Austriacka Bank Erste postanowił przejąć kontrolę nad trzecim co do wielkości bankiem w Polsce, płacąc za niego niemal 7 mld euro! Co tak naprawdę stoi za ogromną transakcją I GERMANIZACJĄ BANKÓW! (xDD nie mogłem się powstrzymać)
Ale tak na serio, o co chodzi? Przyjrzymy się kluczowym elementom układanki: Czym motywowane jest przejęcie? Jakie znaczenie ma dla akcjonariuszy? Jak zareagował rynek? Co też ta zmiana właściciela oznacza dla codziennych klientów banku?
To nie jest tylko operacja finansowa, ale strategiczna gra o przyszłość bankowości w naszej części Europy.
Z jednej strony były hiszpański do tej pory właściciel korzysta z okazji do wyjścia, a z drugiej Erste przyspiesza ekspansję w Europie Środkowo‑Wschodniej!
Czy ta fuzja przyniesie sektorowi coś dobrego? Zapraszam na materiał!
Co czeka klientów Santandera? Trzeci największy bank w Polsce SPRZEDANY do Austrii!
Inwestuj z XTB! Podczas rejestracji podaj kod DNARYNKOW i odbierz darmowy kurs inwestowania dla początkujących
Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe
Nowy gracz na polskim rynku bankowym
Erste Group Bank to austriacka instytucja finansowa z siedzibą w Wiedniu, założona w 1819 roku jako pierwsza kasa oszczędnościowa w Austrii. Jedna z największych grup bankowych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Tymczasem dotychczasowy Santander Bank Polska to w tej chwili trzeci co do wielkości bank komercyjny w Polsce obsługujący około 6 milionów klientów.
Piątego maja austriacka grupa Erste Group ogłosiła podpisanie umowy nabycia 49% akcji Santander Bank Polska, płacąc 584 zł za akcję (łącznie około 6,8 mld euro za pakiet).
Powody wyjścia Santandera z Polski
Dlaczego hiszpański Banco Santander sprzedaje swoje udziały w Polskim oddziale?
Decyzja o sprzedaży polskiego Santandera wydaje się być częścią szerszej strategii zarządzania kapitałem. Jak podano, około 3,2 mld euro z transakcji zostanie przeznaczone na przyspieszenie programu wykupu akcji własnych. Co ma być formą zwracania pieniędzy do akcjonariuszy i budowania wartości w spółce.
Poza tym Banco Santander chce skupić się na innych rynkach niż Europa. Hiszpański bank chcę wykorzystać pozyskane środki ze sprzedaży polskiego oddziału na ekspansję głównie w Ameryce Północnej i Południowej. Szczególnie Ameryka Południowa jest przez nich traktowana jako perspektywiczny rynek, który jest słabo ubankowiony i do końca dekady ma rosnąć w tempie 12,6% rocznie!

Strategiczna mapa Banco Santander
Ogólnie Banco Santander działa na 14 rynkach, ale chociaż siedzibę ma w Hiszpanii, to Europa wcale nie dominuje w jego strukturze geograficznej. Spośród 14 krajów, tylko 5 to kraje Europejskie, w tym właśnie Polska. jeżeli spojrzymy na mapę ich działania, to zobaczymy, iż właśnie Ameryka Łacińska jest najbardziej pokryta przez oddziały banku.

Warto zwrócić uwagę, iż Banco Santander nie wycofuje się całkowicie z Polski. Planuje zostawić sobie Santander Consumer Bank. Santander Consumer Bank to instytucja działająca jako odrębny podmiot od Santander Bank Polska, która skupia się na segmencie bankowości konsumenckiej, oferując produkty takie jak kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, leasing, czy karty kredytowe.
Podczas gdy Santander Consumer Bank specjalizuje się w kredytach konsumenckich i leasingu, to Santander Bank Polska jest bardziej uniwersalną instytucją, która oferuje:
- Konta osobiste i firmowe
- Kredyty hipoteczne i gotówkowe
- Bankowość korporacyjna i inwestycyjna
- Karty płatnicze
- Fundusze inwestycyjne
- Ubezpieczenia
- Usługi maklerskie
Santander Bank Polska – solidny biznes
Santander nie jest jednak jakimś nadgniłym jajem, które wymaga restrukturyzacji, a Hiszpanie chcą się go pozbyć, bo ciągnął w dół ich biznes. To porządnie funkcjonująca instytucja, która osiąga solidne marże i zyski. Od 2011 roku cena akcji wzrosła o przeszło 120%, a do tego spółka przez większość z tych kilkunastu lat wypłacała dywidendę.

Sam Banco Santander naprawdę dobrze wyszedł na całej inwestycji w polski rynek. Wszedł na niego w 2011 roku, przejmując od irlandzkiego AIB bank BZ WBK za około 2,9 mld euro. W 2013 roku do grupy dołączył Kredyt Bank, a w 2014 roku Santander dokupił 60% udziałów właśnie w Santander Consumer Banku. W 2018 roku przejęto podstawową działalność Deutsche Bank Polska, a BZ WBK zmienił nazwę na Santander Bank Polska. Dzięki tym mozolnym krokom awansował na trzecie miejsce wśród największych kredytodawców w kraju.
Banco Santander zainwestowało w Polsce 3,1 mld euro kapitału, a przez lata obecności na polskim rynku otrzymało 3 mld euro w dywidendach. Sprzedaż 49% udziałów Santander Bank Polska za 7 mld euro przynosi znaczący zwrot w stosunku do początkowej inwestycji, która już praktycznie spłaciła się na samych dywidendach.
Strategia Erste – ekspansja w Europie
Podczas gdy Santander sprzedał część swojego biznesu, bo chce ruszyć intensywniej na podbój obu Ameryki Południowej, to austriacki Erste Bank ma w planach rozpychać się łokciami właśnie w Europie Środkowej.
Jak już wcześniej wspominałem Erste działa w siedmiu krajach w Europie, a Polska stanie się ósmym krajem regionu, gdzie bank rozwinie swoją działalność przez przejęcie.
Widzimy więc, iż to dość naturalne przejście banku z jednych rąk do drugich. Hiszpanie widzą większy potencjał w Ameryce i tam przekierowują kapitał, a w tym samym czasie Erste chcę rozwijać się mocniej w Europie. Sytuacja pokazuje, iż w przypadku takich transakcji nie musi być wygranego i przegranego. Każda firma ma inną strategie i inne możliwości, a sprzedaż może przynieść korzyści każdemu w ramach własnej strategii.

Wzmocnienie pozycji Erste w regionie
Dla austriackiej Erste Group zakup pakietu kontrolnego w SBP to realizacja długofalowego planu ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska jest największym rynkiem tej części kontynentu i jednym z najszybciej rosnących, o przez cały czas stosunkowo niskiej bankowości mierzonej udziałem kredytów do PKB.
Prezes Erste Peter Bosek podkreślał, iż to przejęcie pozwala Austriakom poszerzać obecność tam, gdzie rośnie gospodarka: „jako wiodący pożyczkodawca w Europie Środkowo-Wschodniej przez cały czas poszerzamy naszą obecność w regionie i wkraczamy na jeden z najbardziej dynamicznych i dochodowych rynków bankowych w Europie”.
Dyrektor finansowy Stefan Dörfler dodał, iż kontrolny pakiet akcji umożliwi Erste „generowanie rentownego i wartościowego wzrostu” oraz iż silna pozycja kapitałowa grupy pozwala sfinansować przejęcie wyłącznie z własnych zasobów. Austriacy wskazują też na solidne wskaźniki Santander Banku jak niski wskaźnik kosztów do dochodów, wysoka rentowność i pozycja kapitałowa, które ułatwią szybszy zwrot inwestycji.
W oficjalnej prezentacji Erste zaznaczono, iż nabycie Santandera zapewni grupie natychmiastową znaczącą skalę działania w Polsce oraz otworzy możliwości dalszej ekspansji, zarówno organicznej, jak i poprzez… kolejne akwizycje.

Grupy planują również strategiczną współpracę w obszarze bankowości korporacyjnej i płatności – np. Erste ma korzystać z globalnych platform płatniczych Santander (PagoNxt). Co istotne, przedstawiciele Erste przekonują, iż na razie nie planują gwałtownych zmian w codziennej działalności banku. Peter Bosek zapewnił, iż „polski bank jest bardzo dobrze zarządzany” i nawiązanie współpracy z dotychczasową kadrą zarządzającą jest istotne, bo Santander „radzi sobie świetnie”.
Mówi się tylko o prawdopodobnym rebrandingu – nowa nazwa (prawdopodobnie Erste lub nowy szyld) jest niemal pewna po zmianie właściciela, choć nastąpi to dopiero po uzyskaniu wszystkich zgód regulacyjnych.
Ta transakcja zwiększa bazę klientów Erste z ich obecnego poziomu 16 mln klientów do poziomu 22 mln klientów, co jest skokowym wzrostem o około 37%.
Takie przejęcie to dobry pokaz rosnącej roli Polski na mapie inwestorów zagranicznych. Strategiczny inwestor jest gotów dziś sporo zapłacić za dobry biznes w kraju. Zresztą samo Erste również w takim tonie przedstawia Polskę w swojej prezentacji inwestorskiej.
Na jednym ze slajdów prezentują tempo wzrostu PKB w Polsce na tle państw naszego regionu i wypada ono bardzo korzystnie.

Akcjonariusze Erste chyba zostali przekonani co do tego, iż to przejęcie było dobrą decyzją, bo cena akcji Erste Group Bank wzrosła piątego maja, po ogłoszeniu przejęcia, o niemal 9% w trakcie jednej sesji, a kolejnego dnia cena dalej szybowała o kolejne 3,5%.

