CME Group: cena Bitcoina wystrzeliła przez trzy najważniejsze czynniki. Czy wystarczą na długotrwałe wzrosty?

10 miesięcy temu

Niedawny wzrost wartości Bitcoina, który doprowadził go do rekordowego poziomu przed niewielkim cofnięciem, przykuł też uwagę analityków z CME Group, światowego lidera na rynkach instrumentów pochodnych. Przedstawili oni właśnie raport na temat czynników, które ich zdaniem napędzały ostatnią aprecjację największej kryptowaluty; warto mieć je na uwadze o ile liczymy iż „bitkowi” wystarczy paliwa do kolejnego ruchu na północ. Oto ich zestawienie:

3 czynniki które wyniosły cenę Bitcoina na północ

Halving: Przewiduje się, iż zaplanowane na kwiecień wydarzenie halvingu spowoduje niedobór podaży Bitcoina. Poprzez zmniejszenie o połowę nagrody otrzymywanej przez górników, tempo tworzenia nowych Bitcoinów również zostanie zmniejszone o połowę, skutecznie zmniejszając podaż dla rynku. CME Group wskazuje, iż jeżeli popyt na Bitcoina będzie przez cały czas rósł, co jest oczekiwane ze względu na zainteresowanie funduszami giełdowymi z BTC jako aktywem bazowym (ETF-ami), zmniejszona podaż naturalnie doprowadzi do wzrostu ceny Bitcoina. Zjawisko to nie jest nowe i jest zgodne z historycznymi wzorcami obserwowanymi podczas poprzednich wydarzeń halvingowych, które zazwyczaj prowadziły do znacznych wzrostów cen.

fot. Google SCRB

Globalne obawy gospodarcze: Raport podkreśla również globalne obawy gospodarcze, szczególnie w sektorze bankowym i nieruchomości, jako katalizator wzrostu Bitcoina. Osłabienie dolara i szersza niestabilność finansowa sprawiły, iż Bitcoin stał się atrakcyjną alternatywą dla inwestorów szukających schronienia przed tradycyjnymi systemami finansowymi. Odniesienie do kryzysu bankowego w USA w marcu ubiegłego roku i szybka reakcja na niego podkreśla rosnące postrzeganie Bitcoina jako aktywa „bezpiecznej przystani” w czasach trudności gospodarczych. Warto nadmienić, iż problemy tego sektora przez cały czas mają miejsce, aczkolwiek nie są już tak wystrzałowe jak wcześniej.

Rosnące zadłużenie i wydatki rządowe w USA: Ostatni punkt dotyczy konsekwencji eskalacji długu publicznego i nadmiernych wydatków rządowych w Stanach Zjednoczonych. Czynniki te przyczyniają się do szerszego zaniepokojenia stabilnością tradycyjnych walut fiducjarnych, dodatkowo napędzając zainteresowanie Bitcoinem. Wraz ze wzrostem poziomu zadłużenia i rosnącymi wydatkami rządowymi, nastroje przesuwają się w kierunku aktywów postrzeganych jako bardziej bezpieczne lub zabezpieczające przed inflacją, takich jak Bitcoin i złoto. Równoległość między wynikami złota i Bitcoina sugeruje wzajemne wzmocnienie, w którym zyski w jednym mogą sygnalizować lub przyczyniać się do zysków w drugim.

Zaangażowanie CME Group w Bitcoina, naznaczone uruchomieniem kontraktów futures na Bitcoina w 2017 r., odegrało kluczową rolę w legitymizacji kryptowalut w szerszym ekosystemie finansowym.

Idź do oryginalnego materiału