Cła ważniejsze niż wyniki? Co przyniesie tydzień?

8 godzin temu

Temat amerykańskich ceł powraca i ma szansę przyćmić zaplanowane na ten tydzień publikacje danych makroekonomicznych. Donald Trump grozi wprowadzeniem duże cła na większość państw na świecie i zapowiada wprowadzenie 50% ceł na miedź. Pierwsza reakcja rynku okazała się alergiczna, jednak część aktywów – Bitcoin czy srebro – odnotowały mocne wzrosty. Nie ma więc mowy o rynkowej panice – czy zatem cła rzeczywiście są ważniejsze niż wyniki?

Zmniejszenie tempa redukcji bilansu

“Dzień Wyzwolenia” Stanów Zjednoczonych z początku kwietnia tego roku doprowadził do znacznej przeceny na amerykańskim rynku akcji oraz licznych reperkusji. Ogłoszenie nowej polityki handlowej USA nie spotkało się z ciepłym przyjęciem inwestorów, a przedstawiciele Fed uważają, iż skutki wojny handlowej możemy zacząć zauważać dopiero od sierpnia. Oczekuje się, iż poziom inflacji konsumenckiej wzrośnie z 2,4% do 2,6% – jeżeli tak będzie, szanse na obniżkę Fed w lipcu maleją praktycznie do zera.

Choć Donald Trump opóźnił wprowadzenie nowych ceł w życie, jednocześnie zaczął ogłaszać nowe stawki celne dla kolejnych krajów. w tej chwili najwięcej traci na tym Brazylia, której zagrożono podwyżką ceł do poziomu 50%. Średnia stawka celna w USA wzrosła od początku roku o prawie 11 pkt. proc. i wynosi w tej chwili przeszło 13%. Według prognoz Fed, może to obniżyć wzrost amerykańskiego PKB o 1% i przyczynić się do stałego wzrostu cen w gospodarce w przeciągu kolejnych 2-3 lat.

Na cłach stracić też może Japonia – kraj, który niedawno wpadł w niełaskę Trumpa, który zdecydował się podnieść proponowaną stawkę ceł zwrotnych do 25%. Bloomberg szacuje, iż nowa stawka może obniżyć japońskie PKB o 0,3 pp. Już w maju, inflacja konsumencka w Japonii wyraźnie odbiła, a dane świadczą o stopniowym przerzucaniu rosnących kosztów pracy na konsumentów.

W dzisiejszym webinarze ekonomista XTB Michał Stajniak poruszy tematy:

  • Czy Trump wprowadzi zapowiadane cła?
  • Co nam powie raport o inflacji?
  • Cła wywierają presję na JPY

OGLĄDAJ ON-LINE

Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo.

O prowadzącym

Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


69-80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału