Po słabszych niż oczekiwano danych o inflacji z USA, obserwowaliśmy pozytywny tydzień dla rynków kryptowalut. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła wówczas o 6 proc. o około 130 miliardów dolarów. Łączna kapitalizacja rynkowa wynosi w tej chwili 2,36 bln dolarów, czyli około 30 proc. od rekordowego poziomu 3 bln dolarów z 2021 r. Amerykańskie indeksy również osiągnęły rekordowe poziomy po publikacji danych o inflacji. W ostatnich tygodniach, bitcoin stał się szczególnie skorelowany z amerykańskimi rynkami akcji. Wkraczając w drugą połowę roku, klimat makroekonomiczny, a przede wszystkim dane o inflacji i potencjalne cięcia stóp procentowych, będą odgrywać kluczową rolę w kierunku cen bitcoina (i szerzej kryptoaktywów) przez pozostałą część tego roku.
Prawdopodobieństwo zatwierdzenia Ethereum spot ETF rośnie w miarę zbliżania się terminu
W poniedziałek ethereum wzrosło aż o 19 proc. – nadzieje na zatwierdzenie ETF-u spot ethereum znacznie wzrosły. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poprosiła giełdy o zaktualizowanie swoich zgłoszeń 19b-4 dla ETF-ów spot ethereum przed upływem terminu wyznaczonego na 23 maja.
Pomimo dotychczasowych postępów nie ma gwarancji, iż fundusze ETF zostaną uruchomione 23 maja lub niedługo po tej dacie, ponieważ oświadczenia rejestracyjne S-1 również muszą zostać zatwierdzone, aby ETF ethereum spot mógł zostać uruchomiony. To może zająć tygodnie lub choćby miesiące.
Publikując na platformie „X”, Eric Balchunas, starszy analityk ETF w Bloomberg, który obszernie informował o zatwierdzeniach spot bitcoin ETF, zwiększył swoje szanse na zatwierdzenie spot ethereum ETF z 25 proc. do 75 proc.
Rada Inwestycyjna Stanu Wisconsin kupuje bitcoiny
Rada Inwestycyjna Stanu Wisconsin (SWIB), która jest odpowiedzialna za zarządzanie aktywami systemu emerytalnego Wisconsin, ujawniła w swoim ostatnim zgłoszeniu 13-F, iż posiada udziały w iShares Bitcoin Trust (IBIT) BlackRock o wartości około 100 milionów dolarów, a także nieco ponad 63 miliony dolarów w GBTC Grayscale.
Ujawnienie tej informacji czyni SWIB pierwszą instytucją państwową, która publicznie ogłosiła udziały w bitcoinowych funduszach spot ETF. Stanowią one jednak niewielką kwotę w stosunku do całkowitej wartości zarządzanych aktywów.
Ponieważ bitcoin przez cały czas integruje się z głównym ekosystemem finansowym za pośrednictwem instrumentów inwestycyjnych, takich jak fundusze spot ETF, ogłoszenie SWIB może skłonić inne państwowe i publiczne fundusze emerytalne do zbadania podobnych inwestycji.
Inni znaczący nabywcy bitcoinowych spotowych funduszy ETF ujawnieni ostatnio w raportach 13F to BNP Paribas, Wells Fargo, UBS, Morgan Stanley i JP Morgan Chase. Ich ekspozycje również są dość niewielkie w stosunku do ich całkowitych aktywów.
13F to kwartalny raport składany do SEC przez wszystkich instytucjonalnych zarządzających inwestycjami o wartości aktywów w zarządzaniu co najmniej 100 mln dolarów, ujawniający ich stan posiadania. Formularze muszą zostać złożone w ciągu 45 dni od ostatniego dnia kwartału.
CME planuje uruchomić handel bitcoinem na rynku spot
Jak informuje FT.com, CME (Chicago Mercantile Exchange), największa na świecie giełda kontraktów terminowych, planuje uruchomić handel bitcoinem spot. Możliwe, iż dojdzie do tego za pośrednictwem ich systemu handlu walutami EBS w Szwajcarii.
CME jest już gospodarzem handlu kontraktami futures na bitcoina i ethereum, a wprowadzenie bitcoina spot może bardzo spodobać się inwestorom instytucjonalnym, którzy woleliby kupować i sprzedawać kryptowalutę bezpośrednio na regulowanym rynku. Mogłoby to także ucieszyć traderów, którzy lubią arbitraż (wykorzystując różnicę cen między cenami futures i spot) i cenią możliwość wykonywania tych czynności w jednym miejscu.
Plan, choć jeszcze nie został sfinalizowany, pokazuje w jaki sposób tradycyjne instytucje finansowe i starsze systemy obrotu chcą wykorzystać rosnące zainteresowanie bitcoinem i innymi kryptowalutami ze strony inwestorów instytucjonalnych. Mogą też przykuć uwagę zamożnych, którzy być może kilka lat temu wahali się przed ekspozycją na ten sektor.
Vanguard mianuje nowego CEO „przyjaznego bitcoinom”
Vanguard, jeden z największych na świecie zarządzających aktywami, z ponad 7 bilionami dolarów zarządzanych aktywów, ogłosił w zeszłym tygodniu powołanie byłego dyrektora wykonawczego Blackrock Salima Ramji na swojego nowego dyrektora generalnego z dniem 8 lipca. Ramji zastąpi Tima Buckleya, który w styczniu powiedział, iż Vanguard nie będzie oferował bitcoinowych ETF-ów spot swoim klientom maklerskim, przechodząc na emeryturę i ustępując ze stanowiska prezesa i dyrektora generalnego.
Jest to postrzegane przez społeczność kryptowalutową jako interesująca nominacja. Podczas pracy w Blackrock, Ramji kierował globalnym biznesem iShares, ostatecznie nadzorując uruchomienie ETF bitcoin spot IBIT.
Chociaż Ramji gwałtownie porzucił pomysł odwrócenia wcześniejszej decyzji, a Vanguard zaoferował swoim klientom bitcoin spot ETF lub uruchomić własny bitcoin ETF, kto wie, co może się wydarzyć w przyszłości. Zwłaszcza biorąc pod uwagę jego dotychczasowe doświadczenie. Trudno też przewidzieć sytuację, gdy popyt ze strony klientów na ekspozycję na kryptowaluty (za pośrednictwem tradycyjnych instrumentów inwestycyjnych, takich jak bitcoin spot ETF) wzrośnie.