Co czeka nas w 2025? Co przyniesie tydzień?

1 tydzień temu

Ostatnie dni 2024 roku na rynkach finansowych przebiegają względnie spokojnie. Brak zaplanowanych publikacji danych makroekonomicznych oraz utrzymujące się poświąteczne rozprężenie powodują, iż większość inwestorów czeka na nadejście stycznia. Czy w kolejnych miesiącach dolar utrzyma swoją pozycję?

Co nas czeka w 2025 roku?

Spoglądając na rynek walutowy należy przyznać, iż druga połowa 2024 roku charakteryzowała się całkiem dużą zmiennością. Dużą zasługę w tym miały decyzje monetarne banków centralnych, w szczególności Rezerwy Federalnej oraz Banku Japonii. Walka z inflacją w Kraju Kwitnącej Wiśni początkowo uderzyła w wartość amerykańskiej waluty, jednak już po wrześniowym “jumbo cut” ze strony Fed dolar na nowo zaczął zyskiwać.

Za wzrostem wartości dolara amerykańskiego stoi również jastrzębia postawa Fed, który obawiając się o powrót presji inflacyjnej wynikającej ze zmiany polityki gospodarczej USA w 2025 roku, podniósł swoje prognozy. Rynek wycenia w tej chwili zaledwie dwie obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych każda w całym 2025 roku. W jaki sposób ta zmiana kierunku Fed wpłynie na Wall Street?

Wyższy poziom stóp procentowych – co do zasady – wywiera negatywny wpływ na wycenę rynku akcji. Jednak w ostatnich miesiącach “koniem pociągowym” Wall Street było Apple, którego wycena rynkowa zbliża się do 4 bilionów dolarów. Wzrost oczekiwań co do sprzedaży iPhone’ów wsparł kurs akcji giganta, a zapowiadany rozwój Apple Intelligence daje nadzieję na kontynuację trendu wzrostowego. Czy ten optymizm może rozlać się na szerszy rynek?

Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym poruszy takie zagadnienia jak:

  • Czy dolar przez cały czas będzie dominował?
  • Czy Fed będzie obniżał stopy w 2025 roku?
  • Problem nowej administracji Białego Domu

OGLĄDAJ ON-LINE


O prowadzącym

Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału