Cichy, odwrotny, klasyczny. Jakie są rodzaje faktoringu i czym się różnią?

9 godzin temu

Mimo iż faktury z odroczonym terminem płatności upowszechniły się w wielu sektorach gospodarki, to nie są korzystne dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z deficytem środków pieniężnych na pokrywanie bieżących wydatków firmowych. Długie oczekiwanie na przelewy od kontrahentów sprzyja niekorzystnym spadkom płynności finansowej i powstawaniu zatorów płatniczych, które wpływają negatywnie na kolejne podmioty w sieci współprac. Z tego względu warto skorzystać z faktoringu, czyli finansowania faktur przez wyspecjalizowane firmy. Jakie usługi faktoringowe mogą się wpisać w Twoje potrzeby?

Czym jest faktoring klasyczny?


Tradycyjny faktoring polega na finansowaniu nieprzeterminowanych faktur sprzedażowych z odroczonym terminem płatności. Przedsiębiorca, który musi oczekiwać np. 30 dni na zapłatę za wykonane usługi lub dostarczone towary, może skorzystać z faktoringu, aby niemal natychmiast odmrozić gotówkę z nieopłaconych faktur i zyskać środki na pokrywanie bieżących wydatków. Jak przebiega finansowanie faktury przez firmę faktoringową?


1. Przedsiębiorca wystawia fakturę z wydłużonym terminem płatności, umożliwiając odbiorcy towaru lub usługi zapłatę choćby po kilku tygodniach.


2. Faktura z dodatkowymi dokumentami (np. potwierdzeniem odbioru towaru) zostaje przesłana firmie faktoringowej (faktorowi), który weryfikuje zgłoszenie i podejmuje decyzję o wykupie wierzytelności – choćby w tym samym dniu.


3. Przedsiębiorca (faktorant) otrzymuje zaliczkę faktoringową w wysokości od 70 proc. do 90 proc. wartości sprzedaży.


4. Kontrahent opłaca fakturę w terminie zgodnym z warunkami umowy. Z perspektywy odbiorcy faktury niemal nic się nie zmienia – jedynie numer konta bankowego, ponieważ zwykle kontrahent wie o faktoringu i realizuje przelew bezpośrednio na konto faktora.


5. Faktorant otrzymuje pozostałą kwotę sprzedaży (pomniejszoną o koszty finansowania przez faktora).


[caption id="attachment_740901" align="aligncenter" width="980"] Źródło: eFaktor[/caption]

Jakie są rodzaje faktoringu klasycznego?


Jak podają statystyki PZF (Polskiego Związku Faktorów) za I kwartał 2025 roku, faktoring niepełny (z regresem) jest minimalnie popularniejszy od faktoringu pełnego (bez regresu). Przedsiębiorca, który korzysta z faktoringu niepełnego, ponosi odpowiedzialność za brak płatności ze strony kontrahenta. To oznacza, iż jeżeli sfinansowana faktura nie zostanie opłacona w terminie, faktorant będzie musiał zwrócić zaliczkę firmie faktoringowej. Z tego względu faktoring z regresem ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku stałych klientów, którzy nie spóźniają się z regulowaniem należności, aczkolwiek opłacają faktury dość późno. W faktoringu pełnym odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta zostaje przeniesiona na faktora, więc zwrot zaliczki faktoringowej nie jest konieczny.


Co ciekawe, obroty firm faktoringowych zrzeszonych w PZF wzrosły o 69 proc. z tytułu faktoringu tajnego (cichego) w I kwartale 2025 roku w porównaniu z I kwartałem 2024 roku. Faktoring cichy jest przeznaczony dla przedsiębiorstw, które z różnych powodów, np. postanowień w umowie handlowej lub napiętych relacji biznesowych, wolą uniknąć informowania kontrahentów o wykupie wierzytelności przez firmę faktoringową. W tym modelu klient opłaca fakturę, przelewając środki na konto przedsiębiorcy, który następnie rozlicza się z faktorem.


Ponadto przedsiębiorcy współpracujący z zagranicznymi kontrahentami mogą się wspierać faktoringiem eksportowym, który przyspiesza uzyskanie płatności za sprzedane towary i usługi firmom z innych krajów.

Jakie inne usługi faktoringowe ułatwiają firmom utrzymywanie płynności finansowej?


Jedną z najważniejszych usług faktoringowych jest także faktoring odwrotny, który polega na finansowaniu faktur kosztowych. Dzięki faktoringowi odwrotnemu dostawca towaru lub wykonawca usługi otrzymuje błyskawiczną płatność – choćby w dniu wystawienia faktury – a klient firmy faktoringowej rozlicza się z nią w późniejszym terminie. To rozwiązanie sprzyja nie tylko utrzymywaniu pozytywnych relacji biznesowych, ale także uzyskiwaniu skonta, czyli kilkuprocentowej zniżki za szybką płatność. Co więcej, hurtownik może zarezerwować rozchwytywany towar dla klienta, który niezwłocznie opłaca faktury, co daje mu przewagę konkurencyjną w branży.


Trzeba podkreślić, iż usługi faktoringowe są dostępne zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, które zmagają się z długimi terminami płatności narzuconymi przez większe spółki, jak i międzynarodowych korporacji. Mikrofirmy mogą korzystać z tzw. faktoringu na żądanie, czyli sporadycznego finansowania faktur opiewających na stosunkowo niskie kwoty. Dzięki temu modelowi nie podpisują długofalowej umowy i nie ponoszą żadnych kosztów, kiedy nie korzystają z usługi. Duże przedsiębiorstwa mogą docenić umowę abonamentową gwarantującą comiesięczny limit, w ramach którego finansują faktury z odroczonym terminem płatności. Niezależnie od charakteru Twojej organizacji elastyczna oferta firm faktoringowych pozwoli na dopasowanie finansowania do bieżących i przyszłych potrzeb przedsiębiorstwa.

Idź do oryginalnego materiału