Cięcia stóp procentowych nabierają tempa. Co przyniesie tydzień?

6 dni temu

W minionym tygodniu Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 25 pb., natomiast Szwajcarski Bank Centralny nieoczekiwanie poluzował warunki monetarne aż o 50 pb. W ostatnim “pełnym” tygodniu przed świętami, uwaga inwestorów skupia się na posiedzeniu Fed.

Czy Rezerwa Federalna również zetnie stopy?

Nieoczekiwana obniżka stóp procentowych SNB aż o 50 pb. wywołała pewne zaskoczenie na rynkach. Za decyzją stoi jednak niska inflacja, która według wyliczeń Banku ma wynieść w tym roku zaledwie 1,1%. SNB dokonało również relatywnie ważnej zmiany w swoim komunikacie, usuwając narrację o konieczności dalszych cięć.

Opublikowane w minionym tygodniu dane o inflacji w USA nie zaskoczyły – inflacja bazowa w listopadzie wyniosła zgodnie z prognozami 3,3% r/r. Na wciąż wysokim poziomie pozostaje inflacja w usługach, jednak jej poziom spada. Trzy poprzednie publikacje dotyczące dynamiki wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych wypadły marginalnie wyżej od wartości oczekiwanych, a uczestnicy rynku obawiali się, iż kolejny taki raport zniechęci Fed do obniżki stóp procentowych w grudniu.

Obecne prognozy rynkowe wskazują, iż główna stopa procentowa Fed w przyszłym roku może spaść poniżej poziomu 4%. Przy założeniu, iż Rezerwa obniży stopy procentowe o 25 pb. na środowym posiedzeniu, oznaczałoby to jeszcze dwie lub trzy obniżki stóp w Stanach Zjednoczonych w kolejnych kwartałach. Patrząc z perspektywy globalnej, stopy w USA mogą być obniżone, ale raczej niewiele. Choć dolar amerykański może wydawać się w tej chwili wykupiony, to jednak różnice w poziomie stóp procentowych powinny w dalszym ciągu faworyzować USD na tle innych walut.

Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym poruszy takie zagadnienia jak:

  • Ile jeszcze potrwają wzrosty?
  • Skąd takie wzrosty na DAX?
  • Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne?

OGLĄDAJ ON-LINE


O prowadzącym

Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału