Rynek ogarnęła bardzo niezręczna cisza. Kalendarz ekonomiczny na nadchodzący tydzień (13.03 – 19.03) obfituje w oficjalne oraz nieoficjalne wydarzenia które zdecydują o tym, czy rynek czeka kontynuacja paniki i wyprzedaży lub rajd na wyższe poziomy. Zapraszamy do ich śledzenia razem z naszym portalem.
Oto wydarzenia na które czekają rynki
Poniedziałek, 13 marca
Pierwszy dzień tygodnia nie zawiera żadnych najbardziej istotnych danych gospodarczych. Nie oznacza to jednak, iż rynek w żaden sposób nie zareaguje. Spodziewamy się bowiem decyzji polityków w USA na zagrożenie systemowe związane z upadającym Silicon Valley Bank, którego obserwatorzy rynku porównują do upadku banku Lehmann Brothers w 2008 r., co rozpoczęło globalny kryzys finansowy. Także giełdy Binance i Coinbase planują wznowienie handlu na stablecoinie USDC, które przeżywa właśnie run na bank.
Wtorek, 14 marca
Tutaj zaczyna robić się gorąco. Po danych z rynku pracy ze Zjednoczonego Królestwa Amerykanie podadzą dane na temat inflacji CPI za luty. Analitycy przewidują spadek zarówno inflacji CPI jak i inflacji bazowej. Jest jednak wątpliwe czy tak właśnie się stanie.
Środa, 15 marca
Środa przyniesie na lokalnym podwórku dane GUS o wzrostach ogólnego poziomu cen za luty. Ekonomiści spodziewają się poziomu 19 proc., co stanowi najszybszy wzrost od 1996 r. Na szczęście według prognoz od marca inflacja ma stopniowo spadać.
USA poinformują o danych z sektora sprzedaży detalicznej oraz o wskaźniku PPI m/m.
Czwartek, 16 marca
Dane NBP o inflacji bazowej w styczniu i lutym. Amerykanie wskażą liczbę wydanych pozwoleń na budowę domu oraz liczbę rozpoczętych budów, a także indeks Fed z Filadelfii.
W godzinach popołudniowych Europejski Bank Centralny ogłosi swoją decyzję oraz plan dotyczący dalszych podwyżek stóp procentowych. Wszystko wskazuje na to, iż prezes EBC Chirstine Lagarde obierze jastrzębi kierunek i należy spodziewać się odłożenia w czasie zmniejszenia tempa podwyżek ceny pieniądza.
Piątek, 17 marca
Piątek nie będzie już aż tak emocjonujący. USA podadzą dane o sentymencie konsumentów wg Uniwersytetu Michigan, a w Polsce wyniki finansowe opublikuje ING Bank Śląski.