„Ciemny tlen” z dna oceanu

1 miesiąc temu

“Ciemny tlen”

Według wyników badań opublikowanych w “Nature Geoscience”, konkrekcje polimetaliczne znajdujące się na dnie Oceanu Spokojnego mogą dzięki spontanicznej reakcji elektrolizy morskiej przyczyniać się do produkcji tzw. ciemnego tlenu – bez udziału organizmów żywych.

Odkrycie ciemnego tlenu (ang. dark oxygen), jak nazwano tlen wytwarzany przez konkrekcje polimetaliczne, podważyło założenie, iż jedynie organizmy fotosyntetyczne wytwarzają tlen na Ziemi.

Konkrekcje polimetaliczne to kawałki skał zalegające na głębokości od 4 do 6 km pod powierzchnią oceanów. Składają się z różnych pierwiastków, m.in. manganu, żelaza, kobaltu czy niklu, które jako metale rzadkie są wykorzystywane przy produkcji magnesów turbin wiatrowych czy akumulatorów EV.

Grudki te są rozpatrywane przez sektor wydobywczy jako potencjalne źródło minerałów krytycznych, niezbędnych do wsparcia zachodzącej zielonej transformacji. Jak zaznaczył współautor badań prof. Franz Geiger na stronie Northwestern University: “Kilka dużych firm górniczych ma w tej chwili na celu wydobycie tych cennych pierwiastków z dna morskiego (…). Musimy przemyśleć sposób wydobywania tych materiałów, aby nie wyczerpać źródła tlenu dla życia w głębinach morskich”.

Zespół naukowców odkrył, iż konkrekcje polimetaliczne są swoistymi “bateriami w skale” i po przeprowadzeniu analizy laboratoryjnej i symulacji wysnuli hipotezę, iż ładunek elektryczny związany z grudkami rozdziela wodę na wodór i tlen. Odkrycie może pomóc w zrozumieniu źródeł podmorskiego tlenu. Szacuje się, iż oceany zapewniają blisko połowę produkcji tego gazu na naszej planecie.

Środowiska ekologiczne bardzo sceptycznie i nierzadko wprost negatywnie odnoszą się do planów górnictwa głębinowego, podkreślając, iż przemysł wydobywczy nie uwzględnia istotnych luk w wiedzy o środowisku przyrodniczym i prądach dennych na obszarze ich oddziaływania.

Z kolei zwolennicy eksploatacji podnoszą argumenty o zapewnieniu koniecznej ilości minerałów i metali ziem rzadkich, niezbędnych do wspierania zielonej transformacji – przede wszystkim produkcji komponentów technicznych elektrowni bazujących na OZE oraz akumulatorów aut elektrycznych.

Norwegia: pierwszy krok do górnictwa głębinowego

Źródło: ft.com

Idź do oryginalnego materiału