 ceny wykonania: 570$, 585$, 600$ i 615$. Następnie buduję strategię:
- kupuję opcję call z ceną wykonania 570$. Za opcję zapłaci 52,5$ *100 (mnożnik), czyli 5250$
- wystawiam 3 opcje call z ceną wykonania 600$. Za opcje otrzyma 36,75$ * 3 *100(mnożnik), czyli 11025$
- kupuje 2 opcje call z ceną wykonania 615$/ Za opcje zapłaci 30,90$ * 2 * 100 (mnożnik), czyli 6180$
Sumując transakcje inwestor musi zapłacić 405$. Zobaczmy jak będzie wyglądał schemat całej strategii:
Źródło: opracowanie własne
Wystawione opcje call mają po części obniżyć koszty strategii. Jednak problemem jest to, iż jednocześnie ograniczają potencjale zyski. W efekcie strategia jest stosowana, jeżeli inwestor oczekuje niewielkiego wzrostu ceny instrumentu bazowego. W naszym przypadku zakładamy, iż do marca 2025 roku Meta wzrośnie do 600$. Właśnie w tym punkcie strategia wypłaca największe zyski. Problemem jest jednak to, iż strategia ma tylko niewielki przedział cen, w których generuje zyski. W naszym przypadku jest to obszar między 574,05$ a 612,975$ (bez kosztów prowizji za zawarcie transakcji). Czyli strategia nie przyniesie straty jeżeli zmiana kursu Meta będzie wynosić od -1,87% do +4,78%. Jest to zatem bardzo mały obszar wahań ceny.
Oczywiście wzrost zależy od miejsc, w których wystawiane i kupowane są opcje. Są zatem rozwiązania z większym potencjalnym zyskiem, a także z niższą potencjalną stratą, ale śladowymi zyskami. Warto jeszcze wziąć pod uwagę, iż strategia może mieć różny profil rentowności w zależności od rozstawienia opcji. W przypadku węższego rozstawienia opcji mamy niższy koszt otworzenia strategii, ale także mniejszy potencjalny zysk z transakcji. Strategia zarabia tylko w momencie, kiedy kurs instrumentu bazowego nie zmienia się w istotny sposób.
Jeśli skorzysta się ze strategii z większymi odstępami między opcjami, to mamy wyższy potencjalny zysk, ale wadą jest wyższy koszt zajęcia pozycji (w efekcie potencjalna strata). Jest to bardziej agresywna strategia, która jednocześnie wymaga pewności co do zachowania się instrumentu bazowego. Raczej strategia nie nadaje się do zakładania pozycji przed wynikami kwartalnymi lub rocznymi spółki (wtedy jest większa zmienność i większe ryzyko zakończenia strategii ze stratą).
Podsumowując, jeżeli spodziewasz się mniejszych ruchów cen instrumentu bazowego, możesz wybrać mniejsze odstępy między opcjami. jeżeli uważasz, iż możliwy jest lekki wzrost cen akcji czy indeksu, możesz zdecydować się na nieco większe odstępy między cenami wykonania. Z powodu charakterystyki wspomnianej transakcji raczej jest to strategia krótkoterminowa, kiedy najszybciej działa time decay. Im bliżej jest do wykonania opcji, tym odstępy między cenami wykonania mogą być mniejsze.
Czynniki wpływające na strategię Christmas Tree
Na strategię Christmas Tree wpływają jeszcze aspekty, o których początkujący inwestor może nie zdawać sobie sprawy. Wśród nich należy wymienić:
- spread bid-ask i koszty transakcyjne,
- upływ czasu,
- zmienność.
Ryzyko strategii to koszt zapłaconej premii pomniejszony o wartość wystawionych opcji. Oczywiście, ponieważ do otworzenia strategii używa się aż 6 opcji, to istotnym aspektem w transakcji jest także koszt otworzenia i zamknięcia pozycji. Warto również pamiętać o spreadzie między ceną kupna i sprzedaży opcji. Może się bowiem zdarzyć, iż nie opłaca się zamknąć transakcji wcześniej, ponieważ spread “zje” większość zysków.
Upływ czasu ma z reguły pozytywny wpływ na strategię. Wynika to z tego, iż dla inwestora najlepiej, kiedy cena instrumentu bazowego nie zmieni się w istotny sposób. Dzięki temu 3 wystawione opcje call oraz kupione dwie “tańsze” opcje call wygasną bez wartości. Dzięki temu inwestor zrealizuje zysk przy wygaśnięciu opcji.
Z kolei zmienność implikowana jest nieco niekorzystna dla strategii. Wynika to z tego, iż wzrost zmienności powoduje wzrost cen opcji, co niekorzystnie odbija się na wystawione opcje call.
Różnica między Christmas Tree vs Condor Spread
Obie strategie mają ograniczone zyski i straty i zarabia się kiedy kurs instrumentu bazowego nie zmieni się istotnie w okresie do wygaśnięcia opcji.
Pierwszą różnicą jest liczba wykorzystanych opcji. W Christmas Tree potrzeba do konstrukcji 6 opcji (3 long i 3 short), a w przypadku condor spread wymaga kupna 2 opcji i sprzedaży 2 opcji. Różnica jest także w cenach wykonania. W Condor Spread są 4 różne ceny wykonania, natomiast w Christmas Tree tylko 3. Kolejną różnicą jest także to, iż Condor Spread daje znacznie szerszy maksymalny przedział cen. Natomiast w Christmas tee jest to cena wystawienia opcji call.
Na co musisz uważać przy tej strategii
Jednym z najważniejszych aspektów jest zrozumienie ryzyka. jeżeli w niewłaściwy sposób doszacujesz ryzyko, to możesz zawrzeć zbyt dużą pozycję, albo przy niekorzystnej relacji cena do ryzyka.
Kolejnym powszechnym błędem jaki popełniają korzystający z opcji jest to, iż nie dopasowują strategii do bieżącej sytuacji rynkowej. jeżeli jesteśmy świadkami dużej zmienności na rynku to stosowanie Christmas Tree jest proszeniem się o stracenie pieniędzy na transakcji. Również przed założeniem pozycji inwestor powinien oszacować jak zmienność może wpłynąć na wynik strategii.
Inwestor musi także zastanowić się, w jaki sposób wybrać ceny docelowe, czy zdecydować się na węższy spread między cenami wykonania, czy założyć, iż instrument bazowy nieco wzrośnie, co spowoduje, iż należy wystawić opcje call nieco dalej.
Ważnym zagadnieniem jest stosunek kosztów transakcyjnych do potencjalnych zysków. Może się bowiem okazać, iż zysk netto z transakcji stanowi tylko nieznaczną część wyniku brutto.
Christmas Tree jest także strategią, która wymaga czasu, aby była zyskowną transakcję. Wynika to z tego, iż w najlepszym możliwym scenariuszu “robi robotę” tak zwane time decay, czyli utrata wartości czasowej przez wystawione opcje call.
Dlatego przed zawarciem transakcji inwestor powinien dokładnie poznać plusy i minusy strategii. Kolejnym aspektem, który jest istotny jest dokładne analizowanie rynku oraz monitorowanie pozycji. Może się bowiem okazać, iż tuż przed wygaśnięciem cena instrumentu bazowego może gwałtownie wzrosnąć lub spaść, co spowoduje, iż zyskowna transakcja może stać się stratna.
Podsumowanie: strategia nie dla wszystkich
Wspomniana strategia jest raczej przeznaczona dla bardziej doświadczonych inwestorów, którzy potrafią zarządzać ryzykiem i potrafią oszacować wpływ zmienności i upływu czasu w wynik strategii. Może to być interesująca alternatywna dla tak zwanego Condor Spread. Tak samo mamy do czynienia ze strategią zarabiającą w czasie niewielkiej zmienności cen. Christmas Tree oferuję ograniczoną stratę, przy jednoczesnej szansie na osiągnięcie satysfakcjonującej stopy zwrotu. Jednak jeżeli rynek zacznie poruszać się w mocnym trendzie (wzrostowym, albo spadkowym) transakcja zakończy się stratą całej zainwestowanej kwoty. Maksymalny zysk znajduje się po cenie wystawionych opcji call. Jednak szansa na wystąpienie takiej sytuacji nie jest zbyt duża. Warto również pamiętać o tym, iż strategia nie nadaje sie, jeżeli koszty otwarcia pozycji są duże. Wynika to z tego, iż potrzeba dokonać transakcji aż na 6 opcjach.
Czy wiesz, że…?
Saxo Bank jest jednym z nielicznych brokerów Forex, posiadającym w swojej ofercie opcje waniliowe. Inwestor ma do dyspozycji łącznie ponad 1200 opcji (waluty, akcje, indeksy, stopy procentowe, surowce). SPRAWDŹ