Bezpieczeństwo klientów i zmiany na horyzoncie
W tym wszystkim rodzi się jednak pytanie: Czy klienci Santander Bank Polska mają się czym przejmować i czy to przejęcie dołoży im problemów i formalności?
Erste i Santander zapewniają, iż dla klientów banku zmiany będą stopniowe i ograniczone. Dotychczasowe umowy, konta, karty czy aplikacja mobilna pozostaną ważne i nie wymagają natychmiastowych korekt. Bank podkreśla, iż „zmiana właściciela to ruch na poziomie struktury i strategii – nie na poziomie konta w banku”.
W pierwszej kolejności oferta produktowa i obsługa mają pozostać bez zakłóceń, a ewolucja marki i wdrażanie nowych rozwiązań nastąpi w spokojnym trybie.
Podsumowując – w krótkim terminie klienci SBP nie muszą się obawiać gwałtownych zmian, zaś w dłuższej perspektywie możliwa jest modernizacja usług oraz zmiana logo i nazwy banku.
Wycena transakcji i reakcja rynku
Czy te 7 mld euro za kontrolę nad Santanderem to sporo? Przy takiej kwocie daje to wskaźniki wyceny na następującym poziomie:
- 2,2 Cena do Wartości Księgowej
- 11 Cena do Zysku
Dla porównania na zamknięcie ostatniej sesji przed ogłoszeniem transakcji cena akcji Santander Bank Polska wynosiła na giełdzie 590 zł, czyli kilka więcej od ceny transakcyjnej. Jednocześnie te wskaźniki wyceny nie odbiegają szczególnie mocno od całego sektora. Na przykład Cena do Zysku dla PKO BP wynosi około 10, a ten sam wskaźnik dla mBanku wynosi jakieś 12.

Dzień po ogłoszeniu przejęcia, cena akcji SBP spadła o niemal 7%. Widzimy więc, iż akcjonariusze polskiego banku niespecjalnie ciepło przyjęli informacje o przejęciu.

Spółka jednak nie zniknie z giełdy. Erste kupuje „tylko” 49% akcji, co daje im de facto kontrolę nad SBP, ale nie obliguje do wezwania na sprzedaż kolejnych akcji. Skąd spadek akcji? Nowy właściciel to zawsze pewna niepewność i ryzyko, iż pojawią się zmiany na gorsze. Tym bardziej gdy mówimy o dobrze zarządzanym podmiocie
Dodatkowo hiszpański Banco Santander nie sprzedał jednak wszystkich swoich udziałów w polskim oddziale i prawdopodobnie będzie stopniowo sprzedawał swój pozostały pakiet (ok. 13%) w transakcjach ABB. No i tutaj pojawia się zgrzyt dla kursu.
ABB w tym wypadku będzie niemal na pewno prowadzone z dyskontem do ceny na giełdzie i realnie kilka zmieni w strukturze akcjonariatu spółki. W efekcie będzie więc po prostu tymczasowym blokerem kursu prawdopodobnie przez choćby rok. To też mogło przyczynić się do spadków akcji SBP piątego maja.
Kto zyska, a kto straci?
Czy to przejęcie okaże się zmianą na lepsze, czy na gorsze dla akcjonariuszy Santander Bank Polska i dla jego klientów? Czas pokaże. Póki co możemy sobie jedynie porównać, jak operacyjnie radzą sobie obaj właściciele: hiszpański Banco Santander i austriacki Erste Group Bank.
Pierwsze co rzuca się w oczy, to fakt, iż skala działalności Hiszpańskiego Santandera jest zdecydowanie większa niż Erste. Przychody odsetkowe Banco Santander są o około 7 razy większe od przychodów Erste.
Jednak Erste rośnie szybciej i osiąga lepsze marże od hiszpańskiego banku. Przychody odsetkowe Erste rosną od 2015 roku w tempie 9,4% rocznie, podczas gdy dla Santandera ta wartość wynosi 7,4%. Tymczasem od 2016 roku marża netto Erste przebija marże Santandera.


Ostatecznie więc nie mamy tu historii o banku w tarapatach ani o desperackiej ucieczce kapitału. To raczej książkowy przykład strategicznej zmiany kierunku – jednej firmy wychodzącej tam, gdzie widzi większy potencjał i drugiej, która właśnie tu ten potencjał dostrzega.
Dla inwestorów to sygnał, iż Polska przestała być tylko rynkiem wschodzącym – stała się rynkiem dojrzałym i wartym miliardowych inwestycji. A dla klientów? Na razie nic się nie zmienia. Ale nowy właściciel to zawsze nowe cele, nowe priorytety… i nowe okazje – również dla tych, którzy potrafią je odpowiednio wcześnie zauważyć.
Z perspektywy inwestora myślę więc, iż Santander, a pewnie niedługo Erste na GPW nie powiedziało ostatniego słowa.
Inwestuj z XTB! Podczas rejestracji podaj kod DNARYNKOW i odbierz darmowy kurs inwestowania dla początkujących
Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe
Do zarobienia!
Piotr Cymcyk