Ogłoszone na początku kwietnia taryfy celne doprowadziły do znacznej przeceny na wielu rynkach. Głębokie spadki obserwowaliśmy nie tylko na indeksach giełdowych, ale również na rynku ropy naftowej czy złota.
Cła Trumpa szokują – ale czy zasadnie?
Po środowym ogłoszeniu nowej polityki celnej Stanów Zjednoczonych, uśredniona stawka ceł w USA wzrosła do poziomu 25,1%. To najwyższy poziom tego wskaźnika od początku XX wieku. Zdaniem administracji Trumpa, nowe stawki obejmują nie tylko cła, ale także inne czynniki, takie jak np. podatek VAT. Reakcja inwestorów okazała się alergiczna – amerykańskie indeksy weszły w obszar korekty i zakończyły miniony tydzień najniżej od połowy kwietnia minionego roku.
O ile Donald Trump już w trakcie swojej kampanii prezydenckiej ogłaszał chęć wprowadzenia kolejnych ceł – nikt nie przypuszczał, iż będą one tak wysokie i dotyczyć będą one adekwatnie każdego państwa na świecie. Podwyżka ceł o przeszło 20 punktów procentowych wprowadzona dotychczas wskazuje na spadek amerykańskiego PKB o 3% oraz wzrost cen o 1,7% w okresie kolejnych 3 lat. Są to jednak szacunki ceteris paribus, które nie uwzględniają ewentualnych odpowiedzi partnerów handlowych USA. A te już następują – Chiny poinformowały w minionym tygodniu o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone, a o podobnym ruchu debatuje się również w Unii Europejskiej.
Paradoksalnie, do negatywnych nastrojów na Wall Street przyczyniają się również ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy, które wypadły dość mocno. Wzrost zatrudnienia oraz wynagrodzeń może tym bardziej pogorszyć sytuację inflacyjną w Stanach Zjednoczonych, o którą – po ogłoszeniu nowych stawek celnych przez Trumpa – martwią się już nie tylko decydenci Fed, ale również inwestorzy.
- Co ogłosił Trump?
- Co nam mówią dane makro?
- Czy to dobry moment na zakup „tanich” akcji?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 69% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.